Japanilainen Korkein totuus -uskonlahko vapautti vuonna 1995 hermokaasua (sariinia) tokiolaisella metroasemalla. 12 kuoli ja tuhannet loukkaantuivat.
Olen lukenut tapahtuneesta jonkun tositapahtumiin pohjautuvan jännityskirjan, mutta kirjan ja kirjailijan nimet ovat nyt hukassa, kun haluaisin lukea kirjan uudemman kerran. En saanut johdettua noista tiedoista hakusanaa, jolla kirjaston tietokanta antaisi etsimäni kirjan nimen. Osaisikohan joku auttaa...?
Hermokaasu / Korkein totuus?
3
523
Vastaukset
- booky
Voiko se olla tämä, jota minäkin hipuloin jo kirjastossa, mutta kirja ei kuitenkaan tarttunut mukaan, kun syksyllä ilmestyy niin paljon kaikenlaista..
Gansteria on, mutta hermokaasukytkös ja kaikki muu jää vähän hämäräksi... Kehuja kyllä tämä eka suomennos on saanut.
Kenzo Kitakata: Tokion tuhkaa.
Kirjasaitti kehui näin:
"Kenzo Kitakata, Japanin dekkariseuran entinen puheenjohtaja, on kotimaansa suosituimpia, tuotteliaimpia ja arvostetuimpia rikoskirjailijoita, jonka kirjat ovat voittaneet lukuisia palkintoja. Tokion tuhkaa pidetään hänen parhaimpiinsa kuuluvana työnä, jossa hän on hionut minimalistisen tyylinsä äärimmilleen. Tokion tuhkaa on Spillanen ja Dostojevskin sekoitus - kuin Sopranos Japanin alamaailmassa. "- Kirja hukassa
Arvostan yritystä, mutta ei osunut. Liian tuore kirja... siitä kuitenkin on jo aikaa kun luin sen.
Kiitti kuitenkin, ja tuokin vaikutti mielenkiintoiselta =)
- Kirja hukassa
Tätä samaa kirjaa etsin minäkin, joten jos aloittaja on sen (yli 3v sitten) löytänyt, tai joku muu tietää kirjan nimen, niin auttakaa naista mäessä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä921949Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2781781Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3081584Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1851460Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em921053- 511007
- 56987
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤56978- 67954
Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40941