Heips! Kannattaisi harkita monesti ennenkuin maalaa ihonsa täyteen tai "vähemmän" täyteen kaikenmaailman kuvia,kun niitä joutuu kantamaan elämän loppuun asti. Aika vaikeata niitä hirveän isoja kuvia on ruveta "yli pyyhkimään" Jos minua nyt vaikka kiehtoo aivan kauheasti vaikka kuolemaan liittyvät kuvat,ja ne on tosi cooleja, niin ajatukset ovat toden näköisesti aivat toiset 30v päästä,ja siinä se edelleen vihtahousu jököttää olkavarressa. Eikö kannattaisi ajatella elämää hiukan laajemmalti eteenpäin. Se on sama kuin jos 15v sitten muumit&nalle puh ym oli kova juttu,ja jos sellainen kuva olisi ihossa,niin se ei välttämättä olisikaan kova juttu nyt tässä iässä. Sillä minä just tota tarkoitin,että ne nykyiset coolit kuvat eivät ole cooleja 30v päästä ja elämähän voi muuttua aivan kokonaan,niin varmasti kuvat hävettävät silloin. Ja joku ajattelee kerranhan täällä vaan eletään. Niin eletäänkin,mutta jos taitoa on,niin elämä pitää ajatella kokonaisuutena eikä tässä,ja nyt. Siispä ajattele ennen kuin maalaat ihosi.
tatuoinneista
5
624
Vastaukset
- vielä nuori...
Hei tuohan herätti minut ajattelemaan asiaa niin,että mahdan näyttää typerykseltä vuonna 2060 kun olen vanha,ja rollaattorilla mennä huristan pitkin katuja : ) tehty mikä tehty,mutta ajatelkaa te jotka ette vielä ole tehneet tatuointeja.
- tripaali pete
En ole ajatellut asiaa,niin pitkälle mutta voihan se olla,että kuvat mitkä nyt ovat siistejä voivat aiheuttaa naurunpyrskähdyksiä,kun tulen vanhaksi mieheksi. Onneksi tatuoinnit haalistuvat ajan myötä,ja ne muuten ovat tosi rumia,kun on joku iso osa ihoa kuvioitu joskus,ja siitä ei saa mitään selvää. Se on kieltämättä ruman näköistä.
- naisella kyllä
jos on naisella tatsa olkapäässä tai pepun
poskessa, se kyllä kiihottaa- iho
Voihan se nyt kiihottaa,mutta entäs 70-80v naisella sellainen kuva? Eikö se ole suorastaan koominen näky? Elämää on myös silloin,ja tässä tatuointi asiassa voisi ajatella myös pidemmälle,jos siihen kykenee eix jeh?
- ei niin puhdas iho
Mikä ihmeen julistus tuo oli?
Olet ihan itse tajunnut, että tatuoinnit ovat ikuisia, joten niitä ei kannata ottaa, mielipiteet muuttuvat kun ihminen vanhenee?
Mitä se sinulle kuuluu, miten muut koristelevat ihonsa? Itse ainakin otan tatuointini itseäni varten. Tiedän, että joskus 70-vuotiaana mummona en välttämättä allekirjoita kaikkia kuviani. Mutta silloinkin ne ovat muisto siitä hetkestä kun ne otin, eletystä elämästä. Minusta tatuoinneissa on hienointa juuri se pysyvyys.
"jos taitoa on,niin elämä pitää ajatella kokonaisuutena eikä tässä,ja nyt. "
No, sinä voit elää elämäsi järkevästi. Olla niin viisas, ettet ota tatuointia, koska se on pysyvä.
Toisaalta voisit itse harkita vaihtoehtoa, että kaikki eivät ota tatuointeja koska se on "kova juttu", hetken mielijohteesta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614245Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653468Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541806Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251683Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2981435Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132939Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235862en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115846Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18827