4d syntymäpainoarvio

huuhaa+

Miten hyvin on pitänyt paikkansa? Millä viikoilla olette saaneet? Paljon arvioitiin ja paljonko vauva painoi syntyessään?
Kävin itse katsomassa tekayn laskureilla, ja niillä tuli ihan erit arviot ja ihan eri kohdilla käyrää mentiin, kuin 4d:n mukaan femedassa niillä mitoilla...

2

263

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kohta kahden äiti

      Esikoisesta lääkäri teki arvion viikolla 37 arvio oli 3230g. Vauva syntyi neljä päivää myöhemmin ja painoi 3420g. Nyt käytiin samalla lääkärillä 4D-ultrassa ja painoarvio oli 1120g,viikkoja 28 . Syntymäarvioksi sanoi 3600g. Tyttö tulossa ja tuskin ehtii saavuttaa tuota painoa ennen,kun syntyy.
      Kuulemani mukaan on pitänyt 4D:llä tehdyt arviot hyvin paikkansa... Meille lääkäri sanoi ensin siellä ultrassa,että onpa vauva pieni,mutta sitten katsoi käyrää ja vauvan paino vastaa 29 viikon keskikäyrää,eli ihan normaalikokoinen.

    • Näin meillä..

      Käytiin vajaa 30 viikoilla 4-D ultrassa.. Lääkäri sanoi syntymäpainon olevan n.3,5kg.. Poika painoi syntyessään 3420g.. Että aika kohdilleen meillä meni.. =)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      62
      2099
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      4
      1756
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      231
      1222
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      900
    5. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      20
      832
    6. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      57
      826
    7. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      100
      713
    8. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      38
      678
    9. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

      mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
      Sinkut
      92
      659
    10. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      18
      656
    Aihe