Itsestään aukeavat nettisivut

Apua tarvitseva

Hei Auttakaa apuatarvitsevaa. Kun netti yhteys on auki niin yhtä äkkiä aukeaa yhteys joillekin sivuille. Voiko tätä rajoittaa jotenkin?
Miten?

6

876

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ajomies

      1) Vierailet sivulla, joka käyttää popuppeja mainostarkoituksissa. Nämä erottaa siitä että ikkuna ilmestyy lähinnä silloin kun siirtyy kyseiselle sivulle, eikä esim. itsestään jos jättää selaimen istumaan sivulle joka ei popuppeja käytä. Ongelman voi ratkaista monellakin tavalla, yksi tapa on asentaa joku ohjelma joka popuppeja poistaa, esimerkiksi http://www.webwasher.com/ tarjoaa käsittääkseni ilmaisen tuollaisen softan. Netin eri hakukoneilla löytää paljon muitakin vastaavia.

      2) Koneeseesi on jostain, yleensä ware- tai pornosivulta, livahtanut ActiveX-troijalainen joka availee kaikenlaisia mainossivuja silloin kun sitä huvittaa. Internet Explorerissa: Työkalut -> Internet-asetukset -> (Väliaikaiset Internet-tiedostot kohdasta) Asetukset -> Näytä Objektit. Tuolta näkyvät asennetut ActiveX-komponentit. Korostan että kaikki tuonne ilmestyvä ei suinkaan viittaa siihen että sinulla olisi troijalainen, vaan myös esimerkiksi Windows Update, Quicktime, Macromedia Flash yms. tallentavat sinne roinaansa. Jos joku komponentti vaikuttaa epäilyttävältä, kannattaa tehdä Google-haku sen nimellä niin yleensä selviää mitä se vempain oikein tekee ja että kannattaako se poistaa.

      http://www.lavasoft.de/ tarjoaa ilmaisen Ad-Awaren, jolla erilaisia koneelle jääneitä mainoscookieita yms. roinaa voi yrittää jäljittää, jos käsin ei jaksa. Haitallisista ActiveX-komponenteista pääsee pysyvämmin eroon kun muuttaa IE:n asetuksia niin, ettei noita enää suoriteta ilman että kysytään käyttäjältä: Työkalut -> Internet-asetukset -> Suojaus -> Mukautettu taso ja räknätään noita kohtia joissa ActiveX-komponentit mainitaan.

      3) Koneeseesi on asennettu ohjelmia, jotka itsessään heittävät ruudulle kaikkea paskaa. Näitä tulee monien suosittujen ilmaisohjelmien, muistaakseni esim. Kazaan yms. p2p-tiedostonjakosysteemien, kyljessä. Tuo on nykyään ikävän yleistä ja jos sitä epäilee, kannattaa käydä ohjelmat yksitellen läpi ja etsiä syyllinen. Periaatteessa noita asentaessa yleensä käyttösopimuksessa ilmoitetaan että "kun asennat blahblahblahin, niin mukana tulee tällainen kiva mainosohjelmisto joka on sulle varmaan tosi hyödyllinen", mutta se on haudattu jonnekin kuudennen sivun toiseen kappaleeseen jota kukaan ei kuitenkaan lue.

      • erkku

        Hitto mitä sekasotkua, voisitko välilä käyttää välilyöntiä?


      • kojo
        erkku kirjoitti:

        Hitto mitä sekasotkua, voisitko välilä käyttää välilyöntiä?

        ...keskittyä oikeinkirjoitukseen !


      • Ja kumma
        erkku kirjoitti:

        Hitto mitä sekasotkua, voisitko välilä käyttää välilyöntiä?

        Voisitko kertoa ihan näin sivulliselle että monestako kohdasta tuolta puuttui välilyönti?

        Ps. Lapsellista muutenkin alkaa valittaan jostain kirjoitusasusta tuollaisessa!


    • matleena

      Ihmettenpä täällä palstalla tyyppejä jotka vastaavat pirullisesti.
      Eikö tämä ole neuvoja ja kysymyksiä saa esittää palsta.
      Minulla ei ole tätä sivujen aukeamisongelmaa. Lueskelen vain kysymyksiä koska olen joutunut kysymään neuvoja aiemmin.
      Alkoi vaan ottaa koteloon nää pari ylimmäistä vastausta.

    • masa on kingi

      Ne on ne tumputtjat,,,,

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      47
      7705
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      33
      4263
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3735
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3210
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2896
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      65
      2601
    7. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      64
      2498
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      52
      2403
    9. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      40
      2349
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2296
    Aihe