Moi!
Olen aikeissa ostaa 2000-luvun alun Fiat Bravon, jolla ajettu alle 60000 km. Aiemmin minulla on ollut Punto, jossa kansi meni remonttiin jossain 90000 km kohdalla.
Puntoissa ainakin nuo kansiongelmat ilmeisesti ovat melkeinpä enemmän sääntö kuin poikkeus??? Remonttihan on sitten vielä aika kallis. Muuten Puntoon olin aika tyytyväinen.
Kysyisin teiltä, jotka paremmin tiedätte, että onko samanlainen kansiongelma myös Bravossa melkeinpä varma tai ainakin todennäköinen? Onko kannenrakenne sama kuin Puntoissakin. Tarkoitus olisi ostaa 80-mallinen.
Kiitos vastauksista!
Kannentiivisteet - Bravo
8
2132
Vastaukset
- en vain ymmärrä
Jos tiedät että Punto on niin huono että tulee tuhansien eurojen kansiremppa jo alle 100tkm, ja epäilet että Brava on samaa kastia(kuten on), niin miksi ihmeessä pistät rahasi silkkaan paskaan? Kuinka tyhmä pitää ihmisen ollla että tietoisesti näin tekee? Kerro.
- Fiiatti
Jeps... Eli tuo kansiremontin hinta (arviolta n. 1000-1500 e) täytyy vaan sitten huomioida käyttökustannuksia laskettaessa, eli jakaa esimerkiksi kilometreille.
Tämä kansihomma on siis yksi harkittava asia - tosin suuri miinus kyllä kokonaisuuteen. :) - fiaskoko
Fiiatti kirjoitti:
Jeps... Eli tuo kansiremontin hinta (arviolta n. 1000-1500 e) täytyy vaan sitten huomioida käyttökustannuksia laskettaessa, eli jakaa esimerkiksi kilometreille.
Tämä kansihomma on siis yksi harkittava asia - tosin suuri miinus kyllä kokonaisuuteen. :)Itsellä 50 tkm ajettu -04 stilo odottelee korjaamolla kansiremppaa, eli ei ole hiivattien laatu parantunut yhtään. Päinvastoin...
- jackpot-hunter
fiaskoko kirjoitti:
Itsellä 50 tkm ajettu -04 stilo odottelee korjaamolla kansiremppaa, eli ei ole hiivattien laatu parantunut yhtään. Päinvastoin...
puntosi oli ilmeisesti 8 venttiilinen? bravo taas 16v. huomattavasti kestävämpi on tuo 16v. lämpömittarikin löytyy, tosin kuin puntossa. vai minkä ikäinen punto.
- Marea/Brava
jackpot-hunter kirjoitti:
puntosi oli ilmeisesti 8 venttiilinen? bravo taas 16v. huomattavasti kestävämpi on tuo 16v. lämpömittarikin löytyy, tosin kuin puntossa. vai minkä ikäinen punto.
Vanhempani vaihtoivat aikanaan (v.2000) Uunon tuliterään Bravaan juuri tuo 80 malli ja voi sitä vikojen määrää vaikkei ihan pärjännytkään omalle Marea Weekendilleni joka oli 3kk vanhempi. Viimeinen "pisara" faijalle oli kannentiivisteen pettäminen kesken pitkän maantiematkan Vaasa-Lappeenranta. Kusannukset oli tuolloin -04 vuonna Deltassa 1200eur, niin ja Bravassa oli mittarissa 126tkm.
- spagettia
Marea/Brava kirjoitti:
Vanhempani vaihtoivat aikanaan (v.2000) Uunon tuliterään Bravaan juuri tuo 80 malli ja voi sitä vikojen määrää vaikkei ihan pärjännytkään omalle Marea Weekendilleni joka oli 3kk vanhempi. Viimeinen "pisara" faijalle oli kannentiivisteen pettäminen kesken pitkän maantiematkan Vaasa-Lappeenranta. Kusannukset oli tuolloin -04 vuonna Deltassa 1200eur, niin ja Bravassa oli mittarissa 126tkm.
Eiköhän kannentiiviste mene autosta kuin autosta jos et lämpömittaria katso. Tutullani on ollut brava 1.2 pian viisi vuotta ja ei mitään epänormaalia vikaa, akku,raidetangon pää ja pakoputki korjattu.
Voin suositella lämpimästi bravaa/o!!! - Fiiatti
jackpot-hunter kirjoitti:
puntosi oli ilmeisesti 8 venttiilinen? bravo taas 16v. huomattavasti kestävämpi on tuo 16v. lämpömittarikin löytyy, tosin kuin puntossa. vai minkä ikäinen punto.
Joo... Siis ihan se perus-Punto 60. Eli 8-venttiilinen ja vm. taitaa olla 2000.
- 60 5d
Eipäs liioitella. Minulla kannentiivisteen vaihto maksoi alle 800 € (sis.kannen oikaisun, koeponnistuksen, jakohihnan, öljyt suodatin). Ei ollut Delta mutta ei aivan halvinkaan korjaamo. Työllä ja osilla on 2 vuoden takuu. Minulla auto ei keittänyt ja mielestäni kantta ei olisi tarvinnut oikaista ja koeponnistaa, mutta tekivät työn varman päälle koska antoivat 2 vuoden takuun. Halvemmallakin joku korjaamo olisi varmaankin korjannut ja jos viitsii, Puntoon on melko helppo itsekin vaihtaa tiiviste. Ja mulla tuo tiiviste ei mennyt alle 100 tkm:ssä vaan 132 tkm:ssä. Voit lukea tuosta alempaa Puntostani: Kokemuksia 1,2 Puntosta -otsikon alta.
PS. Jokaisessa autossa on tyyppivikansa ja kyllä minusta Punto on melko kestävän oloinen auto. Autobild-lehden 100 tkm:n kestotestissä Punton kestävyyttä kehuttiin ja mm. koneen osat olivat testin jälkeen "kuin uudet". Juttelin tuossa talvella katsastusmiehen kanssa, hän sanoi että saksalaisissa autoissa alustan nivelien laatu on heikentynyt. Samoin huomasin tuossa hiljattain Avensiksen myynti-ilmoituksen (törkeän ylihintainen -01) jossa oli kone vaihdettu tai remontoitu jo 180 tkm:ssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2624320Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653524Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1571841Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251726Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991452Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133974Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18879Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235866en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115858