Ihastus -> ero? Miehet auttakaa!

_angelina_

Oon 22v nainen ja seurustellut 25v miehen kans 4 vuotta. Mies ihastui työkaveriinsa, ihastus ei johtanut mihinkään, mut meidän suhteen se pilas. Mies ollu 3 viikkoa todella välinpitämätön mua kohtaan, näen ettei häntä kiinnosta. Puhuttiin asiasta, mies kertoi ihastuksestaan, puhuttiin erostakin. Seuraavana päivänä mies sanoi haluavansa yrittää uudelleen. Nyt viikon päästä tilanne on edelleen sama, miestä ei näytä kiinnostavan, mut näen et se haluais välittää musta.

Mitäpä luulette palaako tunteet kun pääsee ihastuksesta ohitse? Miten mun kannattais toimia, antaa tilaa? Mikä saa miehen sydämen taas lämpenee?

Auttakaa. En todellakaan halua suhteen loppuvan.

4

1280

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oo ilmeisesti

      mennyt vähään aikaan kovin hyvin jos miehes on ihastunut johonkin ja pelkästään sen takia suhde melkein jo karuiutui..? luulen että miehes on kattellut jo pidempään "aidan toiselle puolelle". eli,sun kannattais erota miehestäs koska hän tuskin sua rakastaa. luulen että hän on sun kanssas ihan vaan olemisen takia...? mutta luulo ei oo tieron väärrti! kaikkea hyvää sulle ja koita jaksaa!

    • juttuja

      Mies tarvii aikaa toipuakseen ihastuksesta, mutta ahdistuu sinun odotuksistasi.
      Mies ei tiedä, mitä haluaa.
      Kertoi sulle ihastuksestaan, mikä on merkki jo syvemmistä ongelmista.

      Aika vaikea on sanoa, että palaako ne tunteet. Se on kuitenkin täysin mahdollista.
      Sun ei pitäisi ahdistella kysymyksillä liikaa.
      Ei vielä, koska kolme viikkoa on tosi lyhyt aika.
      Kyllä se sydän lämpenee, jos on lämmetäkseen.

    • SatuSisko

      Tuollaisia asioita tapahtuu ihan oikeasti. Ihan kamalaa. Pelkään välillä tosi usein, että jotakin tuollaista tapahtuisi.

      Mutta mä ainakin uskon, että mies rakastaa sua edelleen mutta on itekin tosi hämmentynyt tunteistaan sitä työkaveria kohtaan. Hyvä ainakin, että olette puhuneet asiasta. Ja että se kertoi sulle! Kertoo aika paljon luottamuksesta, hyvä! Mutta sunkin kannattaa ajatella, oletko valmis elämään sen ajatuksen kanssa että se on joskus ihastunut johonkin muuhunkin kuin suhun teidän suhteen aikana. Vaatii tosi paljon vahvuutta.

      Ehkä sä voit sanoa sille miehelles, että uudelleen yrittäminen onnistuu uudelleen vain, jos sekin oikeasti yrittää parantaa teidän suhdetta. Itse ajattelen (voi olla, että ehkä hiukan vanhanaikaisesti), että suhteessa ei ole kaikki ihan ookoo jos toinen haluaa jotakin toista. Ja sitten kaikki on viimeistään ohi, jos ajatukset muuttuu teoiksi.

      Tilan antaminenkin on mielenkiintoinen termi... Mitä sä olet oikeasti valmis antamaan lisää miehelles? Tai mistä olet valmis luopumaan? Koska kaikesta ei tosiaankaan tarvi toisen ihmisen takia luopua tai itseään muuttaa. Sä teet omat valintasi ja se tekee omansa.

      Mutta kaikkea hyvää teille, toivottavasti asiat alkaa luistamaan taas.

      • tämä auttaa, mutta

        minulla on sikäli samanlainen tilanne, että olen itse(nainen) ihastunut toisen mieheen. Ollaan mun miehen kanssa seurusteltu päälle 5 vuotta.(Olen 22 ja mies 26).
        Ihastuin siis toiseen, joka ei edes asu täällä Suomessa. Kuitenkin olen ihan sekaisin miten jatkan tästä eteenpäin??? En ole ennallaan mieheni kanssa, kysyn itseltäni haluanko olla sen kanssa? Miks ihastun niinkin paljon ja helposti, jos oikeasti välitän hänestä. Ollaan keskusteltu jo kuukauden päivät asiasta ja asun nyt väliaikaisesti pois kotoa.
        Mieheni haluaa vastauksen mahd. pian, miten jatketaan ja jatketaanko? En ole valmis jatkamaan samasta pisteestä(mihin jäätiin) mieheni kanssa. Pelottaa myös ero.
        Tuntuu, etten selviä tästä...
        (ei tästä varmasti apua ole, mutta mahdollisesti sun miehen päässä liikkuu samantapaiset ajatukset. )


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      73
      4527
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3769
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3463
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1219
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      118
      1035
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      127
      944
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      925
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe