Liikennekulttuuri

Ei osaa ajaa

Onko vilkussa vikaa kun ei toimi kun yhden kerran?
Onneksi uusissa autoissa on vilkut jotka vilkuttavat automaattisesti 3 kertaan kun yrität vilauttaa vain yhdenkerran vilkkua.

4

665

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lieneekö taannoinen menestys mennyt monenkin oululaisen päähän, kun monisssa yhteyksissä Oulu on liikenteen villi länsi. Mm. autoilijoiden välinpitämätön suhtautuminen jalankulkijoihin ja liikennevaloihin uutisoitiin viime vuonna. Tämän vuoden puolella HS teki kokeen ajamalla Helsingistä Rovaniemelle ja takaisin. Joka kolmas ylinopeus ajettiin Oulun ympäristössä.

      Selitys saattaisi olla, että virkavalta on samassa juonessa mukana. Noin viikko sitten ajoin keskustaan ja matkalla mentiin kolmesti päin punaisia. Ensimmäisen kerran aivan poliisiauton edestä poikittain. Toisen kerran poliisiauto meni vanhoilla vihreillä. Kolmas ja törkein tapahtui poliisitalon kulmalla, kun musta auto tunki jo kääntymään ehtineen auton eteen.

      • joljjoj

        Paljon yksisuuntaisia katuja, joista niistäkin on useat revitty auki ja suljettu ja liikennevalot ovat joissain paikoin vain hetken vihreällä, eikä jonosta ehdi kuin yksi tai kaksi autoa kerrallaan. Toisaalta esim. polkupyöräilijät eivät useinkaan käytä pimeällä valoja, ajelevat kiellettyyn ajosuuntaan ja autojen editse ilman mitään sigaaleja. Jalankulkijoista ei kannattane puhuakaan - juoksentelevat ja hoipertelevat yön pimeudessä mistä kohtaa sattuu teiden yli, välittämättä mistään valoista tai suojateiden paikoista.


      • käytän vilkkua
        joljjoj kirjoitti:

        Paljon yksisuuntaisia katuja, joista niistäkin on useat revitty auki ja suljettu ja liikennevalot ovat joissain paikoin vain hetken vihreällä, eikä jonosta ehdi kuin yksi tai kaksi autoa kerrallaan. Toisaalta esim. polkupyöräilijät eivät useinkaan käytä pimeällä valoja, ajelevat kiellettyyn ajosuuntaan ja autojen editse ilman mitään sigaaleja. Jalankulkijoista ei kannattane puhuakaan - juoksentelevat ja hoipertelevat yön pimeudessä mistä kohtaa sattuu teiden yli, välittämättä mistään valoista tai suojateiden paikoista.

        Mutta eipä tuo paljoa auta, torveloitten kaupunki se on. Äkkiä sieltä pitää pois päästä, eli ohitus tietä.


    • ovat sellaisia

      että, toimii-ei toimi-toimii-ei toimi....

      kyllä mun kokemukset pyöräilijänä ja jalankulkijana ovat hyviä varsinkin lähiöissä, joissa autoilijat liikkuvat omilla nurkillaan, kuten jalankulkijat.

      Keskustasta ei kannata puhuakaan, kaikki luukuttavat kaduilla nopeasti seuraaviin valoihin ja hipovat pyöräilijöiden olkapäitä. Katujen reunoillahan on pysäköityjä autoja ja pyöräilijä joutuu tulemaan hyvin keskelle tietä hetkeksi ja takaatuleva auto tulee nopeudella 75 km/h. Karmea tilanne. Keskustassa autoilijat myös pyörittävät päätään koko ajan hakiessaan parkkipaikkaa ja oikeaa taloa ja muutaman sekunnin vilkaisun aikana ehtii tapahtua paljonkin liikenteessä, vaikka jalankulkija tulee suojatielle.

      Suojatiellä pyöräilijät on yksi ongelma.

      Skootterit todella iso ongelma, aivan aivotonta sakkia useimmat ajaessaan pönttö päässä aina maksiminopeudella, katsokaa rantatietä keskustasta Värttöön vaikka iltapäivällä ruuhka-aikaan. Tai milloin vaan. Ja yleensä kaksi skootteria tiukasti peräkkäin ja ensimmäisenä ajaa se, jonka älykkyysomamäärä on sama kuin hamsterilla aukomassa tietä. On täysin muiden tienkäyttäjien ansiota, että päälleajoja ei kai monia ole. Skootterien kuskit luottavat juuri tuohon että kun ajaa täysillä niin kyllä muut väistävät! Käytännössä lähes jokainen skootterikuski aiheuttaa useammankin läheltä-piti-tilanteen jokaisella siirtymisellään.

      Autoilijoille sanoisin, että teillä on mukavan suojaisa ja leppoisa istumapaikka ja matkanne joutuu kevyesti ja joutuisasti. Ja lisäksi olette hyvin suojassa jos sattuu yhteentörmäys vaikka pyöräilijän kanssa. Joten, olittepa sääntöjenne ja tulkintojenne kanssa vaikka oikeassakin, niin varokaa silti heikompia kulkijoita teillä ja kaduilla. Te olette ajaneet ajokortin ja tunnette säännöt mutta lapset ja teini-ikäiset eivät niitä tunne eivätkä osaa ennakoida nopeuksia ja tilanteita aina oikein.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      245
      4452
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2899
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2652
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1644
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1528
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      50
      1238
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      85
      1164
    8. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      203
      1054
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      1003
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      996
    Aihe