Rengas-Online

Mikä on tämä ko. "postimyynti" joka myy/välittää renkaita..Onko asiallista toimintaa (tavara tulee ajallaan,on mitä tilasit ja hinta joka on ilmoitettu netissä pitää) vai pelkkää pluffia ja rahastusta..?
Jos joku on ostanut renkaat tämän firman kautta olisi kiva kuulla mielipiteitä sillä yhtiö ilmoittaa netissä hintoja jotka ovat n.40-45% halvemmat jos vertaat mitä esim.matinrengas, vianor, euromaster jne. pyytävät samoilla fillareilla..
Däng juu!
91858
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

vaan tilausta vetämään. Hyvin pelittää ja rahaa säästyy! Ilmoitetut hinnat pitävät paikkansa kun tilaat suomenkielisiltä sivuilta =hinta Suomeen toimitettuna.

Äänestä

Keväällä ostin 4 kesärengasta rengas-onlinen kautta, -30% verrattuna pääkaupunkiseudun liikkeisiin. Toimitus oli nopea ja kaikki ihan OK. Renkaat melkein uunituoreet.

Sitten onnistuin rikkomaan yhden renkaan kyljen, tiellä oli jotain metalliromua. Ei se vielä hajonnut mutta eipä juuri uskalla ajella.

Tilasin rengas-onlinesta yhden uuden samanlaisen. Hinta oli noussut melkein 40%! Meni kaksi (2) viikkoa, ilman että ilmoittivat mitään toimitusaikaa. Kyselin sähköpostilla, ei vastausta. Kysyin sitten paikallisesta rengasliikkeestä, he lupasivat toimittaa kahdessa viikossa ja hinta oli vain 7€ kalliimpi kuin rengas-onlinella. Peruutin rengas-onlinen tilauksen, lähettivät sitten sähköpostia, totesivat vain että "kesärengasvarastot ovat pienet näin kesällä", tai jotain sinne päin.

Varmaan toimitusongelma johtui siitä että rengas on Continentalin harvinaista tyyppiä ja kokoa. Rengas-onlinen valikoima on turhankin laaja. Jos olisin ostanut suomalaisesta liikkeestä, olisin päätynyt sellaiseen Suomessa yleiseen malliin, jota saa tarvittaessa jatkossakin saman tien maahantuojan varastosta.

Kannattaa siis kysyä tarjousta myös paikallisesta liikkeestä ja valita sellainen jota on tarvittaessa tarjolla nopealla toimitusajalla myös kotimaasta. Ainakin jos on minivararengas kuten minulla.

Olisin saanut tietysti alle uudet renkaat samantien, mutta olisi pitänyt vaihtaa molemmat saman akselin renkaat. Toinen ihan turhaan.

Joten ei homma aina välttämättä toimi ihan niin kuin toivoisi.

Äänestä

suomesta saa jopa halvemmalla kun kyselee hintoja (vianor on kallis).
Täytyy muistaa että renkaiden päällelaitto ja tasapainoitus täytyy lisätä rengaonlinen hintoihin. n 60-80 eur/4 rengasta.

Netistä löytyy hinnastoja tässä ensimmäiset jotka löysin.

Tässä esimerkkejä rengasmaailma ja th kumi sisältää asennus tasapainoitus, rengaonlinen hintoihin täytyy lisätä n. 60-80 eur/4 rengasta

rengas / rengas online / rengas maailma / th-kumi
BS-250 / 334,72 työ / 385 /- /
Mich energy H/ 402,8 työ/ 385 / 390 (T 340)/
conti eco cont3/ 320 työ / 360 / 340 /

Äänestä
  • Rengasonlinessä on kalista ja halpaa. Hinnat vaihtelevat tilanteen mukaan.

    Jos haluat halvalla, sinun on otettava se, mitä he tarjopavat halvalla, eikä se mitä ennalta ajattelit ostaa.

    Äänestä

  • tuolla tavalla kirjoitti:

    Rengasonlinessä on kalista ja halpaa. Hinnat vaihtelevat tilanteen mukaan.

    Jos haluat halvalla, sinun on otettava se, mitä he tarjopavat halvalla, eikä se mitä ennalta ajattelit ostaa.

    Yks hyvä puoli tuossa nettikaupassa on sekin että voi valita mitä merkkiä haluaa, hinta kuitenkin yleensä melko edullinen. Täällä tuppu kylässä kun on vain yksi rengasliike josta sitten saat sitä nokiaa tai continentalia.

    Äänestä

  • 500 mummonmarkkaa? Hä? Onkos hinnat hieman pompsahtaneet?

    Äänestä

  • Eipä maksa missään rengastyöt noin paljoa, 60-80 eur/4 rengasta. Puolet vähemmän yleensä.

    Eikä ole joka paikkakunnalla Rengasmaailmaa tai Th-kumia, joten lasketko ajamiset toiselle paikkakunnalle kuluihin mukaan...

    Postitse renkaat tulevat sentään joko kotiovelle tai lähipostiin ja kumit voi sitten laittaa joko itse vanteille tai laitattaa haluamassaan paikassa, vaikkapa OMALLA paikkakunnalla ja edullisesti.
    Rengas onlinessa myös hyvät valikoimat kesärenkaita eri merkkejä ja eri kokoja ja kumit TUOREITA.

    Äänestä

10.10.23 tilasin renkaat kyselin missä renkaat vastaus tuli ettei voida toimittaa renkaita koska hinta nousi. on aika vaikia saada rahoja takaisin

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pekka Pylkkö kirjoitti:

Mikä on tämä ko. "postimyynti" joka myy/välittää renkaita..Onko asiallista toimintaa (tavara tulee ajallaan,on mitä tilasit ja hinta joka on ilmoitettu netissä pitää) vai pelkkää pluffia ja rahastusta..?
Jos joku on ostanut renkaat tämän firman kautta olisi kiva kuulla mielipiteitä sillä yhtiö ilmoittaa netissä hintoja jotka ovat n.40-45% halvemmat jos vertaat mitä esim.matinrengas, vianor, euromaster jne. pyytävät samoilla fillareilla..
Däng juu!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu