Syysvilja siemen

kylväjä.

Onko kokemusta millainen kylvös tulee vastapuidulla siemenellä suoraan puimurin tankista tai kuivattuna?

8

3024

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja taas tehdään

      Olen kylvänyt monena vuonna suoraan puimurintankista,kasvusto tulee tiheämpi mitä vanhalla siemenellä joten siementä vähemmän kylvöön.Katso että vilja on puhdasta tai laske harvan seulan läpi.Itsekkin aion kylvää tänäkin vuonna sillälailla.

      • itämislepo

        Siemen vaatii lepoa ennekun se itää oon kuullut


      • nuo itävän
        itämislepo kirjoitti:

        Siemen vaatii lepoa ennekun se itää oon kuullut

        Märkänä syksynä ilman lepoaikaa tähkäänkin, joten ei se mitään lepoa tarvii.

        Vanhaan aikaan ei turhia välillä kuivattu, vaan suoraan edellisestä sadosta syyskylvöihin.
        Rikkaruohon siemenet tosin paremmin lähtee kuivatusta viljasta.


    • vaari aikoinaan...

      kylvi suoraan puinnista, tosin peittasi. Oli vanerilaatikko pultattuna majorin vanteeseen kiinni ja ajeli pihalla vähän aikaa, oli jyvät peitattu ja eikun kylvämään. Hyvin onnistu Ensi-ruis!
      Itse olen kylvänyt monena syksynä ja varmaan tänä syksynäkin, jollei monsuunit sotke kuvioita.
      Pyöräytä kuivurissa hieman, että saat roskia pois. Ei niissä mitään ityvirityksiä tarvita!
      Aikoinaan opiskelukaverin isäukko oli menossa kyntämään syysvehnälohkoa ja totesi lohkon laidassa, että täysin väärät työkalut perässä ja haki kotoa pintahuiskan ja hiven PK:ta, oli sen verran puimurin jäljiltä vihreää, että puivat seuraavana vuonnakin vehnää!

    • lukekaa tää!

      Miten olette tehneet jos on tullut harva kylvös lumien alta. Oletteko kylväneet suorakylvökoneella kevätvehnää päälle vai lopettaneet myrkyllä tai kyntämällä syysviljan ja uusintakylvö vai miten.

      • Pelle Peloton

        Tänä keväänä levitin glyfosaattia osalle, kun sattui olemaan sopivasti ruiskutusta meneillään ja äestin suoraan ilman mitään kyntöjä. Kylvin laahavannaskoneella. Osan rikoin ihan suoraan ilman ruiskutuksia ja kylvin em. koneella samalla kertaa. Ei suuremmin näytä olevan eroa, muutama rukiin tähkä näkyy olevan siellä ruiskuttamattomalla.
        Kokemus on kuitenkin osoittanut, että liian aikaisin ei kannata lähteä rikkomaankaan, sillä monena vuonna on syysviljoista puitu kunnon sato, vaikka keväällä on näyttänyt aika toivottomalta.


    • yks juttu

      Jos on puitu syysvlijamaa, ruis tai vehnä, niin miten estää syysvlijan kasvamasta kevätviljan sekaan seuraavana vuonna. Eli siis jos aikoo laittaa vaikka kauraa maahan. Kyntämällähän olis helppo kääntää varisseet jyvät, mutta kun meillä käy suorakylväjä.

      Eli onko aivan pakollista jotenkin sekottaa maata syksyllä että sais puintitappiojyvät itään vai itääkö ne muutenkin riittävästi alta pois

      Kiitos vast.

    • Syysvehnä

      Kylvän Syysvehnää syysvehnän perään, eli siis samalle lohkolle uudestaan. Kumpi parempi vaihtoehto kasvitautien kannalta kylvää ko. lohkolta puidulla siemenellä vai joltain toiselta lohkolta puidulla siemenellä? Osaakos joku kommentoida...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      99
      7823
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      107
      5607
    3. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      275
      4861
    4. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      49
      4823
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      75
      3584
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      50
      2838
    7. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      62
      2564
    8. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2458
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2402
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      41
      2284
    Aihe