Osaisiko Santeri tai joku muu ilmaisjakelulehden kolumnisti kertoa, miten Päijät-Hämeen uusi elinkeinostrategia koskettaa esimerkiksi Hollolaa, Kärkölää tai Asikkalaa?
Eikäs ollutkin niin, että Kärkölä totesi LAKESin mahdottomaksi ja otti hatkat?
---------------------
Ensimmäinen työviikko Lahdessa alkaa olla nyt takana. Monipuolisempaa eri aiheiden yhdistelmää muutamaan päivään ei voisi tuskin kuvitella.
Lahden seudun kannalta keskeisimpiä asioita viikon aikana on ollut yhteisen näkemyksen määritteleminen siitä, miten seudun ja maakunnan elinkeinojen kehittämisen strategiaa uudistetaan. Keskiviikkona kahdessa palaverissa oli osallistujia maakuntaliitosta, TE-keskuksesta, kunnista, omista yhtiöistämme, yliopisto- ja korkeakouluyksiköistä sekä yrittäjäpuolelta. Laajalla porukalla sovimme siitä, että uusi elinkeinostrategia laaditaan seuraavan puolen vuoden aikana. Vaikka muutama vuosi sitten laaditut toimintamallit ovat olleet hyviä, ympäröivän maailman muutos edellyttää uusia linjauksia.
Uuden elinkeinostrategian alkukeskusteluissa nousivat esiin muun muassa osaaminen ja korkeakoulutoiminta, kaupunki ja haja-asutusalueet, ammatillinen koulutus ja ulkomainen työvoima, palvelut ja asumisviihtyisyys sekä Suomen metropolialue ja kansainvälisyys. Yhteisesti kuitenkin todettiin myös, että elinkeinostrategian täytyy olla rohkea ja uskaltaa valita painopisteensä. Kaiken kattava strategia ei ole strategia. Uuden elinkeinostrategian tulee olla nykyistä terävämpi. Siinä on meille valmistelijoille haastetta.
Lupaavaa oli, että yhteinen ymmärrys strategian valmistelun tavasta ja aikataulusta löytyi vaivattomasti. Sekään ei ole aina itsestään selvää.
Eilen illalla elinkeinoasiat olivat toisella tapaa näkyvissä. Luhta Oy:n 100-vuotisjuhlat oli järjestetty firman arvon mukaisesti ja entinen teollisuustila ehostettu todella viihtyisäksi. Vanhat, vankat ja kaupunkiin vahvasti juurtuneet yritykset ovat Lahden vahvuus ja tulevaisuudenkin turva. Onnittelut ja lämpimät kiitokset koko Luhdan väelle.
Tämä työviikkoni päättyy pian alkavaan tapaamiseen kaupungissa vierailevan oikeusministeri Braxin kanssa. Yhtenä keskustelunaiheenamme on Lahden oikeustalo.
Yritän palata muihin aiheisiin ensi viikolla.
Blogia Lahdesta
Velmu Viurusilmä
0
245
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2624341Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653538Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1591861Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251734Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991457Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133989Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18896Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235869en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115862