Perusmuurien ylätason tasoitus

asdasdadadsasd

Teimme sitten perusmuurit taloon kevytsoraharkoista. Ylätason pitäisi olla -1.5 mm tarkkuudella samalla korkeudella. Tällä hetkellä tarkkuus noin -5 mm.

Olisiko jotain todella loistavia menetelmiä tuon kaikkien harkkojen samaan tasoon saamiseksi?

Tähän mennessä kokeiltua:
- muurauslaasti (toimii isoissa poikkeamissa).
- hyvä tasolaaseri korkeuksien vertaamiseen.
- hiomakivi kaikkein korkeimpien kivien pudottamiseen alemmas.

7

1476

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • duunari2

      tiukin toleranssi mitä olen ollut tekemässä on ollut mammuttihirrellä -3 mm.

      Silloin tein perustuksen muottiharkoista ja valun jälkeen heittoa oli hieman yli tuon sallitun.

      Tasoitin kuoppapaikat Vetonit 5000:lla josta tein hieman ohjetta kuivemman seoksen ja korkeat kohdat hion hiomakupilla.
      http://www.konepalveluleinonen.net/tuotetiedot.aspx?index=1&pgroupID=103

      Korot on paras tarkistaa vaaituskoneella koska halpakin vaaituskone on tarkempi kuin kalliimpi laseri.

    • 5 mm heitto

      pitäisi mennä läpi kunhan ei vain toinen pää ole 5 ja toinen -5 mm. Kyllä siihen normaalit seinät sopeutuu.

      • laser

        Mihin perustuu vaaituskoneen parempi tarkkuus korkomittauksessa versus laser?


      • asdasdadadasda

        Niille perustuksille on tulossa Oravaistalon tilaelementtitalo. Tehdas tahtoo tuon - 1.5 mm heiton. Ei sitä ole oikein kukaan muukaan uskonut, mutta niin suunnitelmassa lukee.

        Kiitoksia hyvistä ideoista.


      • kva
        asdasdadadasda kirjoitti:

        Niille perustuksille on tulossa Oravaistalon tilaelementtitalo. Tehdas tahtoo tuon - 1.5 mm heiton. Ei sitä ole oikein kukaan muukaan uskonut, mutta niin suunnitelmassa lukee.

        Kiitoksia hyvistä ideoista.

        Taitaa talotehdas pestä kätensä sun rakenusprojektista kaikesta runkoon liittyvistä takuista. Kun äijät sitten tarkistaa sun muuriasi kannattaa olla paikalla, ettei vaan jää pientä kiveä mittanauhan ja muurin yläpinnan väliin.


      • taitaa olla
        kva kirjoitti:

        Taitaa talotehdas pestä kätensä sun rakenusprojektista kaikesta runkoon liittyvistä takuista. Kun äijät sitten tarkistaa sun muuriasi kannattaa olla paikalla, ettei vaan jää pientä kiveä mittanauhan ja muurin yläpinnan väliin.

        kaikki asennuvaiheessa ja sen jälkeen tulleet laatta ym viat menee tilaajan piikkiin koska aina löytyy joku pahkura joka ylittää túon 1.5 mm toleranssin!

        Ja varmasti tekevät pöytäkirjan jossa tuo toleranssin ylitys näkyy ja ottavat nimen ja hyväksynnän että vastuu jää tilaajalle ellei muuria korjata.


      • duunari2
        laser kirjoitti:

        Mihin perustuu vaaituskoneen parempi tarkkuus korkomittauksessa versus laser?

        kuin, että vaaituskone on tarkempi mittalaite.

        Vaaituskojeen tarkkuus on luokkaa - 2,5 mm / 1000 metriä, kun laserin tarkkuus on -2,5 mm / 50 metriä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      294
      4176
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      135
      2375
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2016
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1511
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      39
      998
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      133
      972
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      959
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      337
      901
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      877
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      820
    Aihe