On olemassa ympäristön ja paikallisuuden kannalta täydellinen energia vaihtoehto, eli metaani. Biokaasua syntyy kaikesta orgaanisesta aineesta kun se hajoaa. Metaania on käytetty jo kauan suomessakin maakaasun muodossa. Biokaasu ja maakaasu on samaa ainetta, mutta biokaasu valmistetaan siellä misssä sitä käytetään. Biokaasu ei nosta ruuan hintaa kuten on jo etanolista ja biodieselistä todettu. Biometaanilla ei voi ulkopuolinen valtio painostaa. Metaani on 20 kertaa pahempi kasvihuone kaasu kuin hiilidioksidi, joten sen käyttäminen energiana on ilmastomuutoksen kannalta oikeastaan välttämätöntä.
Ruotsissa biokaasu on jo pitkään ollut tärkeä energiamuoto. Kannataa tutustua vaikka tukholman vesilaitoksen Biogas toimintaan jossa tuhannet taloudet käyttävät kotitaloudessa ja autopolttoaineena vesilaitoksen puhdistettua kaasua. Suomessa vedenpuhdistamoilla 66milj. kuutiota vuodessa poltetaan soihtuna. Se vastaa noin 66milj. litraa dieseliä! Eikä mediaa kiinnosta?
Saksassa on jo 4500 biokaasureaktoria!
Yli 1000 tankkausasemaa!
"Saksan suurin energiayhtiö Eon on perustanut Eon Bioerdgas-yhtiön laajentuakseen biokaasuliiketoimintaan. Eon Bioerdgas:n suunnitellaan alkuvaiheessa rakentavan kuusi suurta biokaasun tuotanto- ja jalostusyksikköä, jotka tulevat kukin maksamaan noin 15-20 M€. Ensimmäisen laitoksen odotetaan olevan toiminnassa vuonna 2008. Suunnitelmissa on tuotetun biokaasun jalostaminen maakaasun laatua vastaavaksi."
(Süddeutsche Zeitung, 8 helmi 2007)
Tätä tarinaa voisi jatkaa loputtomiin, mutta koska media sensuroi meille kaikille tärkeää totuutta, täytyy meidän löytää tietoa muualta.
Kekkonen hiihtää kekkonen kalastaa... vieläkin
Biokaasu & MEDIA
2
251
Vastaukset
- kaasuttaja
Näin se on. Isot yhtiöt lobbaavat ja haluavat pitää monopoliaseman luonnon kustannuksella. Mm. UPM on valistanut muita (mm. MTK:ta) ettei saa antaa tukea centtiäkään biokaasulaitoksien rakentamiseen. Itse sitten haalivat tukia satoja miljoonia...VTT on myös biokaasua vastaan. (vääristävät tutkimustuloksia, raportteja yms.)
Pekkarinen ja isäni kävivät Saksassa mm. Eon:in vieraina muutaman muun Suomen päättäjän kanssa.
Eon laski, että jos vain 20%:lla Suomen peltopinta-alasta tuotettaisiin biokaasun raaka-ainetta niin miljoona autoa liikkuisi puhtaalla ja kotimaisella polttoaineella. Tähän kun laskee lisäksi ne muut biokaasun "lähteet", yhdyskuntajäte (jätevedenpuhdistamot, teurastamot, keittiöjäte), eläinten lanta, kaatopaikat... Päästään lähelle kahden milj. auton polttoainetarvetta. Ellei ylikin...
Lisäksi biokaasulla voitaisiin korvata yli 60% Suomen käyttämästä maakaasusta.- median
Sen lauluja laulat! Kun tarakastelee hieman tv yhtiöiden ja lehtien omistajapohjaa, niin ymmärtää miksi vapaata sanaa ei todellisuudessa ole.
YLE on nykyään oikeiston ohjaissa ja sen kyllä huomaa.
Ikävää että ei voi luottaa edes uutisiin, kun ne kerrotaan omilla painotuksilla.
YDINVOIMA NATO ASEKAUPPA GEENIMANIPULAATIO LANNOITTEET ja niin poispäin. Kun on tarpeeksi otsikoissa niin kansa tottuu ja nyökkäilee pizzalaatikolle otsikoita omina ajatuksinaan.
HÄPEÄ YLE! Yksityisille medioille ei voi mitään. Sen opetti meille jo Berluscone.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1345432Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella313892No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452490Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan
Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv392067- 241833
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv251739- 411660
- 511621
- 301574
- 401536