Onko valintani päin persettä?!?!

EpätoivoinenOpiskelija:///

Olen Lybeckerillä audiovisuaalisella puolella. Haluan sen jälkeen jatkaa matkaani yliopistoon tai ammattikorkea kouluun. Voinko saada pitkän koulutuksen ammattia ilman lukiota? Esim lentäjää tai lääkäriä? Olen huono matikassa (todella huono) ja en siksi uskaltanut mennä lukioon... Onko minulla mahdollisuutta saada muuta työtä kuin media-alan työtä vaikken mennyt lukioon? Olenko valinnut ihan väärin? Olisiko pitänyt mennä lukioon..?

4

948

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei ole

      koulutuksellisia umpikujia, eli kaikki on mahdollista.
      Jos tarvitset lukio-opintoja, voit suorittaa ne aikuisopiskeluna koska tahansa. En tiedä, mikä oppilaitoksesi on, mutta myös ammattikoulusta voi pyrkiä ammattikorkeakouluun ja jopa yliopistoon.
      Suurempi ongelma on se, jos olet todella huono matematiikassa. Se voi haitata pahasti opintojasi. Entäpä jos yrittäisit parantaa matematiikan taitojasi? Työtähän se vaatii, mutta ei ole mahdotonta.

    • toinen epämatemaattinen

      Voin kuule sanoa itsenikin olevan TODELLA surkea matikassa, mutta se ei ole mikään este minnekään, varsinkaan lukioon!! Silloin se tietenkin on esteenä, jos päätät hakea vaikka matemaattiseen tiedekuntaan yliopistoon tms, muille matematiikkaan pohjautuville aloille..

      MUTTA! Ota huomioon, että se on vain pienen pieni osa koko opintokokonaisuutta lukiossa, kuin myös monessa muussakin jatkokoulutuksessa. Eikä matematiikkaa tarvitse edes kirjoittaakaan pakollisena, joten miksi ihmeessä et muka suoriutuisi lukiosta suosiolla(?).

      Lohdutukseksi: Kuten kerroinkin, itse olen todellakin pohjasakasta, mitä tulee matematiikkaan. Siltikin suosiolla selvisin lukiosta ja kirjoituksista, nyt opiskelen ammattikorkeassa sh:jaksi ja haen ensi keväänä lääkikseen ja niin kauan että onnistaa. Kyllä ihmiset pystyvät mihin tahtovat ja ovat motivoituneita..yrittämättä ei parane!

    • shdgj

      Valintasi on päin persettä. LYBECKER ON PERSEESTÄ. KOULUTUS ON ÄÄRETTÖMÄN HUONOLAATUISTA JA TÄYTTÄ HUIJAUSTA. HENKILÖKUNTA ON ÄÄRETTÖMÄN LAHJATONTA J A SEN ARVOISIA ETTEI HE ANSAITSE OLLA TYÖLLISTETTYJÄ.

    • PerseestäJaHuijausta

      Koko käsi- ja taideteollisuusala on täyttä huijausta opiskelijan näkökulmasta. Koulutuksia järjestetään, jotta saadaan opettajille töitä. Opiskelijat eivät sieltä työllisty, elleivät tee pedagogisia opintoja ja ala opettajiksi toisille harhaanjohdetuille hölmöille. Koulutus tuottaa kakkosluokan muka-muka-taiteilijoita. Ne, jotka yrittävät elää tekemällä jotain muka-muka-taiteellista, joutuvat turvautumaan Kelan toimeentulotukeen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      384
      5729
    2. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      15
      1702
    3. Onko kaivatullasi ruuvit löysällä

      eli himmeä pääkoppa? 🪚
      Ikävä
      106
      971
    4. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      95
      874
    5. Miltä se tuntui

      Miltä se tuntui, kun ymmärsit minun ikävöineen sinua?
      Ikävä
      78
      851
    6. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      50
      842
    7. Asentajako putosi radiomastosta

      https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000011707236.html Ihminen on kuollut pudottuaan radiomastosta Tampereen Teiskoss
      Tampere
      44
      842
    8. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      129
      835
    9. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      41
      823
    10. Haikeaa miten kaikki meni

      Ei ole rohkeutta enää nähdä. Koska pelkään, että haavat aukeaa. Ikävä on silti, vaikka en vastannut...tiedät mihin.
      Ikävä
      56
      817
    Aihe