kakan haju

haiseva

mulla on tällänen ongelma että kun olen ulostanut niin sen jälkeen haisen kakalle, vaikka pyyhin pyllyn ihan normaalisti niin kauan ettei paperiin enään tartu mitään. Musta on niin inhottavaa kun en voi käydä kakalla kun vaan silloin kun on suihkuun meno mahdollisuus, ja kotona joudun käymäänkin joka ilta suihkussa. Ja kerran mun kaveri sano että haisen kakalle vaikka olin käyny sen jälkeen suihkussakin. Ja mua niin ihmetyttää miten se haju voi jäädä jälkeen päin, koska eihän se nyt ole normaalia. Yritin puhua äidin kanssa tästä, mut äiti vaan sanoo et kuvittelen eikä se oo mitenkää mahollista. Iskäkin on sanonu monta kertaa et täs haisee kakka ja (ihme, ihme!!) just sen jälkeen kun oon käyny kakalla. oon ollu niin masentunu tästä jutusta kun musta tuntuu ettei sille asialle voi tehdä mitää ja oon vaan yrittäny oppia elämään sen kanssa... Ja mun veljellä on sama ongelma, me ei puhuta toisillemme siitä kun ollaa muutenkin vähän etäisiä. olisko kellään ideoita mitä mun pitäs tehä tälle asialle? olkaa kilttejä ja auttakaa ;(

12

3385

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nnn2

      Oletko varma, että kätesi ovat hajuttomat (myös tuon suihkussakäynnin jälkeen).
      Käytätkö tarpeeksi hajua poistavaa saippuaa tai pesunestettä?
      Joskus kakka vaan tuntuu haisevan vomakkaammin. Riippuu mitä ilmeisemmin kai siitäkin mitä on syönyt.
      Esim. hajustettu Lactasyd on meidän perheessä vienyt pahan hajun pois aika tehokkaasti.
      Kaikki saippuat eivät tunnu olevan yhtä tehokkaita tuon hajunpoiston suhteen.

      • mikä se on?

        kyllä kädet on puhtaat, teen aina silleen ettähieron saippuaa käsiin ja kynsien alle. mitä se lactasyd on ja mistä sitä saa? Eli siis teidän perheessä on ollu samanlaisia ongelmia, enkä oo ainoo tässä maailmassa? lukeeko niissä saippuaoissa että hajua poistavaa, että mistä tiedän mikä poistaa hajua ja mikä ei?


      • nnn2
        mikä se on? kirjoitti:

        kyllä kädet on puhtaat, teen aina silleen ettähieron saippuaa käsiin ja kynsien alle. mitä se lactasyd on ja mistä sitä saa? Eli siis teidän perheessä on ollu samanlaisia ongelmia, enkä oo ainoo tässä maailmassa? lukeeko niissä saippuaoissa että hajua poistavaa, että mistä tiedän mikä poistaa hajua ja mikä ei?

        Ihan apteekista tuota sai silloin, kun sitä aikoinaan ostin ja sitä oli silloin ainakin kahta erilaista. Olisko ollut vihreä-valkoinen pullo se hajustettu. En nyt tarkalleen muista, kun en ole enää aikoihin käyttänyt.


      • Anonyymi

        Ei saippuoiden tehtävä ole muuta kun puhdistaa likainen paikka ja siihen kyllä kelpaa mikä saippua hyvänsä . Puhdas iho ei haise .
        Lacktasydillä myös hajuttomalla saa paikat puhtaaksi kun käyttää vetää ja saippuaa kunnolla eikä nuukailtu veden kanssa


      • Anonyymi
        nnn2 kirjoitti:

        Ihan apteekista tuota sai silloin, kun sitä aikoinaan ostin ja sitä oli silloin ainakin kahta erilaista. Olisko ollut vihreä-valkoinen pullo se hajustettu. En nyt tarkalleen muista, kun en ole enää aikoihin käyttänyt.

