Henkinen jaksaminen

alallaa

eräs psykiatri arvosteli kovin sanoin vartiointifirmoja välinpitämättömyydestä työntekijöidensä henkiseen jaksamiseen.

vartijat näkevät paljon samoja asioita kuin poliisit.

ruumiita, verta, väkivaltaa, nimittelystä aiheutuvaa stressiä. Palloseuralla junapartioissa voit joutua toditamaan itsaria junan alle missä ruumis menee kilon paloiksi.

sama metrovakseilla.

sama psykiatri sanoi että kovimpaakin vartijaan nämä asiat vaikuttavat.

poliisi pelastuslaitos vr ja hkl kun järjrestävät heti kriisiapua traumattiiseten tapahtumien jälkeen- vartiointifirmoissa hyvä jos ees saikkua saa.

olen todistanut palloseuralla junan alle jääntiä..se ei ole nätti näky

5

1019

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön

      yksityisellä puolella oma kokemus ainekin on et pomot on soittannu ja kysynny onko tarvette käydä lekurin luona puhumassa ainekin ainekin tiimin aikoina homma toimi ja itsestään myös kiinni onko valmis alalle jos ei ole tehny itselleen selväksi et mitä vain voi sattua,tapahtua,kohdata

      • ei firmanmies

        Vartijaksi aikovan pitää siis tehdä itse itselle selväksi että ei tule traumaattisia kokemuksia työssä kun on niin kova jätkä. On se vaan kumma kun poliisilla, pv:llä, pelastuslaitoksella ja muilla turva-aloilla ei ole noin kovia miehiä ja titää olla kriisiavun mahdollisuuksi:))


      • Stevee
        ei firmanmies kirjoitti:

        Vartijaksi aikovan pitää siis tehdä itse itselle selväksi että ei tule traumaattisia kokemuksia työssä kun on niin kova jätkä. On se vaan kumma kun poliisilla, pv:llä, pelastuslaitoksella ja muilla turva-aloilla ei ole noin kovia miehiä ja titää olla kriisiavun mahdollisuuksi:))

        Voi mitä kaikkea kuraa työntekijöille uskotellaankaan ja saadaan heidät tekemään, kun kerrotaan että "kovat jannut" hoitavat homman. Kuinka monasti onkaan kuultu lausahdus:"ei siellä mitään työparia tarvita, kovat jätkät pärjää yksinkin" tai "ettehän te mitään telareita tarvitse, kun niin taitavia kavereita olette". Näin saadaan taas hieman säästöjä aikaan, työntekijän kustannuksella. Eihän ikävien kokemusten jälkeen mitään terapiaa tarvita, kyllä kova jätkä pärjää omillaan. Joopa joo. Asioiden tekminen puutteellisilla resursseilla ja tiedoilla/taidoilla ei ole kovan jätkän vaan TYPERYYDEN merkki.


      • Nimetön

        Sekö sitten olisi normaalin/ kovan jätkän merkki, jos verta ja suolenpätkiä heitettäisiin päin näköä ja siihen ei saisi reagoida mitenkään. Siinä tapauksessa kannattaisi varmaan alkaa palkata sodantramatisoimia tyyppejä tai sitten kiinalaisia toisinajattelioiden telottajia. Valitettavasti itse alkaisin karttaa kaikkia turva-alalla työskenteleviä ja uskon, että muut tekisivät samoin. Se ei tekisi hyvää turvapalveluiden toimeksiantajan liiketoiminnalle.


    • Hoitaa

      tiettävästi aika hyvin noi jälki asiat verrattuna muihin firmoihin. Muissa firmoissa ei pakosti oteta edes yhteyttä, mutta seuralla olen kuullut että esim allejäännin jälkeen on soittu ensin paikalla oleville ja sen jälkeen myös työkavereille ja kysytty miltä paikalla olijat on vaikuttanut. Todella helposti on myös kotiin lähetetty ja apua annettu jopa pakolla.

      Falck:lla muistan kun olin niin ei siellä paljon esimiehet soitellu tilanteen jälkeen muuta kun jos oli vuoro auki niin kysyttiin työhön tulo mahdollisuutta ja siinä sivussa ehkä edellisen tilanteen kuntoa.

      Muista firmoista en tiedä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      44
      2176
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      184
      1978
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1372
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      982
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      879
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      45
      857
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      825
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      56
      716
    Aihe