Mua kiinnostaisi tietää, että onko teillä muilla ADHD vaivannut myös parisuhdetta?
Mulla itselläni on ollut AINA kamalan vaikeaa avautua oikealla tavalla asioista, tavallaan riidan tullen tai muutenkin keskustellessa ikäänkuin "jumitun", en saa asioita sanotuksi kuin pakon edessä- ja silloinkin vain jotain mitä en edes tarkoita. Tätä on nii vaikeeta selittää... Poikaystävä ei voi ymmärtää, etten vaan yksinkertaisesti pysty keskusteluihin- en tykkää edes puhua puhelimessa ja mielellään olen jopa vastaamatta. En tarkoita siis sitä, ettäkö olisin mykkä, vaan tietyn tilanteen tullen en saa sanaa suustani ja välillä jopa välttelen puhumista, sillä mulla on pngelmana asioissa pysyminen. Mulla ikäänkuin vaihtuu koko ajan filmi päässä, en muista aina edes keskustelun aihetta. Tässä pitääkin sanoa että olen vielä vailla diagnoosia, sillä ilmeisesti tällä paikkakunnalla ei ole ainuttakaan tämän "taudin" tuntevaa lekuria.. Meillä siis menee minun ongelmieni takia huonosti, itseasiassa niinkin huonosti, että poikaystävä otti ja lähti sillä olen mukamas tunnevammainen.. Omapa on häpeänsä, mutta ajattelinkin näin tulevaisuuttani ja uutta mahdollista suhdettani ajatellen tälläisellä romaanilla teitä kiusata ja tietysti vielä vastaustakin odotan :)
Suhteessa..
4
880
Vastaukset
- triple-adhd
Oletko muutenkin kuinka ujo?
Onko puhuminen aina ollut tuottamassa vaikeuksia sinulle? Millaisia harrastuksia sinulla on?- tanttara_
En ole kovinkaan ujo- olen aina ollut sosiaalinen ja tutustuminen ihmisiin on heppoa mutta sitten se keskustelu taasen.. Mulla on jotenkin vain niin kamalan vaikea pysyä asiassa. Tai jotain.. Olen ollut lapsesta asti oikeastaan hyvin esille tuleva, eloisa. Esiinnyn mielellään yleisön edessä- laulamalla. Puhuminen vain "takeltelee".
- samalta
tanttara_ kirjoitti:
En ole kovinkaan ujo- olen aina ollut sosiaalinen ja tutustuminen ihmisiin on heppoa mutta sitten se keskustelu taasen.. Mulla on jotenkin vain niin kamalan vaikea pysyä asiassa. Tai jotain.. Olen ollut lapsesta asti oikeastaan hyvin esille tuleva, eloisa. Esiinnyn mielellään yleisön edessä- laulamalla. Puhuminen vain "takeltelee".
kuin minun 13v tyttöni. Tosin hänellä ei vielä seurustelu suhteita ole mutta muuten puhelimessa on vaikea puhua eikä kovin helposti edes soittele. Tyttöni ei osaa kertoa asioita ja mikä mieltä painaa vaan joudun aina itse arvailemaan kaikki. Mielessäni onkin käynyt että kuinka tulevaisuudessa seurustelusuhteet onnistuu. Tytölläni ei myöskään ole vielä diagnoosia mutta asiat etenee pikkuhiljaa.
- tanttara_
samalta kirjoitti:
kuin minun 13v tyttöni. Tosin hänellä ei vielä seurustelu suhteita ole mutta muuten puhelimessa on vaikea puhua eikä kovin helposti edes soittele. Tyttöni ei osaa kertoa asioita ja mikä mieltä painaa vaan joudun aina itse arvailemaan kaikki. Mielessäni onkin käynyt että kuinka tulevaisuudessa seurustelusuhteet onnistuu. Tytölläni ei myöskään ole vielä diagnoosia mutta asiat etenee pikkuhiljaa.
Kyllä tämä välillä kiroukselta tuntuu.. Samaa on mulle sanottu, että ajatuksiani pitää arvailla ja puhumattomuudesta tehdä johtopäätöksiä..
Mutta toivon että tyttäresi saa tarpeeksi nopeasti diagnoosin ja tarvittavaa apua. Aikuis-iällä kun tuntuu ettei varsinkaan minun ongelmiini löydy kuin mielialalääkkeet :/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614225Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653455Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541803Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251673Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2981433Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132933Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235861en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115842Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18809