Windows täysin sekaisin, Ubuntun asennus?

Ojaniemi

Ehtoota,

Windows XP:ssä on virustorjunnan mukaan jokin virus, jota se ei kuitenkaan osaa poistaa! Kone on tolkuttoman hidas, esimerkiksi tänä aamuna kerkesin hakemaan postilaatikolta postin, ennen kuin selain oli auennut!

Mikäli nyt asennan Ubuntun osiolle D, 20 Gt, niin onko mahdollista, että Windowsin haittaohjelmat sotkevat Ubuntun asennuksen tai sen toiminnan? C-osiota en mielellään vielä poistaisi, tutkisin mieluiten Ubuntun kautta ko. osiota ja kopsaisin talteen tarvittavat tiedostot.

3

450

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaaraa..

      windowsin viruksista/ haittaohjelmista ei ole ubuntulle mitään haittaa.
      hyvässä lykyssä saat ne vieläpä poistettuakin ubuntusta käsin vaikka aegis-skannerilla.

      • Ojaniemi

        Asia selvä, Ubuntu rokkaamaan levyasemaan.


      • Ojaniemi kirjoitti:

        Asia selvä, Ubuntu rokkaamaan levyasemaan.

        Muista että ubuntusta suoritettu skannaus ei ota kantaa tiedostojen tyyppiin eli se poistanee surutta myös Windows- ja system32 -hakemistossa olevat ehkäpä windowsille elintärkeät tiedostot joten jos poistat saastuneet osat ei windows ehkä lähde enää käyntiin.

        Sinänsä sillä ei ole väliä sillä saat tiedostot talteen ubuntun kautta eikä risalla winkulla ehkä mitään enää teekään, kunhan vain tiedoitin jos vielä aiot kokeilla winkun pelastamista nin kannattaa miettiä miten suorittaa operaatiot..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      42
      2106
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      170
      1878
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1310
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1140
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      91
      895
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      879
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      839
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      43
      836
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      31
      772
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      54
      681
    Aihe