        Hajustetussa on se vaaleja vihreä kuva toisessa on siniset tekstit kumpikin ajaa saman asian


    • testaa

      Minulla on samaa ongelmaa. Vaiva on siitä hankala, ettei itse voi tietää milloin ongelma on päällä. Minun kokemukseni mukaan pahalle voi haista, vaikka takapuoli olisi puhdas. Pari vinkkiä

      1. pese aina takapuoli käsisuihkulla. Jos sitä ei ole saatavilla, osta kaupasta Savet intim -kosteuspyyhkeitä. Helppo kuljettaa yksittäispakattuina mukana. Varaudu kuitenkin pettymykseen, sillä nämä keinot eivät kokemukseni mukaan riitä.

      2. Käy keliakia ja laktoosi testeissä.
      Voit myös kokeilla maidotonta ja viljatonta kuuria. Itse suosittelen eniten TÄYSIN maidotonta kuuria. Ei riitä jos vähennät maidon käyttöä.

      3. Lääkärissä käynti ei ole koskaan pahitteeksi. On olemassa myös toiminnallisia syitä. mm sulkijalihaksen toimimattomuus ja sitä lääkäri voi tutkia paremmin. Sulkijalihasta voi parantaa lihasharjoituksilla.

      4. Mikäli suolisto on yleisesti ärtynyt, Apteekista saa imodium nimistä lääkettä -parantaa sulkijalihaksen toimintaa ja hidastaa suolen toimintaa. Ärtyneeseen suoleen auttaa myös Visiblin.

      Hyvää jatkoa, toivottavasti löydät ratkaisun!

      • toivottavasti niistä on apua

        vinkit oli hyviä, mutta mun täytyy käydä aina suihkussa kun joudun käyttää niin paljo saippuaa siihen pesuun ja se on vähän inhottavaa käsisuihkulla, mutta hätätapauksissa on hyvä apu. siitä maidottomasta ruokavaloista, käykö siis nää HYLA - tuotteet vai miten saan ne ravinnot ja vitamiinit mitä maidosta saa, jos en käytä maitoa. Saako noita imodium ja visiblin lääkkeitä ilman reseptiä, nimittäin en kehtaa mennä lääkäriin tälläsen vaivan takia, enkä todellakaa halua mitää arabialaista (se viel menis jos ois suomalainen, mutku ei) lääkäriä tutkimaan mun persettä!! osaatko sanoo et onks tää vaiva kovinkii yleistä vai vaan muutamalla ihmisellä? ja sitä vielä että jos meen sinne keliakia ja laktoosi testeihin tarviiko kertoa syytä miks haluaa ne testit?


      • gnfmg,
        toivottavasti niistä on apua kirjoitti:

        vinkit oli hyviä, mutta mun täytyy käydä aina suihkussa kun joudun käyttää niin paljo saippuaa siihen pesuun ja se on vähän inhottavaa käsisuihkulla, mutta hätätapauksissa on hyvä apu. siitä maidottomasta ruokavaloista, käykö siis nää HYLA - tuotteet vai miten saan ne ravinnot ja vitamiinit mitä maidosta saa, jos en käytä maitoa. Saako noita imodium ja visiblin lääkkeitä ilman reseptiä, nimittäin en kehtaa mennä lääkäriin tälläsen vaivan takia, enkä todellakaa halua mitää arabialaista (se viel menis jos ois suomalainen, mutku ei) lääkäriä tutkimaan mun persettä!! osaatko sanoo et onks tää vaiva kovinkii yleistä vai vaan muutamalla ihmisellä? ja sitä vielä että jos meen sinne keliakia ja laktoosi testeihin tarviiko kertoa syytä miks haluaa ne testit?

        Eli voit tehdä ne keliakia ja laktoosi-intoleranssi/maitoproteiini-testit ihan kotona vain jättämällä ne pois sun ruokavaliosta. Yksinkertaista.

