Mielipiteitä Heidi ja Niklas Sohlbergin nimivalinnasta? Kutsumanimenä ilmeisesti Josefina... Tiedättekö, tuleeko tuo Helena mahdollisesti Heidin edesmenneeltä äidiltä? Oi, se olisikin niin kaunista, jos tyttö olisi isoäidin mukaan nimensä saanut! Itse pidän nimestä Helena enemmän, itseasiassa Josefinasta en juurikaan pidä ja Josefina Sohlberg jotenkin "söhrääntyy" suussa. Mutta Helena on kaunis ja tälle perheelle toivon kyllä vilpittömästi onnea ja iloa!
Helena Josefina Sohlberg
Karjaliina
51515
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Helena (tarkoittaa kreikaksi valoisaa) on valoisa,kaunis nimi ja enteilee kantajastaan Kaunista Helenaa Troijan taruston mukaan.
Kuopukseni on Helena ja päättäessäni nimestä mieheni kanssa olimme sitämieltä,että yksi kauneimmista naisten nimista.
Helena on naisen etunimi. Suomen väestörekisterissä on 11 425 Helenaa, joista 3 on miehiä. Nimi on peräisin kreikan kielen aurinkoa merkitsevästä sanasta helios.
Helenan nimipäivä sekä suomalaisessa että suomenruotsalaisessa nimipäiväkalenterissa 31. heinäkuuta.
Ei kai tätä Josefinaa kutsut KOKO AIKAA Josefina Sohlbergiksi!!!
Vaikkei kutsuttaisikaan koko aikaa niin söhryinen yhdistelmä joka tapauksessa.Helena Sohlberg olisi selkeä ja lisäksi kaunis nimiyhdistelmä.
Tykkää ollenkaan, mutta Josefina on kyllä hyvä nimi. Sehän on kaunista laittaa itelle tärkeitten ihmisten nimiä, mutta ennemmin oisin ton Helenan laittanu vaikka toiseksi nimeksi.