Toejoella tulvii!

Neno

Toejoella on kaikki pyörä- ja autotiet aivan tulvan vallassa ja vettä tulee koko ajan lisää! Talosta ei pääse kohta enää minnekään.

12

3065

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yök

      Kylppärin lattiakaivo pulputtaa siihen malliin, että kohta se sylkäisee viemärivettä sisälle..

      • H2O

        Kun lattiakaivo pultuttaa, niin tuki se.

        Laita siihen tiivis este, esim laippa, tiiviste tai mitä siihen hätään keksitkään
        Esim. jakkara väärinpäin tiivistettä kaivon ja istuimen väliin, sekä tuki kattoon.

        Näin tehtiin ennen, kun alavilla mailla (r-niemi ja toejoki) viemärit lykkäsivät takaisin.

        Käy vaikka palolaitoksella kysymässä neuvoa!!!!

        ÄLÄKÄ vaan nyt sano, että mistä otan tähän hätiin ne välineet, käytä mielikuvitustasi.

        ENNAKOI TULEVA TILANNE, jos vähänkin seuraat viestimiä!!!!!!!!

        En sano, että elämme lopun aikoja, mutta sanoinpa sen kuitenkin!


    • Tyttönen^^

      Toejoella todellakin TULVII, ja PALJON! Vesi nousee kokoajan ylemmäs. Sentistä kiinni, että asunto ei oo veden vallassa. Talliin on vesi päässyt jo nousemaan. Eipä oo ennen moista ilmiötä näkynyt. Prkl.

      • Neno

        Jos Kokemäenjoki vielä tulvii yli, tarvitaan jo venettä. Ihmiset ottavat kuvia tulvivista kaduista, ei tällaista vesimassaa ole ennen nähty täällä päin. Kaikki sadevesikaivot ovat ihan täynnä ja sade jatkuu.

        Viranomaiset käskevät ihmisiä pysymään sisätiloissa.


      • patafan42

        Uskon että toejoella ollut vettä. Keulantiellä autot ajoi pyörätietä pitkin. Nyt on vesi jo laskenut. Miten on toejoella. En ole itsekään nähnyt tuollaista ilmaa ja vielä piru vieköön huomenna on luvattu ukkossateita. Toivotaan että ei tulisi tänne. Joki ei varmasti enää vedä vastaavanlaista määrää vettä mitä taivaalta tulee. Tämä ilma ja ukkossateet tulivat nyt sitten saksasta. Missä on Rein tulvinut. Näin jossain sääennustuksessa sanottiin viikolla ja että on tulossa suomeen viikonlopuksi.

        Onko toejoella jo vesi laskenut. Kertokaa joku jos tietää. Pyöräilemään ajattelin lähteä, mutta täytyykö ottaa kumivene häksälle.?


      • Tyttönen^^
        patafan42 kirjoitti:

        Uskon että toejoella ollut vettä. Keulantiellä autot ajoi pyörätietä pitkin. Nyt on vesi jo laskenut. Miten on toejoella. En ole itsekään nähnyt tuollaista ilmaa ja vielä piru vieköön huomenna on luvattu ukkossateita. Toivotaan että ei tulisi tänne. Joki ei varmasti enää vedä vastaavanlaista määrää vettä mitä taivaalta tulee. Tämä ilma ja ukkossateet tulivat nyt sitten saksasta. Missä on Rein tulvinut. Näin jossain sääennustuksessa sanottiin viikolla ja että on tulossa suomeen viikonlopuksi.

        Onko toejoella jo vesi laskenut. Kertokaa joku jos tietää. Pyöräilemään ajattelin lähteä, mutta täytyykö ottaa kumivene häksälle.?

        Kyllä täällä pikku hiljaa alkaa veden pinta laskemaan. Ikäviä vahinkoja, sai tuo sade aikaan. Toivottavasti oli ensimmäinen, ja viimeinen kerta. Autot ei päässy eteenpäin, kun hyyty. Tulipahan tällänenkin ilmiö koettua!


    • väärin tehty!!

      saatanan katuremontti ollut käynnissä jo vuosia. tällä vauhdilla valmista tulee vuonna 2034. kun on hieno ilma rakentaa, äijät ovat lomalla tai saikulla! sateella ei sitten vittitä tehdä !!! perkleeen vittu!!

      • H2O

        Väärin sammutettu, niinkuin entinen tulipalo.

        Voitko antaa kadunrakennukselle neuvoja miten entisessä merenpohjassa kadut tehdään oikein!!!!

        ...ana ,... kele, ..ttu


    • asukas 1

      onko toejoenpuistikko auki? pääseekö siitä autolla? miten ihmeessä sitä töihin menee....kamala tilanne, mutta onneksi kaivot alkoi vetämään...

      nimim. mehiläisentien asukas

    • Noormarkkulainen

      Miksi asua toejoella, joka on aina ollut tulvan alla ensimmäisenä?

      Asukkailla on oma lehmä ojassa, jos ei tajunnut kämppää hakea muualta aikoinaan.

      JA TÄMÄ EI OLE ENSIMMÄINEN KERTA KUN PORISSA TULVII!!!

      Siitä voi syyttää kaupungin viemäröinnin suunnittelua. On vaan rakennettu ja jälkeenpäin tulee kalliimmaksi korjata virheet.

    • api

      Totta helvetissä siellä tulvii, sehän on senverran vanhaa merenpohjaa , että kun vesi nousee niin se palaa vanhoille "asunsijoilleen.

      • kalamies

        Mitävarten olette sinne rakentaneet, tai sieltä asuntonne ostaneet???

        No.... Kaupunkihan on siellä ahneuksissan kaavoittanut tontit.,
        ja mittamiehet ovat korkeudet mitanneet.
        Omapa on valintanne!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      170
      12945
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      154
      5458
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      4810
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      149
      3689
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      39
      2798
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      121
      1969
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      112
      1715
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      366
      1638
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      108
      1538
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      136
      1481
    Aihe