Filippiinit ensimmäistä kertaa

Mekongit

Tervehdys!

Olemme vaimon kanssa lähdössä ensimmästä kertaa Filippiineille ensi tammikuussa. Haluaisin tiedustella muutamaa juttua ko. kohteesta ja viestiketjua jo selanneena uskon, että asiantuntijoitakin löytyy.

Lennot on varattu Ebookersilta (820€/nuppi). Kahden pompun matka mutta eiköhän siitä konjakilla selviä..

Manilassa olisi tarkoitus ihmetellä muutama päivä ja jatkaa sieltä sitten johonkin rantakohteeseen sisäisillä lennoilla. Lennot ilmeisesti kannattaa varata jo Suomesta käsin?

Eli, mikä olisi varteen otettava saari/provinssi josta löytyisi rauhaa, hiljaisia rantoja mutta kuitenkin jonkinlaisia palveluita(Baari,ravintola,hieronta tms.)
Mitään Phuket/Pattay menoa ei kuitenkaan olla hakemassa.
Reissussa ollaan kuukausi eli mahdollisesti kaksi eri paikkaa joissa olisi omatoimisesti mahdollista liikkua esim. prätkillä tai autolla.

Ja sitten kysymyksiin:
Minkälainen sää mahtaa tammikuussa olla? Ilmeisesti kuitenkin kuivakausi?

Hintataso rantakohteissa? Mopon vuokra, ruoka/juoma tms.

Majoittuminen. Manilasta varataan jotain etukäteen ja kuulemani mukaan rantakohteista löytyy mökkimajoitusta ilman etukäteisvarausta.
Parempiin hotellein kannattaa varmaan tehdä varaus netin kautta jos muutaman päivän haluaa elellä hieman mukavammin. Löytyykö netistä Thaimaan Sawadee.comin kaltaista sivustoa, jossa hotelleja ja aktiviteettejä voisi vertailla etukäteen?

Boracay, Cebu ja Bohol ovat ensivaikutelman perusteella mahdollisia kohteita. Cebulta ilmeisesti pääsee Boholille veneellä, Boracaylle ja Cubulle lennetään? Mitä erityistä osaisitte suositella em. paikoissa?

Paljon kysymyksiä mutta jos edes jotain tietoa löytyy niin olemme kiitollisia:)

...

1

2353

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nipsu ja päkä

      Me halutaan mukaan!
      Voidaan kyllä vahtia teidän laukkuja ja siemailla parit virvokkeet siinä samalla.

      Filippiiniläinen ruoka on jo saanut paljon länsimaalaisia vaikutteita, mutta erikoisuuksiakin on; Balut-muna (keitetty muna, jossa ankanpoikanen jo lähes kuoriutumisvaiheessa)nam, nam! koiranliha, kalan päät, sian nahka (erityisesti arvostetulle vieraalle tarjottu herkku) sekä veriruoat. Alkoholi on varattu lähinnä miehille ja rikkaille. ps. oma pullo mukaan!

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      29
      3125
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      119
      1255
    3. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      7
      1132
    4. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      981
    5. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      70
      959
    6. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      907
    7. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      38
      891
    8. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      169
      889
    9. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      66
      850
    10. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      75
      794
    Aihe