Myytti siitä, että osteoporoosi johtuu kalsiumin puutteesta ei ole totta. Se on luotu maitotuotteiden ja kalkkitablettien myynninedistämistarkoituksissa. Maissa, joissa ruokavalio sisältää korkeimmat kalsiumpitoisuudet, kuten Suomi ja USA, esiintyy eniten osteoporoosia. Maidon juonnin ja kalkkitablettien käytön lisääminen ei paranna tilannetta.
Ks tarkemmin:http://www.milksucks.co.uk/osteo.html .Suomenkielellä asiaa on sivuttu esim. tässä : http://www.vegaaniliitto.fi/esitteet/10mm.pdf
Kalkkitabletit ovat hyödyttömiä
7
3839
Vastaukset
- A ja O
Kalsium ei ole mikään ihmeaine luun mineraalitiheyden ylläpidossa. Silti on yksioikoista logiikkaa väittää, että kalsiumilla ei olisi merkitystä asiassa. Länsimaiden runsaampi kalsiumin saanti ei vain riitä kumoamaan sitä haitallista vaikutusta, joka koko länsimaisella ruokavaliomallilla ja istuvalla elämäntyylillä on luustoon.
Maitotuotteita välttävien vegaanien luuntiheys ja murtumariski on keskimäärin sekaruoan syöjiä suurempi.- A ja O
Vegaanien luuntiheys on siis sekaruoan syöjiä HEIKOMPI ja murtumariski SUUREMPI. Luultavasti asia johtuu mm. vegaanien liian vähäisestä kalsiumin saannista. Vegaaniruokavalio on teoriassa mahdollista koostaa niin, että kalsiumia saadaan tarpeeksi - mutta harvoin vegaanit myös toteuttavat saman käytännössä.
- Vegaaneilla suurentunut riski
A ja O kirjoitti:
Vegaanien luuntiheys on siis sekaruoan syöjiä HEIKOMPI ja murtumariski SUUREMPI. Luultavasti asia johtuu mm. vegaanien liian vähäisestä kalsiumin saannista. Vegaaniruokavalio on teoriassa mahdollista koostaa niin, että kalsiumia saadaan tarpeeksi - mutta harvoin vegaanit myös toteuttavat saman käytännössä.
Liitetään vielä tutkimuslinkki:
http://tinyurl.com/3xugrq
Lainaus tutkimuksen tiivistelmästä:
"Long-term practitioners of vegan vegetarian were found to be at a higher risk of exceeding lumbar spine fracture threshold (adjusted odds ratio = 2.48, 95% confidence interval = 1.03-5.96) and of being classified as having osteopenia of the femoral neck (3.94, 1.21-12.82)."
Eli ko. tutkimuksessa pitkäaikaisilla vegaaneilla oli 2,5-kertainen lannerangan murtumien riski ja lähes nelinkertainen osteopenian riski (osteoporoosin esiaste). - Vegaaneilla suurempi murtum...
A ja O kirjoitti:
Vegaanien luuntiheys on siis sekaruoan syöjiä HEIKOMPI ja murtumariski SUUREMPI. Luultavasti asia johtuu mm. vegaanien liian vähäisestä kalsiumin saannista. Vegaaniruokavalio on teoriassa mahdollista koostaa niin, että kalsiumia saadaan tarpeeksi - mutta harvoin vegaanit myös toteuttavat saman käytännössä.
EPIC-Oxford-tutkimuksessa vegaaneilla oli suurempi murtumariski, jonka katsottiin johtuvan vähäisemmästä kalsiumin saannista:
http://tinyurl.com/ynq5c3
Estrogeenin puute aiheuttaa vaihdevuosi-ikäisille luukatoa. Hormonivalmisteilla voidaan asiaan puuttua.
Liikuntakin on eräs luuston lujittaja.
D-vitamiini yhdistettynä kalkkiin - kokeilepa olla ilman ko. rakennusaineita...- luepa pikkuisen
ihmisen fysiologiaa niin ymmärrät sinäkin, että kalkkia, d-viamiineja, osteokalsteja -ja blasteja kaikkia tarvitaan. Jätä vouhkaaminen vähemmälle. et saa maailmaa pelastettua olemalla vegaani. Liha sisältää ertittäin paljon hyvää proteiinia, jota tarvitsemme elimistön rakennusaineiksi. harva vegaani osaa syödä niin hyvin ja monipuolisesti, että proteiinin saanti olisi turvattu.
- tarkasteluni
ei näytä vegaanilinjaa noudattavien ja/tai kannattavien lainkaan vouhkaavan. Ihan maltillisia olivat nuo heidän kirjoituksensa.
"Kukin tulkoon onnelliseksi uskollaan" vai miten se nyt menikään?
Olen d- ja kalkkilinjalla siihen muut herkut vielä päälle,niin pysytään vahvoina - paitsi negeenit voivat yllättää....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1196354Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3816177Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie696050Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443972Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1482395Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42355Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1211420- 121261
- 1871098
- 61907