Minä kokeilin kesän alussa kaksi päivää sitä consertaa ja tuntui olo ihan pöllöltä. Piti ottaa oikein sairaspäivä töistä. Miksikähän niin? Ajattelin kyllä, että kun olen menettänyt kyvyn käyttää alkoholia normaalisti niin se koskee kaikkea kemiaa joka vähääkän siihen suuntaan. Eli oon ollut jo aika monta vuotta raittiina jo.
Pitäs kait vielä kokeilla sitä lääkettä. Jos ne oireet oli vain työstressiä, kun oli sillon sellainen hetki. Esim. kaikki allergialääkeet, oli ne lapsille tai aikuisille tarkoitettuja, laittavat mut ihan pihalle, siis vievät voimat ja olen vain unelias, vaikka olisi kuin ilman kolmoa oleva allergialääke.
Uniogelmissa en edes voi ajatellakaan unilääkketä tai nukahtamislääkkeitä, kun pari päivää sit ihan unessa menee: kokemusta on.
Uniongelmiin olenkin löytänyt tosi hyvän keinon: nikkenin unijärjestelmä, eli magneettipeitto,- patja ja tyyny.
mulle taas tuli lääkkeestä
4
1214
Vastaukset
- anna aikaa
Minulla oli käytön alussa tukalia sivuvaikutuksia: pahoinvointi, päänsärky, "aamupöhnä", väsymys jne. Nuo kesti jonkin aikaa ja meinasin lopettaa koko lääkeen. Jatkoin onneksi ja myöhemmin huomasin, että nuo em. jutut hävisivät ja aloin huomaamaan kaikenlaisia hyviä asioita, mitä lääke toi elämääni.
Aiempi annos menetti ajan mittaan tehonsa ja annos tuplattiin nyt. Nyt olen viikon verran taas kärsinyt kuvotuksesta yms, mutta uskoisin sen loppuvan melko pian.
Kaikille sivuvaikutuksia ei tule, mutta jos sinulle tulee, niin pidä vaan pää kylmänä ja jatka lääkkeiden ottamista. Kyllä se ajan kanssa helpottaa! Minkälainen annos sinulla on? Voisitko pienentää sitä ja sitten pikkuhiljaa nostaa? - triple-adhd
Concerta alkuvaiheessa 18mg teki minusta zombien, että rauhoitti niin paljon...ETTÄ TUNTUI PÄÄSSÄ JA KOKO KROPASSA. Se kesti n. pari viikkoa, joten yritä kestää... yleensä silloin lääkepitoisuus tasoittuu plasmassa, joten silloin saadaan se terapeuttinen vaikutus. Lääkkeen ei ole tarkoitus tehdä kenestäkään zombieta. Usein joskus henkilö ei itse huomaa vaikutusta, mutta ympärillä olevat ihmiset huomaavat. Alussa itselläni oli uniongelmia, päänsärkyä ja ruokahaluttomuutta.
Ensimmäisinä päivinä silloin olin onnellinen, että kykenin istumaan paikallani myös seurakunnassa.
Jotkut ADHD-henkilöt eivät hyödy lääkkeistä tai hyöty on vähäistä. Itselläni Concerta 90mg/Ritalin 20mg 3 kertaa päivässä vain lieventää oireistoani, joten nyt on yhdistelmähoitona Concerta/Ritalin/Strattera.
Uskon, että voin myöhemmin kertoa muillekin yhdistelmähoidosta, että ehkä Strattera-Concerta -yhdistelmällä voi saavuttaa paremman hoitotehon.
Maailmalla on lääke kauppanimellä Focalin, joka on dekstroamfetamiinin ja metyylifenidaatin yhdistelmä.- farmaseutinpuolikas
"Maailmalla on lääke kauppanimellä Focalin, joka on dekstroamfetamiinin ja metyylifenidaatin yhdistelmä"
Ei pidä paikkaansa! Siinä ei ole amfetamiinia vaan metyylifenidaatti on ns. puhtaammassa muodossa (dekstrometyylifenidaatti). - triple-adhd
farmaseutinpuolikas kirjoitti:
"Maailmalla on lääke kauppanimellä Focalin, joka on dekstroamfetamiinin ja metyylifenidaatin yhdistelmä"
Ei pidä paikkaansa! Siinä ei ole amfetamiinia vaan metyylifenidaatti on ns. puhtaammassa muodossa (dekstrometyylifenidaatti).Taisin joskus ymmärtää väärin, sillä muuten en ole kemiaa opiskellut. Viiden vuoden koulu on vähän...
Olen menossa taas jatkamaan iltalukiota syyskuussa. :D Neljästi jo koulu jäänyt kesken, hemmetti.. :(
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614283Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653487Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541817Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251707Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2981443Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133950Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235863en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115852Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18849