Olen viimeisilläni raskaana, ja nyt olen jo vähän alkanut pohtia myös tuota raskauden jälkeistä elämää... ;) Ensin tuli mieleen, että jes, pianhan saan syödä niitä herkkuja taas, jotka on näiden yhdeksän kuukauden aikana olleet kiellettyjen listalla...
Mutta sitten tuli epävarmuus. Miten siis on? Eli netissä vähän surffailtuani sain sen kuvan, että haukea pitäisi imettäessäkin edelleen välttää ja maksaa voi syödä kohtuullisesti. Mutta onko semmoiset herkut kuin mm. graavikalat, raa'asta lihasta tehty carpaccio tai mäti ihan ok sitten imetysaikana? Kiitos viisaammille! :)
Mutta sitten tuli epävarmuus. Miten siis on? Eli netissä vähän surffailtuani sain sen kuvan, että haukea pitäisi imettäessäkin edelleen välttää ja maksaa voi syödä kohtuullisesti. Mutta onko semmoiset herkut kuin mm. graavikalat, raa'asta lihasta tehty carpaccio tai mäti ihan ok sitten imetysaikana? Kiitos viisaammille! :)
Vastaukset 6
Vanhimmat
En ole varma noista luettelemistasi, mutta ainakin LIIALLISTA a-vitamiinia välttää (esim. monivitamiinin muodossa). Hyvä juttu kun kysyt vinkkiä, ite en nääs ajatellut että "vauva syö samaa kuin äitikin" vaan synnäriltä kotiuduttua mies haki meille kebabit. Pikkupikku vauva (alle 3kg) itki kaksin kerroin aamukuuteen asti. Siinähän on raakaa sipulia, paprikaa, kaalta ja jo ne mausteet. Eli tuossa muutama esimerkki. Lisäksi esim. herne, liika kofeiini, kuplivat juomat, kiiwi, mansikka, tuore ruisleipä, tuoremehut. Nyt just muuta ei tuu mieleen. Kaikille ei aih masuvaivoja, mutta saattaa aih. Isompana vauvana sitten kestää aina enemmän ja viimestään sitten kun alkaa maistattaa kiinteitä. Kaikkea hyvää vauvan ja imetyksen kanssa!
aiheuttaa ilmavaivoja.
mutta alkuun tosiaan kannattaa vähän vältellä noita yllä mainittuja, jotka voi aiheuttaa ilmavaivoja/vatsakipuja. Pikkuhiljaa voit lisätä niitä ruokavalioon, että näet aiheuttaako ne jotain. Mulla nyt 4kk vauva täysimetyksellä ja syön nykyään lähes estoitta kaalia, hernettä, kahvia jne. kun mikään niistä ei näy vauvelin masua vaivaavan =)
niin yllä mainituilla meinasin noita sipuleita, kaaleja jne. Graavilohta ja mätiä saat syödä
kiitos vastauksista! Eli aloitellaan varovaisesti! Mutta ihana myös kuulla, että nuo toistaiseksi kielletyt meren herkut ovat sitten sallittuja. :)
mitään erityisiä ruokia ei tarvitse välttää jos niistä ei tule vauvalle mahavaivoja. paitsi tietenkin alkoholijuomat ja lääkkeiden käytöstä pitää ottaa selvää.
kaikki vauvat eivät reagoi äidin syömiin ruokiin. mainitsemiasi ruokia voi tietääkseni syödä imetysaikana. raskausaikana ne olivat ruokamyrkytys vaaran takia kiellettyjä.
vauvaan ei enää tartu äidin saama ruokamyrkytys. jotkut kalat voivat olla isoina määrinä kiellettyjä ympäristömyrkkyjen vuoksi.