Eli tuosta Tokion yleisestä hintatasosta kyselisin. En ole lyhyelle turistimatkalle menossa vaan pidemmäksi aikaa, joten tuo hintataso ja jokapäiväisistä asioista koostuvat kulut kiinnostaisivat. Osaako joku arvioida yleisten kulujen tuomaa summaa kuukaudessa? Esim. metroliput, ruoka, tarpeelliset hygienia- yms. tarvikkeet – sekä vähän tietenkin pientä shoppailuvaraa mm. vaatteisiin ja muihin (mutta en todellakaan ole himoshoppaaja). Pärjäisikö n. 300 eurolla kuussa tuollaisista kuluista jo ihan hyvin ( siihenpäälle asumiskulut ja koulumaksut, joihin olen varannut jo tarvittavan summan)?
Hintataso?
3
1503
Vastaukset
- elvin
Piti vain sanoa se, että en todellakaan ole selvillä, millaista summaa tuolla tarvitsisi. Että saattaa olla aivan alakanttiin tuo heittämäni luku, mutta siksipä kysyn täältä. Helpompi varautua, jos tietää tarvitseeko kuukausittain pari sataa vai reilu 500 euroissa varata pakollisiin menoihin. Suurimmat pakolliset menoerät tulevat siis kuitenkin varmaan olemaan ruoka (tai raaka-aineet, koska mahdollisuus valmistaa itse keittiössä) ja erilaiset metrot ja muut kulkuvälineet? Sähkö, vesi ja tällaiset sisältyvät tulevaan vuokrahintaan.
- sasae
Koska olen jatko-opiskeliija ja teen kaikenlaista arubaitoa, en elä leveästi. Mulla menee säästellen:
ruuat ehkä 20 000-30 000/kk mutta kokkaan itse useimmiten, en syö ulkona. Syö yliopistollasi, niillä on yleensä halpaa. Olen myös kasvissyöjä, joten lihaan ei mene...ja tofu on halpa protsku. Kannattaa katsella hiukan kauppoja, koska on olemassa kalliimpia ruokakauppoja ja halpisruokakauppoja. Vinkki: useissa kaupoissa myydään illalla myöhään sushibokseja ja bentobokseja alennuksella.
Tokiossa kulkemiseen menee paljon, koska ei ole olemassa koko kaupunkiia kattavaa kuukausilippua, vaan voit ostaa teikikenin asuntosi ja koulusi välille (pyydä koulusta opiskelijatodiistusläpyskä, niin saat teikikenin halvemmalle - sama pätee myös kännykän ottoon, eli au antaa opiskeliijakortilla halvemmat kk-maksut).
Hygianiatarvikkeet eivät mielestäni maksa paljoa lukuunottamatta hammaslankaa, jota kannattaisi rahdata pari kolme boksia Suomesta, jso olet vakikäyttäjä. Tsekkaa Matsumoto Kiyoshi -niminen kemppariketju shampoille ja vastaaville, niillä on aina ale ja joku äijä huutamassa tarjouksia kaupan edessä.
Koska jenin kurssi on euroista vaihdettuna sinulle edullinen, pärjäät ok suht vähällä, mutta 300 on hieman liian vähän - kai haluat joskus käydä kaljalla, leffassa tms.?
Asumiskuluissa tarkista mitä vuokraan sisältyy. Sähkö on kalliimpaa kuin Suomessa, ja jos joudut talvella lämmittämään ja kesällä tuulettamaan (just nyt) varaudu korkeampiin sähkölaskuihin! - hinnat Suomen tasoa
En huomannut, että ainakaan Tokiossa hintaero Suomen ja Tokion välillä olisi ollut suuri. Varaisin siis rahaa sen verran, minkä kulutan Suomessa. Nuo asuntokustannukset ovat asia erikseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h442915Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062691Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv352411Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.501918- 321884
Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141523- 321473
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1021213- 1771193
En vain unohda
Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.721041