Olen yrittänyt syödä viimeiset puoli vuotta mahdollisimman laktoosittomasti. Nyt sitten tarvitsisin tuon ruokavalion koulussanikin, mutta saadakseen erikoisruokavalion, täytyy näyttää lääkärin todistus asiasta. Olen itse todennut laktoosi-intoleranssini, vaikka uskon, että olen ehkä muillekin ruoille allerginen, koska nykyään laktoositon ruokavalio ei enää takaa sitä, että mahaan ei koskisi jne.
Mistä saada mahdollisimman äkkiä lääkärintodistus erikoisruokavaliota koskien, kun minua ei ole koskaan lääkärillä varsinaisesti allergiatestattu. Koulu kuitenkin vaatii ensin näyttämään todistuksen, jotta saisin ottaa erikoisruokavaliota ruokalasta. Miten pitkään yleensäkin siinä menee, että testaukset saadaan tehtyä ja lääkäri suostuu kirjoittamaan todistuksen? Eikös laktoosi-intolerantikoilta vain oteta verikoe, jolla sen voi selvittää ja todistaa? Entä jos kokeen perusteella minulla ei ole laktoosi-intoleranssia, mutta minulla menee joka tapauksessa maha sekaisin vähästäkin laktoosista?
Koska luulen, että olen saattanut lähiaikoinan herkistyä ja saada uuden allergian, miten muut mahdolliset allergiat voidaan testata? Haluaisin ainakin jotain keliakia-testejä sun muita, jotta osaisin syödä oikein.
Erikoisruokavalio koulussa
4
716
Vastaukset
- kysyit
tuota lääkärintodistusvaatimusta, sillä tällä suunnalla sitä ei vaadita. Otapa ensin yhteyttä kouluterveydenhoitajaan, niin pääset alkuun ja selviää se todistusvaatimuskin.
- Nassikka_
Luokanvalvoja sanoi, että lääkärintodistus vaaditaan. Myös siinä vihkosessa, mihin piti kirjoittaa nimensä ja ruokavalionsa, luki sama. Vielä kouluesitevihkosessakin lukee, että viikon sisällä tulee näyttää lääkärintodistus, mikäli tarvitsee erityisruokavalion.
- auta muuta kuin
Nassikka_ kirjoitti:
Luokanvalvoja sanoi, että lääkärintodistus vaaditaan. Myös siinä vihkosessa, mihin piti kirjoittaa nimensä ja ruokavalionsa, luki sama. Vielä kouluesitevihkosessakin lukee, että viikon sisällä tulee näyttää lääkärintodistus, mikäli tarvitsee erityisruokavalion.
mennä lääkäriin asian vuoksi, onpa tiukkapipoista teilläpäin. Maksaakohan koulu sen lääkärintodistuksen, kun se kerran sitä vaatii?
- nhl98
Meilläpäin laktoosittoman ruokavalion lapun saa ihan terveyskeskuksesta pyytämällä. Keliakiatestin saa apteekista- jos se näyttää keliakiaa, niin lääkäriin, gluteenitonta dieettiä EI saa aloittaa ennen virallista diagnoosia. Muut allergiat testataat niin että menet ensin lääkäriin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552513Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot981030- 64881
- 63789
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85690Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648