huolestuneille

mi66

kovasti joitakin kiinnostaa nuo ehkäisy asiat.kannattais suositella ehkäisyä alkoholisti ja narkkari pariskunnille siellä jos missä on lapsilla todella kurjat oltavat.harvemmin uskovaisten lapsia huostaanotetaan ja poliisien ym.viranomaisten kanssa joudutaan tekemisiin.

4

373

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lapset

      Entä ex-vl lapset? Eikö heissä ole paljon narkkareita?
      Entä eräät ex.vl-papit? Heidän tempauksistaan saamme lukea iltapäivälehdistä.

    • Trim Cat

      Kirjoituksestasi päätellen olet aika nuori. Et huomaa lainkaan ero maallisten ja hengellisten asioiden välillä.

      Poliisit ja muut viranomaiset (vaikkapa palomiehet tms.) ovat ajallisia ammatteja. Poliisilaitoksen kanssa joutuu tekemisiin viimeistään ajokorttia hankittaessa, ja monille on ensimmäinen ajokortti mopon kuljettamiseen.

      Ehkäisystä puhutaan täällä hengelliseltä näkökannalta. Pääasiassa on kysymyksessä näkemys, onko ehkäisylle Ramatullista ja Jumalan sanan mukaista perustelua.

      SRK:n tämänhetken näkemyksen mukaan ehkäisy on kielletty, joten sinun näkemyksesi mukaista "kannattais suositella ehkäisyä alkoholisti ja narkkari pariskunnille"- ajattelua ei ole mahdollista suositella.

      Alkoholisti ja narkkari ovat ihmisiä. Muistanet, mitä ristinryövärille Jeesus sanoi?

      Ehkäisyopin oikeellisuudesta täällä keskustellaan, eikä siitä, ketä se juuri tällä hetkellä koskettaa tai kiinnostaa.

    • Kielto on vallankäyttöä

      Etkö ole seurannut, mistä asiasta ehkäisykeskustelussa on ollut kyse? Yritäpä oikein kovasti AJATELLA, niin näet itsekin, että haukut väärää puuta.

      Kysymys on siitä, että ehkäisyn synnillistmiselle ei ole perusteita Raamatussa.
      Ei muusta.

      SRK on itse keksinyt ehkäisykiellon ja asettanut sen armoevankeliumin ehdoksi.

      Se on vastoin Raamattua.

      Itse kukin uskovainen voi vapaasti ratkaista perheasiat ja lisääntymiseen liittyvät kysymykset puolisonsa ja lääkärien kanssa. Siihen ei pidä sekoittaa minkään maallisen yhdistyksen vallankäyttöä.

      Jos toivotaan isompien perheiden yleistymistä yleisesti yhteiskunnassa, siihen on keinoja. Mitä turvallisemmissa olosuhteissa ihmiset kokevat elävänsä ja mitä parempi yhteiskunnallinen asema naisilla ja tytöillä on, sitä suuremmat ovat perheet.

      Mutta jokaisella naisella on oltava oikeus valita myös pieni perhe, tai ei perhemuotoa lainkaan. Naisilla on sama ihmisarvo, ovatpa he äitejä tai eivät.

      VL-liikkeessä vain äitiys kruunaa naiseuden. Naisen arvo määrittyy miehen kautta. Tällä tavoin naisten piilotettu alistaminen on sisäänrakennettu vl-perinteen normeihin.

    • Googlaaja

      Uskotko sinä siis että jokaiselle naiselle on ennalta Jumala määrännyt tietyn synnytysten kiintiön joka jokaisen naisen on täytettävä? Jos pariskunta ehkäisee hedelmöittymisen yhtään kertaa, tämä synnytyskiintiö jää täyttämättä ja nainen joutuu helvettiin?

      Näin opettavat SRK:n saarnaajat. He ovat tehneet synnyttämisetä NAISILLE evankeliumin ehdon ja portin taivaaseen - !!

      Uskotko sinä että kaikki maailman ihmislapset odottavat omaa syntymistään jossain ennen kuin he muodostuvat alkioksi siittiön ja munasolun yhtyessä?

      Onko Jumalalla siis vauvavarasto jossain odottamassa inkarnaatiotaan miehen ja naisen solujen sulautuessa yhteen?

      Jeesus sanoi ettei tuonpuoleisessa ole miestä eikä naista, eikä kukaan ole kenenkään vaimo, aviomies eikä kenenkään lapsi. Vauvavarastosta puhuminen on pimeää taikauskoa, joka on sielunvihollisen keksintö. Se on Raamatun vastaista hämärämiesten puhetta.

      http://scratchpad.wikia.com/wiki/Ehkäisy

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      107
      6842
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      91
      5105
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      111
      3349
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      33
      3232
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      28
      2391
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1746
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1391
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      339
      1332
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1246
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      1014
    Aihe