Minkä ikäisellä birmalla väri on kehittynyt ns valmiiksi?
Kehittyvätkö vaaleat "värit" hitaammin kuin esim ruskeanaamiolla on jo aika selvät värit luovutushetkellä?
Miten suklaa ja sinen väritys... Kissat nyt 13 viikkoisia ja ei kovin paljoa näy esim tassujen värirajoja vielä...
Pyhän birman värityksestä
2
453
Vastaukset
- väritys
No tota, joskus muistan lukeneeni, et siinä vuoden iässä alkais väri olemaan se mikä on. Varmaks en mene vannomaan. Meijän ruskeatabbyn väritys ei oo yhtään tummentunut pentuajoista, toiset on luonnostaan tummempia ja toiset jää vähän vaaleimmiksi. Sitten taas meijän lilatabbylla on nyt vasta alkanut erottumaan sukat ja kissalla ikää vähän reilu vuosi. Loppujen lopuksi ne värit ei taida paljoo muuttua. Kutakuinkin samanlaiset naamiovärit meijän kissoilla on ollu pennuista saakka. Silmien väri voi taas vähän syventyä iän myötä.
- kasvattajan
mielestä kehittyy ruskeanaamiollakin valmiiksi vasta 2-3 vuoden kuluttua. Vaaleat värit todella kehittyvät tummia hitaammin.
Suklaan ja sinisen väritys tulee jäljempänä. Luovutusiällä on tosi vaikea vielä määritellä tassujen ja kiilojen värejä, onko näyttely-siitos vai lemmikkipentu.
Mutta kaikesta huolimatta Onnea Pyhä Birmoillesi:-))
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1084711Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293443No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452400- 491524
- 361423
- 381246
- 141162
- 1641050
- 271048
- 6954