jos on kirjoituskilpailussa esim. 15.8. niin tarkoittaako tämä kokemuksenne mukaan, että tekstin on oltava perillä viimeistään tällä päivämäärällä?
Hyväksytäänkö esim. jos on postileima tälle päivämäärälle, eli lähetetty vasta 15.8. Jäin pohdiskelemaan tämmöistä kun taannoin laitoin tekstini menemään. Jos tämä olisi ollut työnhaku, sitä ei olisi enää kelpuutettu ainakaan meidän työpaikalla, kun ei ole perillä. Toisaalta muistan kun tuttuni osallistui arkkitehtuurikilpailuun niin hän kiikutti työn postiin kello kymmenen illalla,kun riitti, että on sen päivän postileima.
Viimeinen jättöpäivä
6
593
Vastaukset
- niin viime tippaan
jos aikoo osallistua?
Itse lähettäisin varman päälle, eli ei enää viimesenä päivänä.
Mutta jos asia vaivaa, on kilpailuohjeissa yleensä yhteyshenkilön nimi.
Häneltä asiaa voi varmasti tiedustella.- Mymega
olen todella kaikissa asioissa. Nyt kyllä sattui vahinko, olisi pitänyt laittaa aikaisemmin. Eipä se niin kauhean tärkeää ole, mutta pitänee kysäistä. Onhan se kiva tietää.
- on viimeinen
Mymega kirjoitti:
olen todella kaikissa asioissa. Nyt kyllä sattui vahinko, olisi pitänyt laittaa aikaisemmin. Eipä se niin kauhean tärkeää ole, mutta pitänee kysäistä. Onhan se kiva tietää.
pvm, niin vielähän siihen on monta pv.
Nyt viimeistelet sen ja heti maanantaina postiin, vaikka pikana, hyvin ehtii.
- wellput
Olen itse niitä viime tinkaan jättäviä raapustajia, ja olen samaa kysymystä itsekseni ihmetellyt usein.
Oman kokemukseni mukaan monet ammattitaitoisimmista järjestäjistä ilmaisevat viimeisen jättöpäivän selkeästi, kuten juuri maininnalla "postileima riittää" tai "perillä viimeistään xx.xx. klo yy.00."
Tässä avoin vetoomukseni mahdollisille tuleville järjestäjille: määritelkää sääntönne mahdollisimman yksiselitteisesti.
Joissakin kilpailuissa (muistaakseni Työväennäyttämöiden Liiton jokin kisa) oltiin hyvin tarkkoja, että säännöistä pidetään kiinni, mutta jotkut lupsakammat, pienimuotoiset järjestäjät lienevät joustavampia. Onhan jokainen saapunut kirjoitus kohottamassa kilpailun glooriaa.
En voi uskoa, että jostakin postista olisi saanut päivän leiman vielä klo 22.00 maissa. Jos jostakin saa, kertokaa minullekin!- Mymega
Helsingin keskustassa se postitalo tai entinen postitalo niin siellä rautatieaseman puolella oli ainakin silloin muutamia vuosia sitten posti, josta sai tosiaan leiman vielä niin myöhään. En nyt ole varma onko se Helsinki 10??? Mutta voi olla että ajat on muuttuneet. On se posti vielä olemassa tosin.
- wellput
Mymega kirjoitti:
Helsingin keskustassa se postitalo tai entinen postitalo niin siellä rautatieaseman puolella oli ainakin silloin muutamia vuosia sitten posti, josta sai tosiaan leiman vielä niin myöhään. En nyt ole varma onko se Helsinki 10??? Mutta voi olla että ajat on muuttuneet. On se posti vielä olemassa tosin.
Pääposti ( se Helsinki 00100 eli 10) on Postin/Itellan sivujen mukaan auki seuraavasti:
Alakerta ma-pe 07.00-21.00, la-su 10.00-18.00. Yläkerta ma-pe 08.00-19.00, la 10.00-17.00, su 12-17
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2624341Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653538Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1591861Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251734Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991457Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133989Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18896Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235869en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115862