Eli tietääkö joku paljonko noista mahtais tulla tuomioo? Ekassa petoksessa saatu rahasumma 300e toisessa 550e internetin kautta tehdyillä kaupoilla. Asianajaja sanoi 30-40päivää, mutta epäilen vahvasti et tulis enemmän. Koska, viimenen tuomio oli helmikuussa. Asialliset vastaukset tervetulleita. Kiitos! P.S. Onko kellään tietoa minä päivänä enskuuta vangit siirretään uuteen Saramäen vankilaan? Onkohan siellä mahdollisuus esim. Ruokailla sellissä?
2x Petos..Paljonko tuomioo?
Annika-83
4761
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Eiköhän se uusi vankila (jonne kait Kakolan väki siirtyy) ole miehille.... Hämeenlinnassa on naisvankila.
Niin sinne siis siirretään myös naiset. Lääniltä ja Kakolasta.
Asiahan selviää oikeudenkäynnissä. Asteikko petoksessa on sakoista 2:een vuotta vankeutta. Koska olet uusija lyhyen ajan sisällä, niin ainakaan sakoilla et selviä.
no entä jos saa vankeutta niin onko se ehdollista vai ehdotonta? jos kaikki sakot aina maksaa kun niitä on tullut (tyhmää edes tehdä petoksia kun sakot on niin kovat)
mutta jos siis sakot on maksanut aina niin saako niitä lisää aina vaan ja sitten joutuu istumaan ellei maksa? Entäs miksi aina ei ole oikeudenkäyntiä? miksi vain osa menee sinne saakka ja osasta saa suoraan vain sakon?