tunnetteko muut kummit?

Tunnetteko kummilapsenne muut kummit?

Tuli vain mieleen tälläinen kun itsellä ei ole haisuakaan keitä (tai tuleeko edes muita?) tulevan kummilapsemme muut kummit ovat..
6766
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Minulla on neljä kummilasta, joidenkin kummeja tunnen.

Äänestä

meillä pienessä kylässä ja muutenkin kummiudutaan ristiin melko usein ja yleensä käytetään lähisukulaisia jotka tuntevat usein myös ystävät ainakin ja juhlissa kuin juhlissa pyörii yleensä samat ystävät ja sukulaiset

Äänestä

Emme tunne, koska olemme ainoat.

Äänestä

Ketä muita kummiksi tulee vai tuleeko muita. Ja puhelinnumerokin on hyvä ottaa jos haluaa vaikka kummilahjoista neuvotella.
Meidän lapsen sylikummi oli järjestellyt asian niin että saatiin vain yksi kehys, yksi lusikka ja yksi kynttilänjalka!

Äänestä

Toisen kummin olin tavannut aiemmin ja tiesin nimeltä, toisen tapasin ensi kertaa vähän ennen ristiäisiä. Kummankaan kanssaa en kaveeraa tai tiedä esim. heidän puhelinnumeroitaan.

Äänestä

tuntenut, mutta tiesin kyllä kuka toinen kummi tulee olemaan.

Ei sillä tosin minun mielestäni ole kauheasti väliä, tunteeko vai ei. Jokaisenhan olisi kuitenkin tarkoitus luoda oma suhde kummilapseen, eikä muiden kummien toiminnan pitäisi siihen millään tavalla vaikuttaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tuleva kummi kirjoitti:

Tunnetteko kummilapsenne muut kummit?

Tuli vain mieleen tälläinen kun itsellä ei ole haisuakaan keitä (tai tuleeko edes muita?) tulevan kummilapsemme muut kummit ovat..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu