Tulin juuri mereltä. Espoossa salamoi ja paukkui melkoisesti.Kuinka vaarallista on purjehtia/veneillä ukkosella.
Ukkonen
merellää
42140
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
tuurinkauppaa...
No onhan siinä omat riskitekijänsä ja vaaratilanteet...
voihan se tosiaan olla vaarallista. varsinkin jos käy huonosti, niin silloin yleensä käy pahasti. Ja siinä on kyllä siinä mielessä huono tilanne, että jos on paha tilanne ja ei menekään kaikki hyvin, voi olla huono tuuri ja sattua jotakin. Ja sitten voi olla vaarallistakin, jos ei olekaan turvallista.
Kokemusta on.
Olen ollut veneessä, jonka mastoon iski salama satamassa. Nukuimme vaimon kanssa keulahytissä ja salongissa oli yksi ihminen. Kova paukahdus, voimakas otsonin haju, kaikki sähkölaitteet räjähtivät. Vesilinjan ala- ja yläpuolelle parikymmentä reikää ja laminaatin hiiltymää eli vene meni lunastukseen. Joku osti sen ja korjaili purjehduskuntoon. Ei ihmisuhreja ja veneilymme jatkuu edelleen oli ukkosta tai ei.
"Asiantuntijat" ovat eri mieltä siitä kannattaako maadoittaa masto vai ei. En usko salaman hetkellisen energiamäärän voivan kulkea minkään paksuisen johtimen kautta jälkiä jättämättä. Todennäköisyys iskulle taas on niin pieni, ettei maadoituksella pysty siihen kovin paljon vaikuttamaan. En laita akkukaapeleita mereen tai alumiinifoliosta tehtyä "vappuhuiskaa" mastonhuippuun, jos joku saa niistä mielenrauhaa niin sittenhän niin kannattaa tehdä.
Salamaniskua suurempi riski ovat ukkosrintamaan usein liittyvät voimakkaat tuulet ja niiden nopea yltyminen. Myös näkyvyyden lasku kannattaa huomioida. Sade taitaa vaikuttaa hiukan myös tutkaan, vaikka tästä ei omaa kokemusta olekaan.
Merellä liikkumisessa on paljon suurempia riskejä kuin salamaniskut, kannattaa välttää niitä riskejä joihin voi vaikuttaa. Hukkuminen on tilastollisesti näistä merkittävin.