Pari naapuria soitti pumppausapua klo 18. Palolaitoksen väki tuli hetki sitten klo 04.15. Turha valittaa että oli kiirusta tai jonossa 100 tehtävää. Nyt täyttämään ne tyhjät vakanssit, ettei sama toistu. Pelastuslaitos tarvitsee vähintään 100 uutta miestä ja kalustoa perkeleesti jotta toejoki säilyy kuivana. Virkamiehille ostetaan kerran kuussa uusi mersu ja me työläisväki joudumme kahlaamaan omassa kodissa tai kaduilla. Hai sie, osta miulta hyve auto!
Palolaitos ansaitsee kehuja
toejoen mies
4978
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Olin pyöräilemässä tuossa ilta 21 jälkeen yhen kaverin kanssa ja menimme vaasaan päin aluksi ja kävimme lyttylän risteyksen kohalla ja katselimme kauhulla kun ojat ovat täysin täynnä viljapelloilla on vettä tosi paljon. Hyvelän risteyksen jälkeen kun tulee pieni oja niin vesi on lähes sillassa kiinni. Tulimme takaisin niin menimme toejoenpuistikkoon ja siitä ohi jauhiaisentien ja ennen jääräntietä oli vettä tiellä ja pyörätiellä yli 20 senttiä ja lähes koko matkan siitä eteenpäin. Tulimme sitten pappilanpuistikon kautta ruosniementielle ja lähellä puuvillatehtaan liikenneympyrää palokunta pumppasi vettä siitä ruokapaikasta mikä on aivan lähellä liikenneympyrää ja alikulku ruosniemeen oli vettä täynnä. Pyörällä pääsi siitä hyvin mutta tuli sitten oikein uitua toejoenpuistikossa ja kengät oli aivan märät eli tuli sekin sitten koettua. Kiitosta palolaitos tarvii, koska tätä ei varmaan kovin moni ole kokenut. Vettä oli tullut aivan käsittämätön määrä. Jokisatamantiellä purjeentien jälkeen oli myös ollut vettä kun autot oli oikaissut pyörätien kautta.
Kiitos kuuluu palolaitokselle. Toivottavasti vettä ei enää tänään tule ihan samaan tahtiin.
Miksi muuttaa toejoelle tai muualle, mikä on meren tasoon nähden matalalla?
Taitaa olla asujalla oma lehmä ojassa, vai pitäiskö tässä tapauksessa sanoa että lammikossa.
Mitenekä, jos vinkkaisit naapureille, että poikkee vaikka talousmarkkaan, mistä saa ostaa uppopumppuja melko edukkaasti. Meinaan, jos myrskytuuli pudottaa koivuista lehdet meidän pihaan, mahtasko palokunta joutaa hetimmiten haravointikaveriksi...Älä ny käsitä vittuiluna, mutta tosiaan, kuten uutisissakin on käynyt ilmi ja itsekin totesit, niitä pumppauspaikkoja oli jonninverran. Ja BTW. oliko paikalla palolaitos vai ehkä vapaaehtoisia?
No joopajoo. Jos nyt palkattaisiin 100 uutta miestä, niin
suurin osa heistä olisi ihan toimettomana suurimman osan
vuodesta.
Sitten pääsisit tänne valittamaan siitä, että palkataan
turhaan väkeä joiden pakkoja sinä joudut turhaan maksamaan.
Eilinen oli poikkeuksellinen tilanne. Ei sen takia voida
palkata sataa uutta tyyppiä, että jos vaikka joskus toistekin
sattuu tuollaista tapahtumaan. Ei ole ihan jokapäiväinen juttu.
Vai oletko sinä sitten valmis maksamaan kovempia veroja sen
takia, että saadaan palkattua sadoittain uusia tyyppejä
ja ostettua uutta kalustoa kaupungin tehtäviin, että voidaan
varautua kaikkiin poikkeustilanteisiin?