Historiallinen miekkailu Turussa

nimimerkki

Warusseppäin kilta vai Suomen historiallisen miekkailun seura, kumpaan kannattaa mennä harrastamaan historiallista miekkailua?
Opetuskieli ei ole ongelma, mutta muuten haluaisin kuulla kumpaa suosittelisitte.
Kiitos!

5

4254

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • parempiko

      Moro!

      Riippuu vähän siitä mitä haet harrastukselta. Jos sinua kiinnostaa esim historian elävöittäminen ja varusteiden tekeminen tai taistelu haarniskassa, niin ehdottomasti Warussepät. Warusseppien sivuilta saa hyvin tietoa mihin aikakauteen porukka keskittyy.

      www.warussepat.fi

      Jos olet kiinnostunut myöhemmän aikakauden aseista (backsword, rapiiri, pukumiekka) niin Suomen Historiallisen miekkailun seura on ehdoton vaihtoehto.

      www.swordschool.com

      Jos taas kiinnostaa pelkästään itse miekkailu pitkämiekalla, niin puntit on aika lailla tasan. Suomen Historiallisen miekkailun seuran Helsingin salilla käy erittäin laaja ja laadukas kirjo ulkomaisia opettajia ja pääopettaja Guy Windsor osallistuu vuosittain useille kansainvälisille seminaareille, joten koulu on näiden taitojen kehittämisen kärjessä mukana. Mikään ei tietenkään estä warusseppiäkin käymästä näillä Helsingin seminaareilla (monet warussepät käyvätkin), mutta SHMS:n jäsenet saavat alennusta ja muutenkin yleensä tietävät niistä ensin ja kerkeävät täten ilmoittautua sinne ensin.

      Pitänee mainita että warussepät opettaa saksalaista tyyliä:
      http://en.wikipedia.org/wiki/German_school_of_swordsmanship

      ja SHMS opettaa italialaista tyyliä http://en.wikipedia.org/wiki/Italian_school_of_swordsmanship

      Mikäänhän ei estä treenaamasta molemmissa seuroissa, mutta kuitenkin kannattaa valita ensin jompi kumpi ja hankkia kunnollinen pohja jommasta kummasta tyylistä. Sitten voi ottaa vaikka toisen seuran treenit rinnalle mukaan jos aika vaan riittää.

      Kumman nyt sitten valitsetkin niin onnea sillä tiellä ja intoa harjoitteluun!

      IN GLADIO VERITAS

    • Ernomouse

      Niin. Itse kuulun molmpiin poppoihin, ja tiedän kertoa, että kyseessä on kaksi aika erillaista porukkaa. Thms:n toiminta on pelkkää miekkailua, ja enemmän urheilua kuin Warussepillä. Omasta mielestä Thms osaa miekkailuharjoittelun paremmin, mutta Warusseppien miekkailutreeneissä ei ole tullut käytyä moneen vuoteen, minä aikana tiedän tahdin muuttuneen ratkaisevasti. Nykyään osa treeneistä on yhteisiä, ainakin kesällä.

      Jos taas olet kiinnostunut keskiajasta yleensä, niin valitse Warussepät. He järjestävät jäsenilleen kursseja takomisesta, jousista jne jne, ja vanhoilta parroilta saa apua mitä omituisempiin projekteihin. Itse rakensin varsijousen. Toimintaan kuuluu vahvasti historiallisessa varustuksessa esiintyminen tapahtumissa, esimerkiksi Turun keskiaikamarkkinoilla ja Turun linnalla aina kun tapahtuu.

      Mikään ei tietenkään estä kuulumasta molempiin yhdistyksiin, vaikka ihan vain kannatuksen vuoksi. Olen viime vuosina harrastanut pääasiassa miekkailua Thms:ssä, ja käynyt Warusseppien kursseilla ja tapahtumissa edustamassa heitä. Käsityöihmiset tahtovat kuulua Kiltaan!

      • Arska000

        Olen käynyt harjoittelemassa historiallisia asetaitoja, ei siis pelkästään miekankäyttöä vaan keihästä ja tikaria, väkipuukkoa ja painia yms, ja täytyy sanoa että siellä opetettavat asiat ovat hyvin korkealla tasolla verrattuna aikaisempaan kokemukseeni itämaisista lajeista, lähinna ju-jutsusta.
        Mistään elävöitysjutuista tai näytelmistä ei ole ollut sen kummempaa puhetta, vaan opetus on hyvin käytännönläheistä ja realistista.


      • Arska000
        Arska000 kirjoitti:

        Olen käynyt harjoittelemassa historiallisia asetaitoja, ei siis pelkästään miekankäyttöä vaan keihästä ja tikaria, väkipuukkoa ja painia yms, ja täytyy sanoa että siellä opetettavat asiat ovat hyvin korkealla tasolla verrattuna aikaisempaan kokemukseeni itämaisista lajeista, lähinna ju-jutsusta.
        Mistään elävöitysjutuista tai näytelmistä ei ole ollut sen kummempaa puhetta, vaan opetus on hyvin käytännönläheistä ja realistista.

        Heh, kyse edellisessä on siis Warusseppäin killasta.


    • Nakkisormi

      Kas tämmöinenkin. Tuosta toisesta seurasta en tiedä, mutta WarusSeppien treeneissä olen käynyt. Valitettavasti paikkakunnanvaihdon takia jouduin jättämään harjoittelun, mutta pidin kovasti. Tehokasta ja tyylikästä. Jos haluat harrastaa historiallista miekkailua, killasta saat oikeaa tavaraa. Ja osaavat myös tehdä aseita ja haarniskoita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      392
      5827
    2. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      15
      1752
    3. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      39
      1198
    4. Onko kaivatullasi ruuvit löysällä

      eli himmeä pääkoppa? 🪚
      Ikävä
      121
      1043
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      96
      932
    6. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      56
      914
    7. Asentajako putosi radiomastosta

      https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000011707236.html Ihminen on kuollut pudottuaan radiomastosta Tampereen Teiskoss
      Tampere
      46
      912
    8. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      133
      899
    9. Miltä se tuntui

      Miltä se tuntui, kun ymmärsit minun ikävöineen sinua?
      Ikävä
      78
      861
    10. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      43
      859
    Aihe