Poismuuttamisesta

Anuri

Jos tässä riihimäessä ei ole kenenkään (tod.näk.idiootin mielestä) mitään vikaa,niin millä selitetään kaikki pois muuttavat ihmiset? Luulenpa,että suomesta löytyy kaupunkeja,joissa ihmiset asuvat koko elin-ikänsä ja vielä aivan tyytyväisinä elämäänsä,vai olenko väärässä? Olisiko tällä vallalla olevalla ahdasmielisyydellä jotain tekemistä ihmisten onnettomuuteen ja lisääntyneisiin väkivallan tekoihin?

Toisaalta jo valmiiksi huonoa itsetuntoa ei paikata entisen riihimäkeläisen ja uskoon hurahtaneen suunsoittajan yleisönosastolle kirjoittamalla,ja todella huonotasoisella, isällisellä syy seuraus esseellä. Huono omatuntoko vai nykyinen,ns.parempi elämä kirjoituksen takana?

Eli tekoja,ei ruusunpunaisten lasien takaa tai se iänikuinen jeesustelu päässä tehtyjen havaintojen turhaa ruotimista ilman konkreettisia toimia.

Ps: Olen tietoinen,että kirjoitukseni on samaa kategoriaa,kuin arvostelemani epäkohdat.
Joten se siitä ja nyt harjoittamaan sitä mistä puhuu.

7

1166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hmmmmm88

      Milläs selität jatkuvasti nousevan asukasluvun?

    • lkjlöhl

      Milläs selität jatkuvasti nousevan asukasluvun?

    • omiasi :)

      Tunnen ja tiedän hyvinkin paljon ihmisiä, ketkä ovat koko ikänsä riihimäellä asuneet ja eivät ole jatkossakaan täältä pois muuttamassa.

      Itse olen tänne muuttanut 40-vuotta takaperin, eikä ole mitään tarvetta pois muuttaa ja olen hyvin tyytyväinen elämääni, niinkuin ovat nämä ikänsä täällä asuneetkin keitä tunnen.

      • jää sinne

        asustelemaan ja ihastelemaan kaupungin autuutta.
        Ei kai sellaista kaupunkia ole mistä kaikki muuttaisi pois, tai ettei joku olisi tyytyväinen.

        Luulen että aloittaja onkin nuoremmanpuoleinen tyyppi joka on saanut tarpeekseen.
        Mutta noin yleisesti ottaen pienemmissä kaupungeissa tahtoo nuo nuoremmat häipyä ja vanhat parrat jää. Kun ovat "koko ikänsä asuneet"! :D
        Mihin ne menisi???


    • muutetaan
    • tod.näk.idiootti

      Riihimäki on top 10:n joukossa Suomen kasvukeskuksista. Oli ainakin vuosi sitten.
      Taidat itse olla sopeutumaton idiootti.
      Tai sitten olet liian liberaali tähän hämäläiseen kylään.
      Kaikki valittaa ahdasmielisyydestä, mutta kertokaa nyt sitten missä ollaan sopivan avomielisiä. Ruotsissako?

      Riihimäki on ihan kelpo paikka. En oo ainakaan vielä muuttamassa, ja jos vaikka joskus muutankin, en tee sitä paikan tason takia.

      Vaihda nimimerkiksesi Hanuri, sillä paskaahan sinä suollat.

      • näin on

        ei riksu kovin paska paikka voi olla, kun tuota muuttoliikettä seuraa. koko ajan muuttaa lisää porukkaa ja muuttaisi vielä enemmän jos asuntoja/ tontteja olisi.

        itsekin olen muualta junan tuoma ja parhaiten olen viihtynyt juuri riksussa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      149
      5808
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      34
      4166
    3. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      0
      3520
    4. Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan

      Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv
      Maailman menoa
      49
      2731
    5. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2520
    6. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      31
      2494
    7. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      32
      2468
    8. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      16
      2338
    9. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      43
      2055
    10. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      26
      2015
    Aihe