nyt kiinnostaisi saada informaatiota lemmikkilampaiden ruokinnasta.tarkoitus olisi löytää hyvä ruokintaohjelma lampaille joita ei ainakaan lähitulevaisuudessa laiteta lihoiksi eikä tarkoitus ole laajeta suuremmaksi katraaksi.
ei tahdo löytää selkeää hyvää perusohjetta jota olisi helppo soveltaa.monet ruokinta-ohjeet ovat vaikealukuisia.kertokaapa omia kokemuksianne ruokinnasta?
lampaan ruokinta
6
2420
Vastaukset
- kuin heinänteko
Kesällä laitumella ja talvella talvilaitumella, siitä se lähtee.
- yksinkertaista
Hei! Meillä on aikuisia lemmikkilampaita ja niiden ruokinta menee näin:
-vapaasti saatavilla heinää (kesällä laidun kuivaheinä ja talvella esikuivattu pyöröpaalissa oleva säilöheinä kuivaheinä)
-vapaasti käytettävissä suola/nuolukivi
-lampaille tarkoitettua kivennäistä säkin ohjeen mukaan
-koko ajan tarjolla tietenkin vettä
Nuo riittävät, mutta niiden lisäksi meillä annetaan:
-joka aamu ja joka ilta: jyväkauraa 1dl/lammas
-silloin tällöin pieniä määriä ns. vaihtelun vuoksi ja makupaloiksi: perunoita, porkkanoita, leipää, kaalia yms. "herkkua"
-kesällä tuoreita ja talvella kuivattuja puiden oksia
- uuhitytöt
Yhdyn edelliseen, ja meillä on kaksi vuosikasta uuhta ja nyt kesällä tykkää pajuista, lepistä, pihlajista joista tehdään talveksi kerppuja.
Sain lähitilalta kauraa jopa 8cm/kg ja pienpaalit varattu 200-300 paalia talveksi, jotta eiköhän ne pärjää.
Madotus tulee nyt muistaa kun muutetaan ulkoa sisätiloihin. Sekä uusiin laitumiin muutenkin.
Kaviot hoidin eilen ja vielä ehkä täytyy kerihteä ennen pakkasia jos näin lämpöisiä ilmoja pitelee.
Onko hyvät sisätilat, sekä pehmikkeet ym.
Itse ostan agremarketeista vitamiini/kivennäisen sekä suolakiven.
Tässä vain yleistä asiaa edelliseen.- kun lampaalla
on kaviot minä tyhmä kun olen että sillä on sorkat.
- Nimetön
kun lampaalla kirjoitti:
on kaviot minä tyhmä kun olen että sillä on sorkat.
Meillä on kotona 1 uuhi ja kolme tänä keväänä syntynyttä karitsaa. Olivat tottuneet pelkkään kauraan ja kuivaheinään. Kun tulivat meille pääsivät laitumelle ja saivat kauraa mutta tämä ei riitä kasvaville karitsoille. Pikkuhiljaa lisäsin melassin ja leseen määrää ja nyt syövät sekoitusta. Kannattaa varoa että täysi-ikäiset lampaat eivät saa liikaa melassia (sokeria). Lisänä tietysti vesi ja mineraalikivi (ei hevosten!!!)ja suolakivi.Lampaille on erikseen mineraalikiveä jossa ei ole kuparia samoissa määrin kuin esim. hevoset sietävät.
Tämä ruokayhdistelmä on hyvä, kannattaa toki aloittaa melassin ja leseen suhteen varovasti että ei synny vatsaongelmia.
- www.lampola.org
www.lampola.org
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1074682Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293443No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452400- 491514
- 361423
- 381236
- 141142
- 1631049
- 271028
- 6954