Onko valintani päin persettä?!?!

EpätoivoinenOpiskelija:///

Olen Lybeckerillä audiovisuaalisella puolella. Haluan sen jälkeen jatkaa matkaani yliopistoon tai ammattikorkea kouluun. Voinko saada pitkän koulutuksen ammattia ilman lukiota? Esim lentäjää tai lääkäriä? Olen huono matikassa (todella huono) ja en siksi uskaltanut mennä lukioon... Onko minulla mahdollisuutta saada muuta työtä kuin media-alan työtä vaikken mennyt lukioon? Olenko valinnut ihan väärin? Olisiko pitänyt mennä lukioon..?

4

862

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei ole

      koulutuksellisia umpikujia, eli kaikki on mahdollista.
      Jos tarvitset lukio-opintoja, voit suorittaa ne aikuisopiskeluna koska tahansa. En tiedä, mikä oppilaitoksesi on, mutta myös ammattikoulusta voi pyrkiä ammattikorkeakouluun ja jopa yliopistoon.
      Suurempi ongelma on se, jos olet todella huono matematiikassa. Se voi haitata pahasti opintojasi. Entäpä jos yrittäisit parantaa matematiikan taitojasi? Työtähän se vaatii, mutta ei ole mahdotonta.

    • toinen epämatemaattinen

      Voin kuule sanoa itsenikin olevan TODELLA surkea matikassa, mutta se ei ole mikään este minnekään, varsinkaan lukioon!! Silloin se tietenkin on esteenä, jos päätät hakea vaikka matemaattiseen tiedekuntaan yliopistoon tms, muille matematiikkaan pohjautuville aloille..

      MUTTA! Ota huomioon, että se on vain pienen pieni osa koko opintokokonaisuutta lukiossa, kuin myös monessa muussakin jatkokoulutuksessa. Eikä matematiikkaa tarvitse edes kirjoittaakaan pakollisena, joten miksi ihmeessä et muka suoriutuisi lukiosta suosiolla(?).

      Lohdutukseksi: Kuten kerroinkin, itse olen todellakin pohjasakasta, mitä tulee matematiikkaan. Siltikin suosiolla selvisin lukiosta ja kirjoituksista, nyt opiskelen ammattikorkeassa sh:jaksi ja haen ensi keväänä lääkikseen ja niin kauan että onnistaa. Kyllä ihmiset pystyvät mihin tahtovat ja ovat motivoituneita..yrittämättä ei parane!

    • shdgj

      Valintasi on päin persettä. LYBECKER ON PERSEESTÄ. KOULUTUS ON ÄÄRETTÖMÄN HUONOLAATUISTA JA TÄYTTÄ HUIJAUSTA. HENKILÖKUNTA ON ÄÄRETTÖMÄN LAHJATONTA J A SEN ARVOISIA ETTEI HE ANSAITSE OLLA TYÖLLISTETTYJÄ.

    • PerseestäJaHuijausta

      Koko käsi- ja taideteollisuusala on täyttä huijausta opiskelijan näkökulmasta. Koulutuksia järjestetään, jotta saadaan opettajille töitä. Opiskelijat eivät sieltä työllisty, elleivät tee pedagogisia opintoja ja ala opettajiksi toisille harhaanjohdetuille hölmöille. Koulutus tuottaa kakkosluokan muka-muka-taiteilijoita. Ne, jotka yrittävät elää tekemällä jotain muka-muka-taiteellista, joutuvat turvautumaan Kelan toimeentulotukeen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      261
      4225
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3455
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1803
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1673
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      298
      1433
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      933
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      861
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      842
    9. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      809
    Aihe