kuinka moni pelkää ottaa lääkettä

juulia

kun tulee niin pahat sivuoireet?

minä siirrän ja siirrän päivällä
joskushan se on pakko ottaa

soitin lääkärille käski kestää kuukauden
silloin on lääkäri aika ja aikaisemmin
katotaan lääkearvot verestä.

keppra sai aikaan tämän olon.
hoitajatkin ihmetteli että eikö mitään
otettu pois.

6

711

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • anni74

      Mulla tuli kepprasta alussa ihan hirveet huippaamis kohtaukset ns. kävelin pisin seiniä , rytmihäiriöitä ja vapinaa. Mun oli pakko ottaa lääkkeet kun muuten oisin ollut kanttuvei. Kerroin neurolle tästä ja se käski mun koittaa pärjätä oireiden kanssa kesän yli..nyt kuitenkin kun kroppa on tottunnut lääkkeeseen ne ovat lieventyneet huomattavasti ja oikeestaan niitä tulee enää tosi harvoin. JOs otan tyhjään mahaan niin kroppa reagoi heti , mutta jos otan ruokailun jälkeen niin harvoin enää tulee mitään sivuoireita .

      • kxtaawi

        muita lääkkeitä kui epilääkkeitä kerralla lopettanut kokonaan ja olo on ollut paljon paljon parempi, mutta kuitenkin noin kolmen kuukauden tauon jälkeen aina aloittanut uudelleen, 3 kertaa koittanut, nyt on 1 lääke kokonaan veke mikä pitäisi olla.
        Luulen että stressi on ollut pohjalla monissa asioissa kuten verenpaineessa ja sydän, suht vatimattomisssa "tilteissä", tottakai muu lääkitys myös väsyttävät ja voivat olla kovasti ristiriidassa epilepsialääkityksen kanssa. Ajatteleeko tätä neuroloki?? joka tutkii neurolokiaa joka on hänen alaansa, epilepsiaa ja aivosairauksia, hän kysyy aina vain epin sujuvuutta käynneilläni , ei huomioi että syön nyrkillisen muita lääkkeitä?????ei ihme että kourinnnnn!!!

        Olen monesti ajatellut olisiko kuriin saamaton epini kurissa?? jos lääkityksen lopettaisi, kaikki muuhan on jo koitettu. :))
        en kuitenkaan ole kehdannut ehdottaa ....vielä.


    • MLL

      Otan kyllä epäröimättä lääkkeeni ja pyrin ottamaan ne vielä aikataulun mukaisesti.Jos vaihtoehtona on senlaatuinen kohtaus kuin minkä sain toukokuun lopussa tai lääkkeistä saatavat sivuvaikutukset niin en epäröi hetkeäkään vaan valitsen lääkkeet.

      En tiedä millaisia päiväannoksia Keppraa sinulle on määrätty (itse syön sitä 500 500 mg vuorokaudessa ja neurotol slowta 300 400 mg).Sivuvikutukset olivat kuukauden ajan lähes sietämättömät - tosin söin vielä 2 viikkoa sairaalasta pääsyni jälkeen Hydäntinia jota purettiin pois annoksella 50 mg/3 vuorokautta.Voin vakuuttaa että sivuvaikutukset Kepprallakin hellittävät kunhan antaa ajan kulua.En nyt jaksa juosta alakertaan tutkimaan mikä on Keppran maksimiannos (muistista heittäen 80 mg / painokilo joten omassanikin annostelussa on vielä varaa lisätä ja reilusti jos tarve vaatii)

      Lyhyellä kokemuksellani epilepsiasta sanoisin vain etten kauheasti alkaisi itse vähentelemään tai siirtelemään lääkeannoksia vaan sitten neuvottelisin neurologin kanssa jos sivuvaikutukset eivät hellitä jonkin lääkkeen vähentämisestä.Käsittääkseni Keppra on nimenomaan muitten lääkkeitten lisäksi määrättävä lääke nk vaikeahoitoiseen epilepsiaan.

      • MLL

        "Valmistetta käytetään epilepsian lisähoitona, kun muu lääkitys ei yksin riitä estämään kohtauksia."

        Kopioitu Duodecimin lääkeoppaan sivulta Keppran kohdalta. Valmistetta käytetään siis kaiken epilepsian hoitoon mutta lisänä.

        Terveisin MLL


      • epi vuoksi masennuslääkkeit...

        Lääkkeitä määrätään aivan liian monenlaisia yhtäaikaisesti, olemme koekaneja ja lääkäreille mahdoton soittaa yhteisvaikutuksista, lääkäreiden kiireiden vuoksi. Minulle määrättiin kolsea ns,masennuslääkettä yhtä aikaa ja olin aamuyöllä aivan kylmä ja kankea. Aivot jeivät ole saaneet tarpeeksi happea, kun sydän ei ole jaksanut pumpata. Diatsepam vielä epilpetisiin kouristuksiin lisäksi. Onneksi korvalääkäri sanoi, että jätä yksi, nimesi pois. Silloin puhuin itsekseni ja olin levoton, huomaa masennus lääkkeet päällä. Nyt olen jättänyt ne pois ja olen normaali ja onnellinen ja pystyn kirjoittamaan ilman kirjoitusvirheitä. Stesolid vaan tarvittaessa. Minulta kun tämä ei parane koskaan. Odotan vaan koko eläkettä.Hankalinta on että kuset menee housuun kun ei ole edes hätä. Ajattelen positiivisesti siitä huolimatta. Hpusujahan on.


      • juulia

        lääkkeet.
        on sellainen aikataulu että kun
        pojat lähtee kouluun sen jälkeen.
        (alkaa huimata ym, että reput ja
        sen sellaiset jää tarkastamatta jos
        ottaa lääkkeet heti herättyäni)

        nyt vaan olen siirtänyt puolella tunnilla
        eilen meni tunti
        parempi ottaa niskasta kiinni!!!!!!!!!!!

        oikeassa olet kohtaus napsahtaa jos
        jättää ottamatta lääkkeet.
        keppraa menee 500*2

        lääkekorvattavuuskin tuli onneksi nopsaa
        viikossa kerrankin jotain paprujuttua joka
        menee niinkuin on suunnitellut

        minullakin on liika lääkkeitä en tajua
        miten elimistö kestää


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      270
      4388
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3557
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      159
      1875
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1765
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      299
      1466
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1001
    7. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      919
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      119
      875
    9. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      870
    Aihe