Skoda ei käynnisty kuumana

japsi

Ongelma on:

...Skoda Felicia Combi 1.9D/97 ei lähde käyntiin kuumana.

Kylmänä hehku palaa ja sammuu, starttimoottori pyörähtää hitaasti ja rumaa ääntä pitäen, mutta pyörähtää ja kone käynnistyy joka kerta. Kun autolla ajaa 15-30 minuuttia ja moottorin sammuttaa, se ei käynnistykkään uudestaan ennenkuin moottori on kylmennyt. Jos lämpimänä yrittää startata, hehkun merkkivalo ei pala, starttimoottori pyörii mutta auton moottori ei käynnisty. Lisävirta auttaa tilanteessa, mutta varsinainen ongelma ei ratkennut uudella akulla, akussa ei ole vian syy. Korjaamolla on ehdotettu a) starttimoottori on vanhentunut b) hehkurele on uusittava. Onko muilla kokemuksia/tietoa tällaisen vian syystä/korjaamisesta.

13

3055

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin asia on

      Mootori vaati käynnistyksäeen kuumana tai puolilämpöisenä reilut kierrokset mikä ei ole mahdollista viallisella käynnistinmoottorilla-tuttu juttu Feliciasta. Hehku toimii- moott lämpötlan oltava alle 50 ast.(lämpötila anturin valvoo)Uusi startti.Vie liika virtaa.
      Voit tietysti asentaa painonapin hehkulle-mutta on startti oltava kunnossa.Tämä on joskus ollut vaivana vaikka auto olisi muuten kunnossa.Silloin vaihdettiin ,jossain tapauksissa Felica 1,3 lämpötila-anturin tilalle.Silloin hehkutus sai toimimaan n 40 ast.

      • japsi

        Kiitti. Viesti vaikutti hyvin asiantuntevalta ja aionkin kokeilla tuota startin vaihtoa ihan ensimmäiseksi.
        Kiitos vielä kerran ja hyvää kesän loppua


    • Felicia 96

      Kannattaa katsoa vauhtipyörän kunto, mulla piti kanssa rumaa ääntä, startin vaihto ei auttanu oli vauhtipyörästä hampaita kulunu. Uusi startti toimi aivan samoin, vauhtipyörän vaihdolla korjaantu.

    • poppajoe

      Hehkuaikarele rikki eli kylmäjuotoksia jotka "aukeavat" kun rele kuumenee. Toimii taas kun rele on jäähtynyt. Itsellä tällainen vika -99 Octaviassa ja otsikon rele syynä. Releen numero oli 109, joka oli merkitty isolla releen pohjaan.

    • elä osta

      uutta startt.mooot. heti ennenkuin katsot vanhansta; kollektorin, hiilet, aks. laakerit, kentän ja käämityksen onko "hipsineet" toisiaan, voit päästä halvalla,, kunnostettu on varteenotettava vaihtoehto, uudella o uuden hinta, onko(oliko) starttim. kiinitys kunolla tiukka?

      • japani 2

        Lähetin huvin vuoksi viestiä Skodan maahantuojalle, ja vastaus oli tällainen:

        kaikkein parhaiten asia hoituu, kun käytte lähimmän Skoda korjaamon luona
        ja he käynnistävät autonne kuumana.
        Terveisin,
        Timo Siitonen
        Olisin odottanut, että viestiin olisi liitetty kaikki Skoda korjaamot, vai tarkoittikohan Timo, että Skoda käynnistetään vain kerran.

        Toinen vastaus tuli auton myyjältä Rinta-Joupilta, siinä todettiin, ettei takuu ole voimassa, koska auto on ollut niin halpa. Tarkkaan ottaen autossa oli vika, josta ei kaupan yhteydessä tiedotettu ja sen vuoksi sen nähtävästikin olisi voinut palauttaa. Olisin kiinnostunut tietämään vastaavanlaisista tapauksista, onko palautukset onnistuneet, onko korjausta tullut?