        Maidoton:
        -Ei maitoproteiinia =maitoa missään muodossa. (Tarkista kaikki tuoteselosteet valmisruuista!)
        -Syö kalkkitabletteja lisänä.
        -Ei pitäis sellanen viikon kuuri aiheuttaa mitään vajeita ruokavalioissa kun jotkut elää koko elämänsä ilman maitoa.

        Laktoositon:
        -Ei edes hyla, vaan täysin laktoositon. (laktoosia 0g/100g tuotetta)
        -Toimi samoin kun maidottomassa mut ei tarvii niit kalkkei lisäksi

        Vähälaktoosinen:
        -Eli HYLA, tai INTO
        -Laktoosia alle 1g/ 100g tuotetta
        -"helppo" ruokavalio, mut maidoton ajaa paremmin tän testauksen asian

        Keliakia:
        -Ohutsuolen imeytymishäiriö
        -Ei siedä kotimaisia viljoja
        -Eli ei ruista, vahnää, kauraa tai ohraa MISSÄÄN MUODOSSA!
        -KYLLÄ: maissi, riisi, tattari, hirssi... yms...
        -Mut tuskin on tää kun sit siin ois niin paljon muitakin vatsaoireita ku vaan paha haju
        -Oireet tulee jo pienimmästäkin murusesta viljaa, ei katso määrää.


        Koklaa käyttää käsidesiä (saa apteekista myös) aina vessan ja pesun jälkeen. Ja suihkuta vessas jo sellasta odour-neutralisoijaa. Ja sitten on tietty nää erilaiset hajusteet, joilla voi peittää, mut valitse tarpeeksi mietoja ettei ne jyrää. mm. joku rexonakin vie ihan hyvin paskanhajua pois, niinkuin hienhajuakin kun pikkasen suihkauttaa hihansuuhun.

        :)


    • Anonyymi

      Miten olet ratkaissut asian. Itse kärsi samasta

    • Anonyymi

      Osta vauvojen kosteuspyyhkeitä joilla pyyhit viimeisen kerran ! Moni käyttää niitä
      Voisiko olla että sinulla vaan jotenkin itselläsi on jäänyt nenään se haju, ettei muut koe sinua haisevana mitenkään
      Muista kun joskus töissä sattui että joku oksenti ja se piti korjata niin vielä kotonakin oli se haju nenässä vaikka oli siis pessyt kätensä ja laittanut vielä käsidesiäkin hyväisesti

      • Anonyymi

        Olen käyttänyt kosteus pyyhkeitä. Ei ole ollut kauheasti apua. Se tulee se haju aina välillä ei koko ajan. Ätsyttää


    • Anonyymi

      Nenän sieraimiinsa on niitä marjoja sisällä ja niihinsaattaabtartyua haju pitkäki aikaa osta nenä huuhtelu niin huomaat että asia paranee. Ei kai suihkun jälkeen enää kakat haise . Muuta nenässä se voi tuntua. Niitä nenän puhdistus ruiskeita saa apteekista

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      20
      5323
    2. Taposta murhaksi

      Mitä tästä tapauksesta tiedetään?
      Kajaani
      50
      1381
    3. Grilli lopettaa?

      Pitääkö huhu paikkaansa että grilli lopettaa lähiaikoina?
      Suomussalmi
      11
      807
    4. Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?

      Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️
      Ikävä
      58
      778
    5. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      47
      769
    6. Pitääkö luovuttaa?

      Sano nyt edes jotain 👾
      Ikävä
      46
      762
    7. Mitä teet nainen

      Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,
      Ikävä
      52
      757
    8. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      49
      746
    9. Onko oikein? Kaikki naiset "jäivät rannalle" Maajussille morsian -pääsarjasta - He ovat mukana!

      JES, Maajussille morsian starttaa ja tiedossa on tuttuun tyyliin kaksi eri ohjelmaa: Maajussille morsian ja Maajussille
      Maajussille morsian
      8
      734
    10. Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa

      Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      725
    Aihe