jos on kirjoituskilpailussa esim. 15.8. niin tarkoittaako tämä kokemuksenne mukaan, että tekstin on oltava perillä viimeistään tällä päivämäärällä?
Hyväksytäänkö esim. jos on postileima tälle päivämäärälle, eli lähetetty vasta 15.8. Jäin pohdiskelemaan tämmöistä kun taannoin laitoin tekstini menemään. Jos tämä olisi ollut työnhaku, sitä ei olisi enää kelpuutettu ainakaan meidän työpaikalla, kun ei ole perillä. Toisaalta muistan kun tuttuni osallistui arkkitehtuurikilpailuun niin hän kiikutti työn postiin kello kymmenen illalla,kun riitti, että on sen päivän postileima.
Viimeinen jättöpäivä
6
564
Vastaukset
- niin viime tippaan
jos aikoo osallistua?
Itse lähettäisin varman päälle, eli ei enää viimesenä päivänä.
Mutta jos asia vaivaa, on kilpailuohjeissa yleensä yhteyshenkilön nimi.
Häneltä asiaa voi varmasti tiedustella.- Mymega
olen todella kaikissa asioissa. Nyt kyllä sattui vahinko, olisi pitänyt laittaa aikaisemmin. Eipä se niin kauhean tärkeää ole, mutta pitänee kysäistä. Onhan se kiva tietää.
- on viimeinen
Mymega kirjoitti:
olen todella kaikissa asioissa. Nyt kyllä sattui vahinko, olisi pitänyt laittaa aikaisemmin. Eipä se niin kauhean tärkeää ole, mutta pitänee kysäistä. Onhan se kiva tietää.
pvm, niin vielähän siihen on monta pv.
Nyt viimeistelet sen ja heti maanantaina postiin, vaikka pikana, hyvin ehtii.
- wellput
Olen itse niitä viime tinkaan jättäviä raapustajia, ja olen samaa kysymystä itsekseni ihmetellyt usein.
Oman kokemukseni mukaan monet ammattitaitoisimmista järjestäjistä ilmaisevat viimeisen jättöpäivän selkeästi, kuten juuri maininnalla "postileima riittää" tai "perillä viimeistään xx.xx. klo yy.00."
Tässä avoin vetoomukseni mahdollisille tuleville järjestäjille: määritelkää sääntönne mahdollisimman yksiselitteisesti.
Joissakin kilpailuissa (muistaakseni Työväennäyttämöiden Liiton jokin kisa) oltiin hyvin tarkkoja, että säännöistä pidetään kiinni, mutta jotkut lupsakammat, pienimuotoiset järjestäjät lienevät joustavampia. Onhan jokainen saapunut kirjoitus kohottamassa kilpailun glooriaa.
En voi uskoa, että jostakin postista olisi saanut päivän leiman vielä klo 22.00 maissa. Jos jostakin saa, kertokaa minullekin!- Mymega
Helsingin keskustassa se postitalo tai entinen postitalo niin siellä rautatieaseman puolella oli ainakin silloin muutamia vuosia sitten posti, josta sai tosiaan leiman vielä niin myöhään. En nyt ole varma onko se Helsinki 10??? Mutta voi olla että ajat on muuttuneet. On se posti vielä olemassa tosin.
- wellput
Mymega kirjoitti:
Helsingin keskustassa se postitalo tai entinen postitalo niin siellä rautatieaseman puolella oli ainakin silloin muutamia vuosia sitten posti, josta sai tosiaan leiman vielä niin myöhään. En nyt ole varma onko se Helsinki 10??? Mutta voi olla että ajat on muuttuneet. On se posti vielä olemassa tosin.
Pääposti ( se Helsinki 00100 eli 10) on Postin/Itellan sivujen mukaan auki seuraavasti:
Alakerta ma-pe 07.00-21.00, la-su 10.00-18.00. Yläkerta ma-pe 08.00-19.00, la 10.00-17.00, su 12-17
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632122Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51785Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2341270En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71950Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.87935Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki21855Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?112762Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin38698- 19696
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93689