      • kierrrän
        japani 2 kirjoitti:

        Lähetin huvin vuoksi viestiä Skodan maahantuojalle, ja vastaus oli tällainen:

        kaikkein parhaiten asia hoituu, kun käytte lähimmän Skoda korjaamon luona
        ja he käynnistävät autonne kuumana.
        Terveisin,
        Timo Siitonen
        Olisin odottanut, että viestiin olisi liitetty kaikki Skoda korjaamot, vai tarkoittikohan Timo, että Skoda käynnistetään vain kerran.

        Toinen vastaus tuli auton myyjältä Rinta-Joupilta, siinä todettiin, ettei takuu ole voimassa, koska auto on ollut niin halpa. Tarkkaan ottaen autossa oli vika, josta ei kaupan yhteydessä tiedotettu ja sen vuoksi sen nähtävästikin olisi voinut palauttaa. Olisin kiinnostunut tietämään vastaavanlaisista tapauksista, onko palautukset onnistuneet, onko korjausta tullut?

        KAUKAA RINTA-JOUPIN, kokemuksella


    • ei.

      Sama vika/ominaisuus itsellänikin. Vajaan neljän vuoden aikana olen ajanut tuolla vuosimallilla n.175tkm, vastaava ominaisuus ollut matkassa koko ajan.

      Sitten, kun se ei lähtenyt käymään enää kylmänä vaihdoin siihen hehkut. Kuumana lähtee kyllä, mutta kun hiukan ehtii jäähtyä saa sahata 5-10s ennen kuin alkaa käymään.

      Koska se neljä vuotta sitten se maksoi n. 130tkm ajettuna n. 5te. Olen vikaa/ominaisuutta sietänyt, oli niin edukas menopeli oikea köyhän pojan unelma ja on sitä vieläkin. aijaijai...

      • tietoa

        itselläni saman verran ajettu uudesta asti vm.2000, kyllä kuumanakin tavallaan pitää hehkua sekunti pari pitää ja sitten startata,aluksi vähän "askarrutti" kun edellinen diesel.mitsu lähti kylmänäkin heti kun avaimesta väänsi, juu Fellua pitää hehkuttaa kylmänä niin kuin ohje sanoo mutta myös lämpimänä aavistuksen verran , seon ominaisuus ei vika.


      • japsi

        Minun Skodan vika korjaantui startin vaihdolla. Kiitoksia kaikille neuvojen antajille. Oli kiva huomata, että vielä käydään ihan asiallista keskustelua ja on olemassa avuliaita ihmisiä (, mitä ei voi sanoa autokauppiaista.)Kiitos vielä kerran kaikille ja hyvää syksyä.


    • felluilija

      Jos jollaki vielä tämmöistä vikaa ilmenee, ni halvin ja helpoin tapa on katkaista moottorin kyljessä oleva lämpöanturin punainen johto. Itse hankein käytetyn fellun ja remppailin sitä hiukan. Katsoin että tuokin johto on poikki ja kolvasin sen yhteen, jonka jälkeen ei lämpösenä käymään millään. Se oli hehkujen lämpöanturi ja johdon katkasemalla auto hehkuttaa aina kun starttaa. Felluhan pitää lämpösenäkin hehkuttaa joten siitä ei haittaa ole.

      • ajgirejt90325

        Saattaa palaa hehkut ennenaikaisesti paskaksi kun se luulee ulkona olevan jotain 40 pakkasta vaikka kone olisi käyntikuuma ja hehkuttaa sitten ihan antaumuksella.

        Ja toinen juttu että väärä lämpötilatieto saattaa vaikuttaa muihinkin asioihin kuin pelkkään hehkutukseen. Ihme ettei sytytä moottorin vikavaloa katkaistu anturin johto? Onko siinä edes elektronista moottorinohjausta?


      • glow.engina

        Näissä TSI-hehkukuulakoneissa voi jäädä renkaiden läpi puskenut öljy kytemään niin että jopa venttiilikumit palavat karrelle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      261
      4267
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3477
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1812
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1698
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      298
      1439
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      945
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      862
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      848
    9. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      839
    Aihe