Pakastin ei kylmene alle 0 asteeseen

Palautus kauppaan vai helpp...

Niin ostin käytetyn pakastimen ja sain sen eilen aamulla seinään kiinni.
Se ehkäpä 20 minuutissa hyristeli noin 20 asteesta nollaan asteeseen ja sitten se omasta mielestään oli hyvän lämpöinen ja lopetti kylmettämisen.

Nyt siis ollut jo 24h seinässä ja tuota samaa se tekee, että kun lämpötila on 5c niin pakastin lähtee hyrisemään ja heti kun lämpötila tavoittaa 0 astetta niin kylmetys lakkaa.

Pakastimen pikapakastus nappulaa painamalla (sellaiseksi sen käsitin) ei näytä tapahtuvan yhtään mitään ja myöskin kun sitä kylmyydensäätö vipua vääntelee niin ei näyttäisi tapahtuvan mitään, vaan kaikissa asennoissa pakastin toimii samalla tavalla...

Suurta vikaahan pakastimessa ei voi olla, kun se kerta tajuaa käydä ja jäädyttää tuonne nollaan asteeseen. Harmittaisi palauttaa hyvää ja halpaa pakastinta (josta on jo lommot ja rikkoutuneet säilytystilan pinnat korjattu) kun en toista samankokoista ja yhtä halpaa tule löytämään... Mutta jos joku vain osaisi sanoa 99% varmuudella, että mikä vika siinä voinee olla?

Itse epäilen sitä termostaattia rikkonaiseksi ja jos niin on niin mistä noita yleensä saa ostettua ja onko miten kalliita osia?

3

855

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • isompi vika

      Pikapakastuskytkimen pitäisi pakottaa kompressori käymään jatkuvasti. Taitaa olla kylmäaineet päässeet karkuun tms. ja alipainepressostaatti (onko näissä kotivehkeissä tällaista?) lyö koneen seis.

    • sepittäjä

      Että käynnistyy ja pysähtyy mutta kylmemmäksi ei saa säädettyä ? Tämä viittaa termostaatin vikaan.

      Jos käy jatkuvasti pääsemättä alle nollan,on kaasutäyttö vuotanut eikä kannattane korjauttaa.

      Kokeile ohittaa termostaatti tai syöttää kompressoria suoraan verkosta.Jos kylmenee riittävästi niin vaihdat termostaatin,kodinkonehuollot myy hyvällä katteella,20-30e.

      Voipa olla niinkin että loppuun kuluneen kompressorin lämpösuoja katkoo käyntiä,tämäkin selviää kokeilemalla termostaatti ohitettuna.

      • Kumipallå

        Humalapäissään Reiska laittanu vikatermarin siun konneeseen, voe mahoton paekka.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      141
      3908
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      353
      3027
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      13
      1937
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1665
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1109
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      964
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      874
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      821
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      69
      793
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      784
    Aihe