Uuden corollan tuuli-

lasivikaa???

Viel kerran kysymys uuden sedan-Corollan tai Auriksen omistaville: katsokaapa tarkkaan auton tuulilasista, näkyykö lasissa eräänlainen himmeä rasterikuvio tms joka heikentää hivenen tervenäköiselläkin näkemistarkkuutta. Tuo tuulilasin outo piirre tekee mm. liikennemerkit ja edellä ajavan rekisterin hivenen epäselväksi/epätarkaksi. Onkohan tuo joku lasin tummennukseen tai rakennelujuuteen liittyvä piirre, kun on esiintynyt kaikissa esittelyautoissa mitä olen koeajanut (Auris ja Corolla sedan )?

9

1674

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ole mittään

      Huomannu mitään mikä heikentäisi näkyvyyttä. On tullu 15000km pärryyteltyä uudella corollalla.

    • vain

      koelauta heijastu tuulilasiin.

      • malleissa ainakin

        paha juttu jos menee kiillottamaan kojetaulun päällystän silikonilla kiiltäväksi, heijastumaa tulee hirveesti joka haittaa päivälläkin ajamista.

        Pitäis olla jokin aine millä sen saa mattapintaiseksi puhdistettaessa pakkohan sekin joskus on pyyhkiä pölystä ja liasta.


      • Käyttänyt vuosia
        malleissa ainakin kirjoitti:

        paha juttu jos menee kiillottamaan kojetaulun päällystän silikonilla kiiltäväksi, heijastumaa tulee hirveesti joka haittaa päivälläkin ajamista.

        Pitäis olla jokin aine millä sen saa mattapintaiseksi puhdistettaessa pakkohan sekin joskus on pyyhkiä pölystä ja liasta.

        Ihan tuollainen Tolun yleispuhdistusaine ruiskupullossa hoitaa homman mallikkaasti. Jättää mattapinnan ja raikkaan tuoksun. Ei vahingoita arkojakaan pintoja.


      • heijastuma....

        Kokeilin autoa myös pilvisellä säällä ja ajoin myös "puolipimeässä" parkkihallissa, sama juttu eli rasterikuvio näkyi, joten ei ollut myös epäilemäni kojelaudan pintakuvion heijastus.

        Voiskos vaikka nimimerkki ... avittaa ja tsekata autonsa tuulilasin ja juuri sillä silmällä eli rasterityyppisen pohjakuvion havaitsemiseksi?


    • rakenne

      Tuulilasi on periaatteessa kaksi lasia ja välissä kalvo joka estää sen sirpaloitumisen sen hajotessa. Tarkkaan katsottaessa se kalvo voi näkyä jonkinlaisena kuviona ikkunassa. Älä ole huolissasi. Lasisi on juuri sellainen kuin sen pitääkin olla.

    • ...

      En ole havainnut Corollassa ainakaan mitään. Polaroidut aurinkolasit saavat tuollaisia näkymään laminoidusta lasista ja se on aivan normaalia. Itselläni ei tällä hetkellä kuitenkaan ole aurinkolaseja joten en tästä mallista osaa kommentoida sen tarkemmin.

    • pola negri

      näkyykö rasteri silloin selvemmin? yleensä tuulilasin laminointi nimittäin näkyy polaroiduilla glasareilla jonkunlaisina "läiskinä"

      • rillit tehdä

        Ahaa...voiskohan sitten olla syynä silmälasini jotka ovat ns. auringossa itsestään tummenevaa linssimallia? Täytyypä kokeilla vielä vanhoilla ei-tummuvilla rilleillä, voi olla tuo sitten syynä...kiitos vinkeistä! :)

        t. alkuper.kysyjä


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      134
      3257
    2. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      73
      2114
    3. Koulujen kesälomien siirto

      Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut
      Maailman menoa
      137
      1805
    4. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      127
      1724
    5. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      24
      1697
    6. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      138
      1355
    7. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      106
      1193
    8. Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?

      Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka
      Ikävä
      144
      1045
    9. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      50
      1014
    10. Yhä pyörit mielessä,

      ja tällä kertaa huomasin yhden asian: Sinusta välittyi sellaista lempeyttä ja välittämisen tunnetta, jota ei voi unohtaa
      Ikävä
      30
      954
    Aihe