Minulla on Honda500 CB - 72 Kone toimii kylmänä hyvin mutta lämmetessä ja isoilla kierroksilla se rupeaa pätkimään.Ajettu n.56.000 km.
Onko muilla vastaavia kokemuksia?
Pätkii, onko vika puolassa?
5
1219
Vastaukset
- siinä
on liian vanhat kärjet. Voi olla, et täytyy vaihtaa, kun jousi on väsynyt, eikä enää jaksa toimia kierroksilla. Tietty kantsii ensin viilata ja säätää sytytys.
Noita kärkisatseja kaiketi saa edelleen valmiina yksiköinä levyyn kiinnitettynä, hanki semmonen.
Toinen vaihtoehto on, että saa liikaa bensaa.
Kylmänä se kuuluu asiaan, mutta lämpösenä pitäisi olla laihemmalla. Noin vanhaan on voitu vaihtaa isommat pääsuuttimet ja kun niitä sitten vuosien kuluessa on rassailtu teräslangalla, on seurauksena liian rikas seos. Vakiosuuttimia pitäisi saada vielä tarvikekaupasta.
Kantsii myös ottaa kaasaripaketti irti ja tarkistaa kohojen tasot, ettei joku ole liian antavana.
Tämmösiä muistui vanhalle tuuttimiähelle mieleen :) - Honda four
Systytyskatkoksiin katsoisin ensin kärjet, vaihtaisin tulpan johdot, jos vanhat. Sitten ehkä mittaisin puolat, sekä kylmänä, että kuumana. Hyvin moni noihin on puolat joutuneet vaihtamaan, eivät vain ole ihan ilmaisia.
Kosktealla kelillä saattaa vanha honda pätkiä hyvinkin helpolla, kun kärkiin, puoliin pääsee kosteutta.
Jos tietyillä kierroksilla esiintyy nykimistä, tehon puutetta, voi suuttimia olla tukossa. Kaasaripakka irti, kaammiot auki. Paineilmalla ja kasaripuhdistuspreillä saa helposti auki tukkeutuneet suuttimet.
Kohoihin en sattuisi tippaakaan ellen varmasti tietäisi niiden olevan väärässä asennossa.
Jos pyörä uupuu/nykii ns. huippukierrokslla hetken ajon jälkeen kannattaa katsoa tankissa/hanassa oleva suodatin. Jos kovin tukossa voi bensa saanti tyrehtyä välillä.- yrjö
mitään mahtaa tarkoittaa " kasaripuhdistuspreillä" Onko se jokin laite vai mahdollisesti jotain ainetta. Minulle ihan tuntematon sana.
- löytyy
yrjö kirjoitti:
mitään mahtaa tarkoittaa " kasaripuhdistuspreillä" Onko se jokin laite vai mahdollisesti jotain ainetta. Minulle ihan tuntematon sana.
joka tuuttimiäheltä...siis kaheskytluvulla autotallin nurkkaan unohtunutta CRC:tä...:)
- ap3
huomenta voi olla myös maadoitusvika.
lue http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=99&conference=1500000000000004&posting=22000000028690394
tosin myös voi olla puola, bensansaanti ongelma (roska kaasuttimessa), bensansuodatin tukossa, ei saa ilmaa bensatankiin joka estää bensan tulon.
katkojankärjet, myös sytytystulpat, systystulpanjohdot vuotaa.
tarkista/pudista nuo edellä olevat ja laita uudet tulpat (vaikka olisi viikon vanhat) ja kärjet.
tv AP
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2624320Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653524Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1571841Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251726Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991452Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133974Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18879Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235866en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115858