Formula-1 autoissahan voi kehittää monta asiaa.
1) Aerodynamiikka (tärkein 90%)
2) Moottori (lähes 10%)
Eli aloitan moottorin kehittämisestä.
Sääntöhän määrää, että pitää käyttää 8-sylinterisiä 2,4 litrasia V-moottoreita ja ne saavat kiertää 19000 rpm. Kierrokset voidaan pitää tuossa rajassa.
Mutta Venttiilikoneistolle voidaan tehdä jonkun verran. Autoissa on tehokkaat tietokoneohjelmat ja moottorin ohjausyksikkö ohjaa moottorin toimintaa tehokkaasti lastun avulla. Painoa ei voida kovin paljon pudottaa, koska moottori on alumiinia. Imusarjan voi saada vielä tehokkaammin virtaavammaksi. Sylinterit ja männät on on koneistettu parhaimmiksi, niitä ei voi muuttaa. Lohkon sijoittelua voi muuttaa vähän eli sylinteri/mäntä asetelma. Nokka-akselin säätö ja jakopään säätö optimaaliseksi tietokoneen avulla, jolloin venttiilit ovat optimaalisessa säädöissä.
Antureita F1-moottorissa on niin paljon, että tieto kulkee varmasti. Jäähdytysjärjestelmä, voitelujärjestelmä, polttoainejärjestelmä ovat myös säädettävissä. Niistä saa pientä etua. Esim öljyn ominaisuudet ovat optimaaliset ja männän öljyrenkaat oikeat niin kierrosalue pysyy tasaisena ja painoa ei ole niin paljon. Sytytysjärjestelmällä saadaan joka sylinterille optimaalinen sytytys jos sitä säädetään. Kampikoneisto on se jolle ei voida tehdä yhtikäs mitään muuten kone voi särkyä jos kone kiertäin enemmän kuin sais kun on kierrostenrajoitin. Kiertäähän kone nytkin semmoset 21000 rpm, mut rajoitin on siinä 19000 rpm. Tarkoitin, et jos sitä säätää niin voi vaikkapa mennä kampiakselin tiivisteet tai laakerit.
En kerro nyt aerodynamiikan muutoksista, mut sitä voi kehittää rajattomasti, koska on kyseessä ilman virtausmekaniikasta.
Formula-1 auton tekniikan kehittäminen
Moottori asiantuntija
1
222
Vastaukset
- kehittämisestä
Lukematta tässä yhteydessä säänökirjaa, moottorien kehittämistä rajoitettiin olennaisesti tälle vuodelle ja tästä eteenpäin. Oletko varma, että kaikkea tuota voidaan edelleen kehittää?
Toinen asia on, että ensi vuodeksi kaikille tulee standardoidut FIA:n toimittamat elektroniikkayksiköt, joten sen puolen kehittäminen loppuu tähän vuoteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614192Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653423Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541785Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251640Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961417Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132923Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235855en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115822Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe17785