Vian selvittämistä

Jukkapekka

Aika lähelle kaksi vuotta sitten ostettu tietokone. Koneessa on Asrockin K8Upgrade 1689 -emolevy, AMD Athlon 64 3400 , Ati Radeon 9550, muistia 2 x 512 Mb ja kotelo & virtalähde on Micro-onen valmistama.

Ongelma tällä hetkellä on, että kun virtajohdon laittaa kiinni, kone lähtee automaattisesti käyntiin, eikä sammu kuin ottamalla johto pois. Näyttöön ei tule mitään.

Ennen tätä oli ongelmana mm. jumiutumista (esim. memtestin aikana). Kokeilin irroittaa muistikampoja ja toisella kone ei lähtenytkään käyntiin. Vähän ajan päästä toinenkin pimeni, joten onkohan vika edes ollut niissä? Ja nyt sitten lopulta tuli alussa mainittu ongelma.

Voiko olla mahdollista, että koko kone alkaa hajota osa kerrallaan, vai voisiko esim. emolevystä johtua kaikki nämä viat? Millä tätä voisi lähteä selvittämään vai kannattaako koko konetta edes korjata?

3

290

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ari Sank

      Ellei sinulla ole toista konetta, jossa toisen osia voisi testata yksitellen, on vian paikallistaminen kutakuinkin mahdotonta. Emolevyssä voi olla vikaa, kuten myös muisteissa tai virtalähteessä.

      Virtalähteen ei pitäisi lähteä käyntiin ilman että 14. pinni kytketään maahan, kokeile lähteekö edelleen käyntiin jos otat pois kotelon virtanapista emolevylle menevän liittimen(/t) tai lähteekö virtalähde rullaamaan ihan ilman kytkentöjäkin (no virtapiuha tietenkin pitää olla).

      • Jukkapekka

        Kiitos neuvoista.

        Irroitin tuon virtanapilta emoon menevän johdon ja samalla tavalla kone käynnistyy heti kun virtajohdon laittaa kiinni. Virtalähteen tuuletin ei ainakaan ala pyörimään, jos irroittaa kaikki emolevyyn ja muihin menevät johdot. Virtalähteessä ei ole katkaisijaa, joten surisemaan se rupeaa, mutta niin se on aina tehnyt.

        Eli voisikohan olla sitten emolevyssä jotain vikaa? Vai voiko tuollainen johtua muistiviasta? Uskaltaako tuohon laittaa kiinni uusia muisteja, vai voiko rikkinäinen emolevy tai virtalähde hajottaa nekin?


      • Embe
        Jukkapekka kirjoitti:

        Kiitos neuvoista.

        Irroitin tuon virtanapilta emoon menevän johdon ja samalla tavalla kone käynnistyy heti kun virtajohdon laittaa kiinni. Virtalähteen tuuletin ei ainakaan ala pyörimään, jos irroittaa kaikki emolevyyn ja muihin menevät johdot. Virtalähteessä ei ole katkaisijaa, joten surisemaan se rupeaa, mutta niin se on aina tehnyt.

        Eli voisikohan olla sitten emolevyssä jotain vikaa? Vai voiko tuollainen johtua muistiviasta? Uskaltaako tuohon laittaa kiinni uusia muisteja, vai voiko rikkinäinen emolevy tai virtalähde hajottaa nekin?

        Vaihdappa biosin muistpatteri... Mitä tapahtuu?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      261
      4218
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3446
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1796
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1663
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      297
      1430
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      928
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      858
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      835
    9. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      804
    Aihe