Bilteman retkikeitinsarja

Onko jollakin ihan oikeaa kokemusta tuosta Bilteman tenttusarjasta ? Siis toimiiko se retkellä, voiko siihen luottaa ? Hinta houkuttelee mutta nimi ei. Asiallisita vastauksista suuret kiitokset !!
177044
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

toimii jo kolmatta vuotta,hinta laatu suhde kohdallaan.

Äänestä

Minäkin olisin sen jo ajat sitten hankkinut, mutta yhteensopimattomuus Trangian polttimien kanssa on sen pahin puute.

Bilteman alemmassa tuulisuojassa on muistaakseni Ø60mm reikä poltinta varten. Trangiassa Ø70mm. Näin ollen mitkään Trangiaa varten tehdyt kaasu-, petroli-, ym polttimet eivät käy Biltemaan. Vain sen oma spriipoltin.

Jos kuvittelee pärjäävänsä tenupolttimella lopun ikäänsä, niin siitä vaan. Kyllä se Bilteman kopio pelaa siinä missä Trangiakin.

Jossain vaiheessa vain osalle retkeilijöistä tulee se valaistuminen: On olemassa tehokkaampiakin, eli paino/teho-suhteeltaan edullisempia polttimia kuin spriipolttimet.

Viimeistään silloin se Bilteman kopio lentää kuin leppäkeihäs.

Äänestä
  • Eikö se silloin lentäisi Trangiakin. Ja halvemmaksi tulee heittää Bilteman kopio pusikkoon kuin kalliimpi Trangia. Eli kyllä kai tässä voi tulla johtopäätökseen, että jos spriikeitin kelpaa niin Biltema ei ole huono vaihtoehto, hinta/laatu kohdallaan.

    Äänestä

  • tenu-ukko kirjoitti:

    Eikö se silloin lentäisi Trangiakin. Ja halvemmaksi tulee heittää Bilteman kopio pusikkoon kuin kalliimpi Trangia. Eli kyllä kai tässä voi tulla johtopäätökseen, että jos spriikeitin kelpaa niin Biltema ei ole huono vaihtoehto, hinta/laatu kohdallaan.

    Niin kuin kirjoitin, Trangiaan saa fiksumpia polttimia kuin vain sen vakio-tenutuikun. Löytyy kaasupoltin, sekä erilaisia bensa- ja petrolipolttimia, jotka tehokkaina ovat oivallisia esimerkiksi talviretkeilyssä.

    Trangian tuulisuojan kanssa voi petrolipoltinta turvallisesti polttaa sisällä teltassa. Keitin toimii lämmittimenä ja tuo luksusta talvitelttailuun.

    Äänestä

  • paraskin tietäjä kirjoitti:

    Niin kuin kirjoitin, Trangiaan saa fiksumpia polttimia kuin vain sen vakio-tenutuikun. Löytyy kaasupoltin, sekä erilaisia bensa- ja petrolipolttimia, jotka tehokkaina ovat oivallisia esimerkiksi talviretkeilyssä.

    Trangian tuulisuojan kanssa voi petrolipoltinta turvallisesti polttaa sisällä teltassa. Keitin toimii lämmittimenä ja tuo luksusta talvitelttailuun.

    Suosittelen kyllä käyttämään spriitä petrolin sijasta Trangiassa ja muissa samanlaisissa.

    Petrolilämmittimet ja -lamput on sitten eri juttu.

    Äänestä

  • Porakoneeseen kiinni Ø70mm reikäsaha jolla poraat trangian polttimolle reiän...

    Äänestä

  • Jos tuo on ainoa ongelma, niin on varsin yksinkertaista avartaa reikä sopivaksi trangian kiluille.

    Nova exploer sarjan risukeittimet kyllä pesee muut polttoaine vempeleet, luonnosta löyty aina poltettavaa ja tehoa piisaa...

    Äänestä

Oli mullakin trangia uutena ollessa. Kerran se jäi palaamatta lainasta. Ostin kirpparilta muutamalla markalla venäläisvalmisteiden pikkunyrkinkokoisen spriipesän ja sillä olen hyvin pärjännyt KESÄLLÄ. Talvesta en puhu. Keitän paikassa jossa on pikkukiviä tuulisuojaksi.Myöhemmin tein kivien tilalle paksusta teräslangasta"jakkaran" pesän alle ja tuulisuojan värkkäsin kerran 2 litran peltisestä kurkkupurkista, vähän vetoreikiä jne. Rinkassa pakki ja yksi kattila.

Äänestä

Puuttomassa kesätunturissa on puuta vain vaivaiskoivua ja pajukkoa. Pajupuskissa on osa vanhaa hongittunutta oksaa. Rakenna tulipesä 2 tiiliskiven kokoisesta kivestä. Tee kuivasta kelopajusta tulet ja pakki poikittain tulipesän päälle.Hämmästyt kuinka vähillä puutikuilla vesi kiehuu.Säästä sprii sadepäivien varalle.

1Äänestä

se bilteman keitin on hyvä! ne pannut ja kattilat on kyllä ohuesta aluminista tehty, menevät herkästi kolhuille mutta mitä se haittaa!

Äänestä
  • Ohutta alumiinia on nykyään trangiakin , menee itesestään lommoille säilytyksessä.

    Äänestä

Erittäin toimiva setti ja hinta/laatusuhde kohdillaan. Edullinen hinta tulee just siitä että kuten ylempänä mainittiin niin alumiini on pehmeää ,naarmuuntuu ja kolhiintuu helposti. Mut vähän varoo niin hyvin kestää. Käyttää esim muovi- tai puuaterimia niin ei naarmuta niin helposti.

Äänestä

Tokmannilla Vaeltaja
Retkikeitinsetti 10 osaa
29,95 €

Äänestä

Prismassa Housen retkikeitinsarja
Housen erittäin kevyt ja kestävä alumiininen retkikeitinsarja, joka sisältää kuparilieden, 3 erikokoista kattilaa, lautasen ja ottimet, joilla käsitellä kuumia astioita. Retkikeitinsarja mahtuu pieneen tilaan ja se on kevyt kantaa mukana. Paino n. 730 g. Huom! Kahvipannu myydään erikseen

27,95

Äänestä

Eikun retkelle noilla halppis-välineille ja ei kellään kivaa.....

Trangiaa ei tarvitse maksaa kuin kerran ja on paras isältä pojalle väline joka toimii vuosikymmeniä ongelmitta!

Itsellä 3 trangiaa jotka tilanteen mukaan. 1 iso ja 2 pientä. Ostettu joskus 90-luvun puolessa ja toimii edelleen. Meidän luottoväline kun maastossa pitää syödä kattilassa tehtyä! Poltin myös antaa lämpöä telttaan ja tupaan!

-lapin kairankiertäjä

Äänestä

Trangian kaveriksi kannattaa hankkiä myön kätevä polttoainepullo!
Kyseisellä pullolla myös lento-oikeus kun korpeen helikopterilla tai lentokoneella haluaa retkelle! (suosittelen)
Esim. https://kallaxflyg.se/ vaatii lennättämisiin hyväksytyt polttoainenpullot, muuton pullot jää maahan ennen lentoa!

Äänestä

Trangi trianglen poltintuki kaveriksi

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Torsovaan kirjoitti:

Onko jollakin ihan oikeaa kokemusta tuosta Bilteman tenttusarjasta ? Siis toimiiko se retkellä, voiko siihen luottaa ? Hinta houkuttelee mutta nimi ei. Asiallisita vastauksista suuret kiitokset !!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu