Kipuja

astmassa?

Onko kenelläkään ollut kipuja astmakohtauksen aikana? Siis esim. jos olet koira-allerginen ja astmasi reagoi siihen, ja sitten joudut vahingossa oleen koiran kanssa samassa tilassa. Niin sitten keuhkot alkaa mennä tukkoon, poistut paikalta ja otat avaavaa, jolla hengenahdistus ja astmayskä helpottuvat. Mutta onko tässä kohtauksen aikana tai jälkeen keuhkoissa jossakin kipuja? Henkitorvessa, kyljissä, selässä? Hengittäessä syvään/kevyesti? Pistävää, polttavaa vai millaista?
Olisi kiva tietää, miten muilla on, koska minulla sitä aina joskus esiintyy ja olen miettinyt, että onko se tavallinen astmaoire vai mikä... Keuhkothan ei kuulemma voi sattua, mutta kun sattuu vaan.. Mitens teillä?

6

1096

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • galhu

      itsellä samaisia oireita aiheutti refluksi tauti jota pitkään luulin astmaoireeksi.tosin on astmaakin, mutta refluksi pahentaa sitä ja kivistää.ihan kun sydäri.

      • samanlaisia?

        Tarkoitatko, että refluksitauti sai keuhkoputkesi sattumaan? Vai selän pistämään hengityksen tahtiin? Vai keuhkojen alaosan kylkien seudulta särkemään? Vai rintakehän vihlomaan? mitä tarkemmin sanoen refluksi sinulle aiheutti?
        Minulla ei ole refluksitautia, mutta jotain kummaa kyllä...


      • galhu
        samanlaisia? kirjoitti:

        Tarkoitatko, että refluksitauti sai keuhkoputkesi sattumaan? Vai selän pistämään hengityksen tahtiin? Vai keuhkojen alaosan kylkien seudulta särkemään? Vai rintakehän vihlomaan? mitä tarkemmin sanoen refluksi sinulle aiheutti?
        Minulla ei ole refluksitautia, mutta jotain kummaa kyllä...

        kyllä hengittäminen sattuu pahimmillaan.samaan aikaan sydänalassa ja myöskin selkäpuolella polttava tuska.kipu säteilee leukaperiin asti.


      • pikat-zu
        galhu kirjoitti:

        kyllä hengittäminen sattuu pahimmillaan.samaan aikaan sydänalassa ja myöskin selkäpuolella polttava tuska.kipu säteilee leukaperiin asti.

        Mulla on lähes viikottain sellainen omituinen kipu keuhkoputkessa. Se tulee aina sellaisissa astmakohtauksissa, joissa joudun ottamaan kaksi avaavaa suihketta. Mutta se tulee myös aina rasitusastman yhteydessä, jos ei ennakoi ottamalla avaavaa ennen liikkumistaan.

        Mulla tämä kipu ON.. siis se ei riipu hengityksestä, ei tule aaltoillen sen mukaan, vaan on läsnä muutamia tunteja kohtauksen jälkeen. Se tuntuu vähän siltä kuin joku olis pistäny/rutistanu koko keuhkoputken kasaan..

        että sellasta mulla...


    • Harri4

      Olin aikanaan astmatesteissä, jossa jouduin hengittämään eri allergeenejä. Sain astmaoireita useimmista testatuista aineista.

      Poikkeuksen muodosti pujo (muistaakseni). Siitä en saanut varsinaista hengenahdistusta, vaan testin jälkeen tunsin itseni hyvin väsyneeksi, vähän kuin olisin ollut kuumeessa. PEF-puhallusten arvot pienenivät, koska puhaltaminen teki kipeää. Varsinaista hengenahdistusta ei ollut, mutta keuhkot olivat ikään kuin arat.

      • arska

        oireilua ollut mullakin , olo on niinkuin ois hieman lämpöä ja semmonen yleis nuutunut olo että noi keuhkot tuntuvat aroilta , inhottava olo =/


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      105
      7361
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      98
      5243
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      116
      3506
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      25
      3441
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2534
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1856
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1511
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      342
      1472
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1356
    10. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      54
      1314
    Aihe