Olen kiinnostunut sisustussuunnittelijan ammatista, mutta en oikein tiedä mihin kouluun pitäisi pyrkiä. Voisitteko sisustussuunnittelijat kertoa missä opiskelitte, mitä siinä pääsykokeessa piti tehdä jne. Ja olisin myös kiinnostunut tietämään millaista se arkipäivän ammatti on, missä kaikissa paikoissa sisustussuunnittelija voi olla töissä?
KIITOS paljon!!
KIITOS paljon!!
Vastaukset 5
Vanhimmat
sisustussuunnittelijan alaa, mutta todellisuus tiputti maan pinnalle. Koulutusta ainakin Helsingin teknillisessä korkeakoulussa, aika 5 v. Ei riitä lukuhaluja niin pitkälle. Hakuohjeet ja muut löytyy koulun nettisivuilta. (löytyy myös esim. ennakkotehtävät, kovin taiteelliselta vaikuti...)
Helsingissä Taideteollinen Korkeakoulu , sisustusarkkitehdiksi.
Ja Lahdessa Oliko Lahden taidekoulu tms.
Soita ylimpään ja kysele itse.
On muita tapoja riippuu miten paljon on taitoja ja sisua. Ehkä joku oppisopimuskin.
Ole itse aktiivinen soita taidekouluihin jne.
Jos taitoja riittää niin luova työ on kivaa.
Voi perustaa oman toimiston jne. Mutta alalla on kova pudotuspeli. Pitää olla sopivasti realisti.
Sopii myös kakkosammatiksi.
Jos haluat oikeasti opiskella, niin kyllä se arkkitehtiopintojen kautta lähtee.
Toisaalta voit laittaa vaikka heti lehteen ilmoituksen "Sisustus suunnittelua", ei siihen tarvita mitään pätevyyttä.
Sisustussuunnittelijaksi voi opiskella useilla paikkakunnilla ns. kotiteollisuuskouluissa, mutta vähän parempaa opetusta saat ammattikorkeakouluissa tai Lahden Muotoiluinstituutissa. Taideteollisessa Korkeakoulussa Helsingissä annetaan maamme korkeinta (parasta?) tila- ja kalustesuunnittelun opetusta, kestää vähintään viisi vuotta ja valmistut taiteen maisteriksi tai kandiksi, jos suoritat vain alemman korkeakoulututkinnon eli kolme vuotta, ammattinimike on sisustusarkkitehti. Siis lukiopohjalta. Nykyään sisustusarkkitehteja tulee myös Lahdesta ja ilmeisesti Lapin Yliopistosta, missä on muotoilulinja, tästä minulla ei ole tarkkaa tietoa. Joka tapauksessa Teknillisessä Korkeakoulussa annetaan vain arkkitehtuurin opetusta ja valmistut arkkitehdiksi. Toki hekin voivat tehdä tila- tai sisustussuunnittelua. Pääsykokeet vaihtelevat suuresti kouluittain. Vanhoja pääsykoetehtäviä voi kysyä kouluista. TaiKin kokeet kestävät viikon, pääasiassa piirtämistä ja maalausta, vähän pienoismallin rakentamista tms. Tietysti sitä ennen lähetät ennakkotehtävät.
Tämän kaltaisissa töissä rahaa ei tule, mutta on muuten mukavaa.
Mitä nämä kotiteollisuuskoulut ovat? Löytyykö nettisivuja?