Ville Valo

Vieroitushoidossa

13.8.2007 0:59

Ville Valo haki apua pahaan alkoholiongelmaansa päihdeongelmaisten laitoksesta.

Parhaillaan Yhdysvaltoja kiertävän HIM-yhtyeen keulakuva Ville Valo, 30, on joutunut hakemaan apua vakavaan päihdeongelmaansa.

Valo vietti kuntoutuksessa useita viikkoja, koska hänen juomisensa yhdistettynä koviin työpaineisiin oli edennyt siihen pisteeseen, että hänelle jäi vain kaksi vaihtoehtoa, mennä vieroitukseen tai kuolla. Kuoleman läheisyys olikin avun hakemisen suurin syy.

- Minulla oli ensimmäinen loma 15 vuoteen. Tunsin oloni psyykkisesti erittäin sairaaksi, väsyneeksi ja masentuneeksi, Valo kertoo brittiläisen Rock Sound -lehden tuoreessa haastattelussa.

Laulaja pelkäsi saavansa sydänkohtauksen. Työtahtikin oli liian kova.

- Joka päivälle oli jotain. Useita tapaamisia päivässä, sitä ei vain voinut pysäyttää. Jos en olisi lähtenyt hoitoon, olisin todennäköisesti tehnyt lisää duunia. En voi sanoa, etten tee mitään kahteen viikkoon. En voi sanoa sellaista itselleni, koska silloin petän muut ihmiset, Valo jatkaa.

koko juttu:

http://www.iltalehti.fi/viihde/200708116455105_vi.shtml

1

249

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yli 1 000 euroa yöltä

      Him-solisti Ville Valo paljasti brittiläisen Rock Sound -lehden tuoreessa haastattelussa olleensa keväällä viikkojen ajan katkaisuhoidossa. MTV3:n Viihdeuutisten mukaan hoitola oli kalifornialainen, Malibussa sijaitseva Promises-klinikka, jossa esimerkiksi supertähti Britney Spears oli alkuvuodesta päihdekatkaisussa.

      Amerikassa klinikkaa on kutsuttu "katkaisuhoitoloiden Ritziksi". Nimi viittaa ylelliseen hotelliketjuun. Tyynen valtameren rannalla sijaitseva Promises mainostaakin kotisivuillaan tarjoavansa asiakkaillaan harvinaista luksusta ja ainutlaatuisen toipumiskokemuksen. Esittelytekstin mukaan klinikan asiakaskuntaan kuuluu liikemiehiä, julkkiksia, päättäjiä ja "heitä, jotka haluavat maailman hienoimpaan vieroitushoitoon". Asiakkaat saavat päättää, majoittuvatko he hoitolassa yksityishuoneisiin vai haluavatko he jaetun huoneen.

      Helppoa miljonääreillä dokaamisen lopettaminen, menee vaan yli 1000 euroa maksavalle vieroitus klinikalle.

      http://www.iltalehti.fi/viihde/200708136457758_vi.shtml

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      99
      6204
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4812
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      99
      3082
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      30
      2902
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2145
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1526
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      337
      1091
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      91
      1079
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1006
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      784
    Aihe