Parittajan haamu, ravintolassa

Östermalm

Elikkä "Brasilia"ssa on jossain kapakka jossa joku vanhan eukon haamu toimii parittajana, tuoden siellä kävijöiden luo vastanaineiksi halukkaita. Ton eukon on nähty katoavan rappusiin ja viheltelevän maireasti rakennuksen yläosassa. Noin yli 1000 siellä kävijöistä on väittänyt nähneensä kyseisen mummelin, joka vuonna 1912 kuoli tapaturmaisesti. Toi mummo oli seissy katolla ku piti kattoo korjata ja oli laskenu persmäkeä sieltä sitte alas ja siihen se ei viel kuollu kun joku ukko oli ottannu sen vauhista syliin!, mut sit oli tullu jostaa joku harhaluoti ja kuinkas ollakkaan, eukko heitti henkensä!

Nykyään vetää vähän turisteja, jotka haluavat puolison itselleen, toi mummo kun osaa kuulemma valita hyvät mimmit ja äijät...

Väitetään, että kun jos juo siellä kello 12 ison tuopin kaljaa, se kalja mystisesti häviää lasista!

Valittuissa paloissa oli joskus 89 vuonna juttua tällasesta.

6

896

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Östermalm

      Se on siis ollu joskus sillon ennen kapakka, mutta mitä mie kuulin, niin nykyään se on muutettu ravintolaksi.

    • Njooo

      Eiks siit ollu 98 jossain lehdessä juttu. Tais olla jotain "Jean Claude Van Damme:sta juttua, että olis kerran vaimonsa kanssa ollu siellä ja sitte olis mummo tuonnu sen luo jonkun, olisko ollu jotakin 28 vuotiaan, jonkun raskaana olevan naisen Dammelle tyrkyttämään. Jotain tommosta oli, oliskohan ollu joku julkkiksista kertova lehti ?!

      • Minna.

        eiksös se ollut niin, et Van Damme oli luullu sitä naista raskaaks ja sit se nainen olis loukkaantunu siitä ja sit myöhemmin jossakin pahoitellut käytöstään Dammea kohtaan ja ollu sitte jonkunlainen lyhyt suhe Dammenkaa ja myöhemmin menny välit poikki ???


      • Östrmalm
        Minna. kirjoitti:

        eiksös se ollut niin, et Van Damme oli luullu sitä naista raskaaks ja sit se nainen olis loukkaantunu siitä ja sit myöhemmin jossakin pahoitellut käytöstään Dammea kohtaan ja ollu sitte jonkunlainen lyhyt suhe Dammenkaa ja myöhemmin menny välit poikki ???

        Muija oli nähtävästi täysi sekopää. Oli sotkennu Dammen kämpän ja viskellyt lehtisiä pitkin kämppään, jossa oli lukenut, Mursin sydämmesi! siis jokaisessa lapussa oli lukenu sama teksti!. Sen jälkeen sitä naista ei enään Dammen tarvinut kestää ja ajatelkaa, samana päivänä alko oliskohan ollu Kickboxerin kuvaukset!


    • Minna.

      Jos täyttää tuopin oluesta siellä, klo 12, niin väitöshän on, että juoma katoaa kuin tyhjään, enne kuin ehtii edes maistaa ohranestettä, mutta en usko siihen lainkaan... En oikein usko koko legendaan, vanhasta kummittelevasta naisesta siellä, mutta voihan se olla, että joku eläväinen vanha käpy siellä käy parittamassa jengiä, mutta tuskin nyt mikään kummitus.

    • pah...

      Mikä vitun kellonaika tuo 12.00 muka on? Eikö kunnon kummitusjutussa sen pitäisi olla 00.00 kun tapahtuu jotain mystistä? Pah. Kuka vittu siellä aamupäivällä edes käy oluella?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      43
      2140
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      175
      1915
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1352
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1160
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      962
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      909
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      859
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      44
      845
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      31
      792
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      54
      691
    Aihe