metsäpalot Kanarialla

Onko tietoa tai kokemusta Kanarian saarten metsäpaloista? Onko kukaan ollut Puerto Ricossa hiljattain? Onko savun hajua?
71304
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Tutki tosiaan kartasta ja katso aiempia viestiketjuja. Paloja oli siis kolmella saarella, Gran Canarialla, Teneriffalla sekä Comeralla. Yhteensä paloissa tuhoutui yli 15.000 hehtaaria metsää ja viljelysmaita.

Gran Canarian osalta palot sijoittuivat turistialueiden ulkopuolelle, joten jos päätät matkustaa Puerto Ricoon, vaikka sinne ei valmismatkoja kesällä Suomesta tehdäkään, tuskin kärsit savuhaitoista.

Jos saa valita, Puerto Rico on viimeisimpiä paikkoja Kanarian saarilla, johon haluaisin mennä. Eihän siellä ole mitään muuta kuin ostari, ranta, vesipuisto ja hotellit. Ja ihan helvetisti portaita, joka suuntaan. Varsinainen kraateri. En tykännyt paikasta lainkaan.

Äänestä
  • savua aika paljonkin pari viikkoa sitten ja paloalue oli aika lähellä ja savu tuli parina päivänä suoraan. Mikä ihmeen kommentti tuo oli Puerto ricosta? Varmin aurinkopaikka ja se että on vain ostari jne voidaan olla eri meiltä ja taitaa kaveri olla näitä sateisen Puerto de la Cruzin kannattajia kun siellä on jopa kirkko, ja sataa sataa ropisee ja oikein paikallisia ihmisiä kuten he väittävät...mahtavaa tuomoinen eikö?

    Äänestä

  • toissa viikolla kirjoitti:

    savua aika paljonkin pari viikkoa sitten ja paloalue oli aika lähellä ja savu tuli parina päivänä suoraan. Mikä ihmeen kommentti tuo oli Puerto ricosta? Varmin aurinkopaikka ja se että on vain ostari jne voidaan olla eri meiltä ja taitaa kaveri olla näitä sateisen Puerto de la Cruzin kannattajia kun siellä on jopa kirkko, ja sataa sataa ropisee ja oikein paikallisia ihmisiä kuten he väittävät...mahtavaa tuomoinen eikö?

    Se oli siis minun mielipiteeni Puerto Ricosta. Sinulla voi olla omasi, maa on vapaa. Oikein mukavaa matkaa!

    Äänestä

  • ed.kirjoittaja kirjoitti:

    Se oli siis minun mielipiteeni Puerto Ricosta. Sinulla voi olla omasi, maa on vapaa. Oikein mukavaa matkaa!

    makuasioita nämä ovat mutta ei se Kanarialla ole missään sen paremmin...ja saaret elää turismilla niin miksi se olisi erilainen. Ei turistit muuta tarvitse kuin aurinkoa, biletystä, ruokaa ja juomaa....lomailua.

    Äänestä

  • tilastot kirjoitti:

    makuasioita nämä ovat mutta ei se Kanarialla ole missään sen paremmin...ja saaret elää turismilla niin miksi se olisi erilainen. Ei turistit muuta tarvitse kuin aurinkoa, biletystä, ruokaa ja juomaa....lomailua.

    Vastaan vielä tämän kerran. Väärin, täydellisesti väärin. Itse haen lomalta ja usko tai älä sen biletyksesi keskeltä, myös taidetta, kulttuuria, kulinarismia, kuntoilua. Kaikkea tätä löytyy Kanarialtakin, jos valitsee lomakohteensa oikein.

    Jokaisella, kuten sanottu on omat arvostuksensa ja niille kaikki kunnia. Mutta ei pidä pistää Kanarialla matkailevaa turistia yhteen muottiin. Meitä on moneksi, eläköön se pieni ero.

    Edelleen hyviä reissuja, missä ikinä matkaatkin.

    Äänestä

kun palo sammunut jo ajat sitten.

Äänestä

ei täällä ole savun hajua.hajua ja savua oli vain maanantaina kun metsäpalo oli maganissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimetön kirjoitti:

Onko tietoa tai kokemusta Kanarian saarten metsäpaloista? Onko kukaan ollut Puerto Ricossa hiljattain? Onko savun hajua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu