Halikon kuntalisästä

Esikoinen täyttää kohta puoliin kolme, kuopuksella on sinne vielä matkaa. Miten on, maksetaanko tuosta esikoisesta sitten mitään sisaruskorotusta tms. kun on kolme täyttänyt? Vai tyssääkö Halikko-lisä hänen kohdallaan tähän, riippumatta siitä että hänet edelleen hoidetaan täysin kotona?
5489
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

..kysyä Halikon sosiaalitoimesta eikä arvuutella täällä. He saavat palkkansa siitä, että auttavat kuntalaisia.
Aika moni noista tuki-jutuista on sidottu tuloihin ja "sossuntäti" voi heti taulukostaan tarkistaa antaako vai ei.

Äänestä
  • Täällä on varmasti monella omakohtaista kokemusta tilanteesta, ja parilla lyhyellä lauseella se tulee muillekkin selvennettyä. Sosiaalitoimesta saisin ihan varmasti tiedon, kunhan sinne joskus edes pääsisi puhelimella läpi. Toistaiseksi koen helpommaksi kysyä asiasta täältä, kun asia ei vieläole edes ihan ajankohtainen.

    Eli, olisiko siis jollain asiasta tietoa? Kunnan netti-sivuillakin tuntuu olevan joku ihme katkos juuri Halikko-lisän kohdalla..

    Äänestä

  • nobody kirjoitti:

    Täällä on varmasti monella omakohtaista kokemusta tilanteesta, ja parilla lyhyellä lauseella se tulee muillekkin selvennettyä. Sosiaalitoimesta saisin ihan varmasti tiedon, kunhan sinne joskus edes pääsisi puhelimella läpi. Toistaiseksi koen helpommaksi kysyä asiasta täältä, kun asia ei vieläole edes ihan ajankohtainen.

    Eli, olisiko siis jollain asiasta tietoa? Kunnan netti-sivuillakin tuntuu olevan joku ihme katkos juuri Halikko-lisän kohdalla..

    salossa salolisä ainakin tyssää kokonaan ku lapsi täyttää kolme...epäilempä että halikossa sama homma...

    Äänestä

kyllä se lisä tyssää siihen 3-vuotiaan kohdalla. Mutta Kelasta taidat saada vielä kokonaiset 50€/kk yli 3-vuotiaasta. Nuoremmasta lapsesta saat kuntalisän, mikäli vanhempainvapaa on jo loppu.

Äänestä

Olen nyt lähdössä töihin, ja lapsia tulee hoitamaan sukulainen kotiimme. Mulla on se käsitys, että niin kauan kuin lapset eivät ole kunnallisessa päivähoidossa, niin Kela maksaa kotihoidontukea. Mutta mitenkäs sitten Halikko-lisän kanssa? Vieläkö kuopuksesta maksetaan Halikko-lisää, vaikka me vanhemmat olisimmekin töissä? Esikoinenhan tuota lisää ei sitten ilmeisesti enää saa kun täyttää kohta kolme.
Kiitokset kaikille avusta!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nobody kirjoitti:

Esikoinen täyttää kohta puoliin kolme, kuopuksella on sinne vielä matkaa. Miten on, maksetaanko tuosta esikoisesta sitten mitään sisaruskorotusta tms. kun on kolme täyttänyt? Vai tyssääkö Halikko-lisä hänen kohdallaan tähän, riippumatta siitä että hänet edelleen hoidetaan täysin kotona?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu