Eli siis oon muuttamassa tollaseen opiskelija asuntolaan ja mulle sanottiin että siellä on netti mutta pitäs hankkii se operaattori. Siis mähän en yhtää tiiä näistä asioista mitään joten millanen sen operaattorin pitäs olla? Ja entäs ne piuhat? Mulla on macbook ja hp:n kannettava jossa on verkkokortti.
minkälainen netti?
7
358
Vastaukset
- valtteri...
että pelkkä kone ja RJ-45 kaapeli riittää.
Kaapeli koneen ja 'seinän' väliin, kone käyntiin ja nettiin niin että heilahtaa.
'Operaattori' taitaa tulla ihan 'talon' puolesta... :)- sit...
ei.
Eli jos tarkoitit (alkuperäinen kysyjä) että siellä on mahdollisuus ottaa nettiyhteys, sit kehottaisin tekee hitavertailun elisan ja soneran mahdollisesti saunalahden kesken. Saatavuuden varmaan saa sieltä tietoon. Suosittelisin kuitenkin ottaa vähintään megasen yhteyden, jottei jää jalkoihin. Ja useimmissa tapauksissa operaattorilta saa kylkiäisenä modeemin.
- Yrmy.
"..siellä on netti mutta pitäs hankkii se operaattori.."
Kysele paikasta lisää, sillä tuolla kysymyksen asettelulla ei tolkkua saa. Netti siis on tai ei ole.
Jos tarkoitat, että netti on, tyrkkäät piuhat kiinni, mutta jos pitää hankkia operaattori, niin silloin siis ei nettiä vielä ole, ja joudut ottamaan yhteyttä esim. Elisaan tai Soneraan, ja tilaamaan oman nettiliittymän. - sitten
ei.
Eli jos tarkoitit (alkuperäinen kysyjä) että siellä on mahdollisuus ottaa nettiyhteys, sit kehottaisin tekee hitavertailun elisan ja soneran mahdollisesti saunalahden kesken. Saatavuuden varmaan saa sieltä tietoon. Suosittelisin kuitenkin ottaa vähintään megasen yhteyden, jottei jää jalkoihin. Ja useimmissa tapauksissa operaattorilta saa kylkiäisenä modeemin. - ilmeisti että
siellä on takon puolesta kaikille jaettu liittymä mikä sisältyy vuokraan. silloin siellä on netti eikä muuta kuin piuha kiinni. tosin nuo vuokraan kuuluvat jaetut lijat eivät toimi kunnolla puheyhteysessä eikä paljon muussakaan. eli jos haluat kunnon yhteyden niin tilaa jostain vähintään meganen. se riittää opiskelijalle normi käyttöön.......jos katselet videoita tai uutisia netistä niin ota suosista 2 meganen, vaikka se maksaa kympin enemmän ja tiedän että se on opiskelijan rahoissa iso raha, mutta valitse noista kahdesta.
ja jos saan suositella, niin itselläni on ollut monelta firmalta liittymiä, niin sonera pelittää parhaiten. se tällä hetkellä, eikä ole ollut tarvetta vaihtaa. - Ikiteekkari
... kai, että nettivalmius on, eli suht. uudessa talossa voi pistää piuhaa seinään ilman serverien asennuskuhnailua. Kai kysyjä voisi valaista, ettei vastaajien tarvitse arvella!
Operaattoreista on kokemusta Elisasta ja Saunalahdesta, jälkimmäinen selvästi parempi (vaikka kuuluukin samaan konserniin). Kovin hyvää en ole kuullut kavereilta Sonerastakaan. Ja sitten nämä paikalliset pitkin Suomea: ei tietoa, eikä kysyjän sijainnista. Hinnat ovat paikkakunnittain ovat kaikilla jokseenkin samat.
Jos saat/hankit modeemin katso onko se Ethernetillä vai USB-väylällä toimiva, ja onko läppärin verkkokortti "oikea" vai integroitu. Edellisessä, joskus jälkimmäisessäkin, koneesta pitäisi löytyä lovi Ethernet-kaapelille. Muutoin vain USB-modeemi toimii. Macbookista en tiedä hevon haileeta.
Yhden megan yhteys riittää hyvin normaaliin netin hyötykäyttöön. Nettipeleissä (ei siis shakki, pokeri yms.) ei riitä mikään. - fsdfasdf
operaattori tarkoittaa palveluntarjoajaa (esim Sonera, Elisa yms).
Jos opiskeluasuntolaan kuuluu "talon puolesta" netti, eli ne on tehnyt sopimuksen palveluntarjoajan kanssa. ns. yhteisliittymän, niin silloin sun ei tarvi hankkia kun kaapelipiuhan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",175083Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1012311- 1351998
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee481868Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171670"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551266Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu113925Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää48841Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.303831Kaupungin yt
Honkolan tai hietaman koulu suljetaan. Säästölistalle on nostettu muun muassa Honkolan tai Hietaman koulun toiminnan l24654